Eskişehir Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eskişehir Anadolu Lisesi
Kuruluş 1955
Ülke Türkiye
Şehir Tepebaşı, Eskişehir
Türü Anadolu Lisesi
Müdür Rıfat GÜNDAY
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, Almanca
Resmî sitesi eskisehiranadolulisesi.meb.k12.tr

Eskişehir Anadolu Lisesi, Eskişehir'de bulunan bir lise.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1953 yılında henüz kesinleşmeyen ve 1954 yılında şekillenen tasarıyla, önceleri dört adet olarak benimsenen Resmi Kolej (Anadolu Liseleri) sayısı, T.B.M.M.'nin 23 Şubat 1955 tarih ve 47. toplantısının 2. oturumunda kabul edilen Bütçe Yasası ile altıya çıkarıldı.[1] Böylece Eskişehir, Kadıköy (İstanbul), Bornova (İzmir), Konya, Samsun ve Diyarbakır Resmi Kolejleri (Anadolu Liseleri) açılmıştır.

Toplumsal gelişmelerin, farklı nitelikte okulların açılmasını gündeme getirmesi ile genel liselere ek olarak Maarif Bakanlığı Kolejleri kurulmuştur. Bu kolejIerin ilki, 1932 yılında İngilizce öğretime başlayan Yenişehir Lisesi'dir.[2] 1954/55 öğretim yılında ülkede artan yabancı dil bilen eleman gereksinimini karşılamak üzere, o güne kadar yabancı dilde öğretim yapan okullara birer seçenek olarak Millî Eğitim Bakanlığı tarafından aşağıda belirtilen gerekçe ile dört okul açılması kararlaştırılmıştır: "Memleketimizle dünya milletleri arasında günden güne artan kültürel ve ekonomik temaslar ve yurdumuzda büyük bir hızla gelişen iktisadi ve teknik çalışmalar için belli başlı dünya dillerini hakkıyla öğrenen, ilmi çalışmalardan daha geniş ölçüde faydalanmasını bilen gençlere şiddetle ihtiyaç hissedilmektedir."[3]

Bu karar üzerine, 1955/56 yılında İstanbul, İzmir, Eskişehir, Diyarbakır, Konya ve Samsun'da İngilizce öğretim yapan "Maarif Bakanlığı Kolejleri" adı altında okullar açılmıştır.[4][5]

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaöğretim kurumu olan Eskişehir Koleji, Türkiye'de özel olmayan kaliteli okullar açılması fikriyle kurulan ilk 6 Maarif Bakanlığı Kolejlerinden biridir. 1955-56 öğretim yılı başında 67 öğrenciden ibaret bulunan dört hazırlık sınıfı ile öğretime açılmıştır.

Eskişehir Koleji, esasen Kız Enstitüsü olarak inşa edilmiş bulunan binada eğitime başlamıştır. Bu nedenle, yatılı okul olan kolejin ilk yıllarda yer konusunda sıkıntı çektiği söylenebilir.

Okulun Tepebaşı'nda bulunan arsasına proje ve planlar hazırlanarak yeni bina yapılmış ve 1967-1968 öğretim yılı eğitimine bu binada başlamıştır.

Okulun adı daha sonra Eskişehir Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Emiroglu, 1995:18.
  2. ^ Demircan, 1988, s.96-97.
  3. ^ T.B.M.M. Tutanak Dergisi, 1955.
  4. ^ Alpay, M. Ve Diğer. 1995, s.96-97.
  5. ^ Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi 20, 2001, s.51-56.