San Marino şarabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
San Marino'nun konumu

San Marino şarabı, San Marino'daki küçük ama kârlı şarap endüstrisini anlatır. İtalya'nın içinde küçük bir anklav olan ülkenin şarapçılığı büyük komşusunun özellikle Toskana bölgesinin gölgesinde kalmıştır.

Ülkede şarapçılık yazılı olarak ilk 13. yüzyılda kaydedilmiş olsa da MS 1. yüzyıldan kalma şarapçılığa ilişkin kanıtlar mevcuttur. Ülkede 130 hektarlık şaraplık üzüm bağı bulunur. Yıllık üretim 1 milyon şişe civarındadır. Ülkede üretilen şarabın %85'i iç piyasada satılmaktadır.

Ülkenin en çok üretilen ve satılan şarapları Sangiovese üzümünden yapılan kırmızı şarap Brugneto ve beyaz şarap Tessano'dur. Aromalı Biancale, Ribolla üzümünden yapılan Roncale ve meşe ağacından yapılma varillerde saklanan Caldese beyaz şaraplar arasındadır. Moscato Spumante adlı beyaz şarap ve Oro dei Goti adlı tatlı şarap da üretilenlerin arasındadır.

Ülkedeki şarapçılar endüstriyi büyütmek istemektedir. 2010'lu yılların sonuna kadar şarap endüstrisinin kapladığı alanın 200 hektara çıkarılması ve üretilen şarabın iç piyasadaki tüketim oranının %60'a düşürülüp %40'ının ihraç edilmesi hedefler arasındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]