Manfredonia'nın İstilası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manfredonia'nın İstilası
Manfredonia e il suo castello Svevo Angioino.jpg
Manfredonia kalesinin bugünkü görünümü
Tarih16-18 Ağustos 1620
Bölge
Sonuç Kesin Osmanlı zaferi
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Bandera de Nápoles - Trastámara.svg Napoli Krallığı
Komutanlar ve liderler
Osmanlı İmparatorluğu Damat Halil Paşa
Osmanlı İmparatorluğu Hüseyin Ağa
Bandera de Nápoles - Trastámara.svg ??
Güçler
56 kadırga
6.000 asker
~1.000 asker
Kayıplar
Hafif ~500 ölü ve yaralı
450 esir

Manfredonia'nın İstilası, Damat Halil Paşa komutasındaki Osmanlı donanmasının 16-18 Ağustos 1620 tarihlerinde Napoli Krallığı'nin Manfredonia kentine yönelik askerî harekâtı.

Osmanlı donanmasının faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Batılı korsanların Doğu Akdeniz'de Osmanlı limanlarına ve ticaret gemilerine saldırılarına karşı muhafaza ve devriye görevi için her sene mutad olduğu üzere Akdeniz'e açılan Damat Halil Paşa komutasındaki Osmanlı donanması; Sakız, Eğriboz, Navarin, Avlonya ve Dıraç'a uğrayıp yolda iki Hristiyan gemisi ele geçirdikten sonra Napoli Krallığı'na bağlı Brindisi'ye yöneldiyse de, görevinden atılan Manfredonia Valisinin yardım çağrısına cevaben aynı Krallığa bağlı bu kente yöneldi.

Manfredonia'nın istilası[değiştir | kaynağı değiştir]

Damat Halil Paşa hisara yapılacak çıkarma için kalenin yakınlarındaki dik bir mevkiyi seçti ve Yeniçeri Ağası Hüseyin Ağa çıkarmaya katılacak askerlerin Seraskeri tayin edildi. 16 Ağustos 1620 tarihinde çıkarmayı icra eden Osmanlı kuvvetleri kaleye kadarki bölgeyi yağmaladıktan sonra dış kaleyi kuşattı. Eşzamanlı olarak da donanma gemileri top atışlarıyla kuşatmaya destek verdi. 4-5 saat süren mücadelenin ardından kale Osmanlı birliklerince zaptedildi ve ele geçirilen tüm ganimet ve esirler gemilere nakledildi.

Akşam olunca Osmanlılar dış kaleye nöbetçiler yerleştirdi ve 17 Ağustos sabahı iç kaleye yönelik harekâta girişti. Gerek dış kaledeki surlardan Türk tüfekçilerinin ateşi gerek Osmanlı donanmasının şiddetli bombardımanı sonucunda iç kale de teslim oldu. Teslim olan kaledeki halka dokunulmazken, 450 asker ise esir edildi. Osmanlı kuvvetleri esirlerle birlikte aralarında 370 fıçı barut, 25 top ve 2 büyük kilise çanının da bulunduğu ganimeti de kadırgalara yükledi.[1]

Osmanlı sularına müteveccihen 19 Ağustos'ta Manfredonia'dan ayrılan[2] donanma Sakız'a uğradıktan sonra zafer kutlamalarıyla İstanbul'a döndü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Osmanlı Kronikleri Işığında Kaptan-ı Derya Halil Paşa'nın Akdeniz Seferleri (1609-1623), Mikail Acıpınar, Tarih İncelemeleri Dergisi, c.XXVIII/1, 2013, s.23-25
  2. ^ ""Manfredonia News" internet sitesi (İtalyanca), 16 Ağustos 2017". 6 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2023.