Orhan Birgit

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Orhan Birgit (1927, Kars, Türkiye - 16 Ekim 2019), Türk gazeteci ve siyasetçi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Tan Olayı olarak bilinen, Tan Gazetesi ve matbaasının tahrip edildiği baskında yer aldı. Öğrenciliği sırasında başladığı gazeteciliğini Ulus Gazetesi’nin İstanbul temsilcisi, Dünya ve Yeni Sabah Gazeteleri’nin muhabiri olarak sürdürdü. Hürriyet ve Cumhuriyet'te çalıştı, yazılar yazdı. 6-7 Eylül 1955 olaylarında etkili olan “Kıbrıs Türktür Cemiyeti”nin üyelerindendi.

Haftalık Kim Dergisini yayımladı. Serbest Avukat olarak çalıştı. Hürriyet Vakfı'nda hukuk müşavir ve başkan olarak görev aldı. Cumhuriyet Halk Partisi’nde fiilen siyasete girdi. CHP’de Ocak ve ilçe başkanlıkları yanında İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliğinde görev aldı. 27 Mayıs 1960 darbesi öncesinde öğrenci nümayişlerinin tezgâhlanması sürecinde faal rol aldığını kendisi ifade etti. Bu sırada, "öğrencilerin Et ve Balık Kurumu'nda kıyma makinelerinde kıyıldığı" yolunda düzmece haberler yayınladığını, haberlerin yalan olduğunu daha sonra öğrendiğini söyledi. Dokuz Subay Hadisesi'nin faili darbecileri CHP il sekreteri İlhami Sancar'ın emriyle müdafaa edip kurtardığını açıkladı. 2. (XIII), 4. (XV) ve 5. (XVI) Dönem İstanbul, 3. (XIV) Dönem Ankara milletvekilliği TBMM CHP Grup Yönetim Kurulu üyeliği ve Parti Grup Sözcülüğü görevini yürüttü. 18. Kurultayda CHP Parti Meclisi Üyeliğine ve Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine ve aynı zamanda Partinin sözcülüğüne getirildi. Turizm ve Tanıtma Bakanı olduğu hükûmetin sözcüsü olarak da görev yaptı. Eskişehir Anadolu, Bilgi, İstanbul ve Galatasaray üniversiteleri iletişim fakültelerinde ders verdi. Kendisine Anadolu Üniversitesi Senatosu’nca Fahrî Doktora tevdi edildi. Aydın Doğan Vakfı yürütme kurulu üyeliği yapmış ve Basın Konseyi başkanlığını da bir dönem yürütmüştür. Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Evli ve bir çocuk babasıydı.

Orhan Birgit, 92 yaşında öldü.[1] Cenazesi Edirnekapı Şehitliği'nde defnedildi.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Evvel Zaman İçinde (2005, Doğan Kitap)
  • Kalbur Saman İçinde (2012, Doğan Kitap)

Dış bağlantı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Duayen gazeteci ve siyasetçi Orhan Birgit yaşamını yitirdi". 16 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2019. 
Siyasi görevi
Önce gelen:
Ahmet İhsan Kırımlı
Türkiye Turizm ve Tanıtma Bakanı
26 Ocak 1974 - 17 Kasım 1974
Sonra gelen:
İlhan Evliyaoğlu