Beril Dedeoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Beril Dedeoğlu
Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı
Görevde
Makama geliş
22 Eylül 2015
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Başbakan Ahmet Davutoğlu
Yerine geldiği Ali Haydar Konca
Avrupa Birliği Başmüzakerecisi
Görevde
Makama geliş
22 Eylül 2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu
Yerine geldiği Volkan Bozkır
Kişisel bilgiler
Doğum Hatice Beril Dedeoğlu
9 Aralık 1961 (1961-12-09) (53 yaşında)
Ankara, Türkiye
Partisi Bağımsız
Çocukları 2
Bitirdiği okul İstanbul Üniversitesi
Mesleği Akademisyen, yazar, siyasetçi

Beril Dedeoğlu tam adı ile Hatice Beril Dedeoğlu (9 Aralık 1961, Ankara), Türk akademisyen, yazar ve siyasetçi. 22 Eylül 2015'ten beri, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev almaktadır.[1] Dedeoğlu, önceki Bakan Ali Haydar Konca'nın istifa etmesinin ardından, Kasım 2015 erken genel seçimleri sonrası yeni bir hükûmet kurulana kadar görevde kalacaktır. Ayrıca, geçici bakanlar kurulunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan ile birlikte iki kadın bakandan birisidir.

Avrupa Birliği Bakanı olarak, aynı zamanda Avrupa Birliği üyelik müzakerilerinde Türkiye'yi başmüzakereci olarak temsil etmektedir.

İlk yılları ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dedeoğlu 1961 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. 1986'da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. Agos, Yeni Şafak ve Zaman gazetelerinde çalıştı.[2] Ayrıca Samanyolu TV ve TRT Haber televizyon kanallarında çeşitli haber programlarında yer aldı. Akademik kariyerinin yanı sıra, hâlen Star ve Today's Zaman gazetelerinde uluslararası ilişkiler alanında köşe yazarlığı yapmaktadır.

Akademik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademik kariyerine Prof. Dr. Esat Çam'ın asistanı olarak, 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde başladı. 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör oldu.[3] Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İkitisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına getirildi.[2] Bir dönem Kadir Has Üniversitesi'nde ders verdi. Hâlen İstanbul Aydın Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde ders vermektedir.[4] Ayrıca, Uluslararası Güvenlik ve Strateji, Avrupa Birliği ve uluslararası ilişkiler alanlarında birçok kitabı ve makalesi bulunmaktadır.[3]

6 Şubat 2012 tarihinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atandı.[5]

Çözüm süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Çözüm sürecinin bir parçası olarak oluşturulan "âkil insanlar" panelinin üyesi sıfatıyla, 2013 yılının ilk yarısında İç Anadolu Bölgesi'nde çok sayıda konferans ve ziyaret gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği Bakanı[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Eylül 2015 tarihinde geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak atandı.[6]

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Altan Gümüş'ün kızı olan Hatice Beril Dedeoğlu, evli ve iki çocuk annesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]