Önoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şarap bilimi (antik Yunan οἶνος oînos, efsanevi kral Oineus'tan ön hecesini alan Almanca, "şarap" ve -logie den -oloji ekini alan) şarap üretiminin bir çalışma alanıdır.

Şarapçılığın tüm kapsamı olan üzümün preslenmesi ve yaşlandırılması (olgunlaşma) ile ilgilenir.

Meslek olarak şarap uzmanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı ülkelerde (ör., Fransa, Yunanistan, Avusturya, İsviçre,[1][2] Almanya, Romanya[3][4] ve Gürcistan) oenoloji üniversitede bağcılık ve şarapçılık alanında kalifiye mühendis olarak mezun olunan bir (bugün de Lisans veya Yüksek Lisans) meslek konusudur.

18'inci yüzyılda bile zaten oenoloji literatürü ("şarap doktoru" için)[5] şarap uzmanının bilgi ve görevleri bilim veya teknolojiden öğrenilen bilginin makul bir şekilde uygulanmasını, teknolojik araştırmanın uygulanmasını, malzemelerin geliştirilmesinde işbirliğini içerir. Şarap imalathanelerinin teknolojisi ve ekipmanı için; Üzüm bağlarının kurulması ve bakımına katılım, üzüm suyu, şarap ve şaraptan elde edilen ürünlerin üretimi için tüm sorumluluğu üstlenmek ve raf ömrünü sağlamak, yukarıda belirtilen ürünlerin analizlerini ( fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve organoleptik ) yapmak ve analiz verilerinin yorumlanması. Ekonomi, şarap mevzuatı ve şarapçılık teknolojisi arasındaki mevcut ilişkileri tanıma ve ürünlerin pazarlamasını organize etme becerisine sahiptir. Pazarın gereksinimlerini karşılayan kalitede şaraplar hazırlamak şarap uzmanının görevidir. Becerileri, analiz laboratuvarlarında, uygulamalı araştırmalarda, danışma komitelerinde, bağcılık işletmelerinde (özel, kooperatif ), ticarette, endüstride veya eğitimde talep görmektedir. Halen ürünle, teknolojik, ekolojik, ekonomik, kültürel ve sosyal çevresi ile ilgili pek çok zorluk vardır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağcılık ve mahzen yönetimi eğitimleri ziraat okullarında, teknik kolejlerde ve üniversitelerde gerçekleştirilebilir. 2014 yılında Almanya'da şarap teknolojisi uzmanları alanında yeni imzalanmış 63 eğitim sözleşmesi vardı. Wine cooper.[6]

Eğitim olanakları: Bağcılık: Bağcılık ve mahzen yönetimi için eğitim fırsatları

İş unvanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu eğitim dalına dayalı olağan iş unvanları şunlardır:

 • İçecek Teknisyeni (Mühendis)
 • Şarap teknisyeni / teknisyeni
 • Lisans (Bağcılık ve Şarapçılık)
 • Şarap uzmanı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Şarap terimlerinin listesi
 • Winemaker

İnternet bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Die rechtliche Definition des Berufes des Oenologen ist noch jung, denn der Titel ist erst seit 1955 gesetzlich geschützt. Welches sind die Grundzüge Ihres Berufsethos?". 25 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2020. 
 2. ^ Kellerei ACW
 3. ^ Masterstudienfach 22 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. an der Universität Craiova
 4. ^ http://www.uaiasi.ro/Horti/_CopertaHorti_rou.htm (Link nicht abrufbar) an der Landwirtschaftlichen und Veterinärmedizinischen Universität Iași
 5. ^ Der curieus- und offenhertzige Wein-Artzt. Das ist: Sicher- und unschaedliche Mittel, wie man dem Wein von der Kelter an, sorgfaeltig warten, wann er zu Schaden gekommen, ihm wieder helffen, und den Einheimischen in Fremde und andere Weine verwandlen koenne [...]. Von einem Liebhaber der Oeconomischen Wissenschaften. Neudruck der Ausgabe Frankfurt und Leipzig 1753; 5. Aufl. Dortmund 1984 (= Die bibliophilen Taschenbücher, 63).
 6. ^ "Rangliste 2014 der Ausbildungsberufe nach Neuabschlüssen" (PDF). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 22 Ekim 2020.