Gamay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gamay
Üzüm (Vitis)
Gamay.jpg
Gamay üzümleri
Rengi Siyah
Tür adı Vitis vinifera Linné subsp. vinifera
Köken  Fransa
Orijinal kökeni Heunisch Weiss x Pinot Noir
En son ortak ata 1 Heunisch Weiss
En son ortak ata 2 Pinot Noir
Önemli üretim yerleri Beaujolais, Loire Vadisi, Niagara Yarımadası, Willamette Vadisi
Çiçek cinsiyeti Hermofrodit
VIVC kimliği 4377

Gamay kırmızı şarap yapmak için kullanılan mor renkli bir üzüm çeşididir özellikle Beaujolais'de ve Tours çevresinde Loire Vadisi'nde yetiştirilir.[1] Tam adı Gamay Noir à Jus Blanc'dır. 15. yüzyıldan beri adı geçen çok eski bir kültür bitkisidir. Bol üretim sağladığı için sık sık ekilmiştir, bununla birlikte asidik topraklara ekildiğinde üzümün doğal olarak yüksek asitliğini yumuşatmaya yardımcı olan üstün şaraplar yapar.[2]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Gamay'dan yapılmış Beaujolais Nouveau şarabı.

Gamay üzümünün ilk olarak 1360'larda Beaune'nin güneyindeki Gamay köyünde ortaya çıktığı düşünülür.[3] Üzüm Kara Veba'nın azalmasının ardından köy yetiştiricilerine rahatlık getirdi. Pinot noir çeşidinin aksine Gamay iki hafta önce olgunlaşıyordu ve yetiştirilmesi daha kolaydı. Aynı zamanda daha güçlü, daha meyveli bir şarabı oldu.

Temmuz 1395'te Burgundy Dükü Cesur Philippe çok büyüme yeteneğine rağmen daha "zarif" Pinot Noir için kullanılabilecek araziyi kısmen işgali nedeniyle "çok büyük ve korkunç sertlikle" dolu bu üzüme "vefasız Gaamez" diyerek gamay üzümün yetiştiriciliğini yasakladı.[4] Altmış yıl sonra İyi Philippe Gamay aleyhine yasağın gerekçesinin "Burgundy Dükleri Hıristiyanlık dünyasında en iyi şarapların efendileri olarak bilinir. İtibarımızı koruyacağız"[5] diyerek başka bir ferman yayınladı.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

La Rochepot, Hautes-Côtes de Beaune'daki bağ. Ön plandaki yakın aralıklı sıralar Gamay; arka planda daha geniş aralıklı Pinot noir sıraları var.

Gamay alkali topraklarda çok derin köklenme eğilimi göstermeyen büyüme mevsimi boyunca üzümlerde buna karşılık gelen yüksek asitlik seviyesiyle birlikte üzümlerde belirgin hidrolojik strese neden olan çok kuvvetli bir asmadır. Asitlik taze ezilmiş çilek ve ahududuları andıran canlı genç meyve ifadelerinin yanı sıra leylak ve menekşelerin derin çiçek notalarına da izin veren bir süreç olan karbonik maserasyon yoluyla yumuşatılır.

Gamay esaslı şaraplar genellikle hafif gövdeli ve meyvelidir. Bazı mütevazı yaşlanma sonrası içilmesi gereken şaraplar daha fazla gövdeye sahip olma eğilimindedir ve tam-tane maserasyonu ile yapılır. İkincisi çoğunlukla şarapların genellikle ekşi kiraz, karabiber ve kuru meyvenin yanı sıra taze kesilmiş taş ve tebeşir tadına sahip olduğu belirlenmiş 'Cru Beaujolais' alanlarında üretilir.

Bölgesel üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Pinot noir ve Gamay'dan yapılmış ışıltılı bir Crémant de Bourgogne blanc de noirs (siyahların beyazı)

Oyuğa uygun olması yanı sıra hem toprağın Beaujolais,[4] genellikle Cabernet Franc ve Malbec yerel bir klonu olan Côt, ile harmanlanan Gamay yaygın olarak Tours çevresinde Loire Valleyde yetiştirilir. Bu şaraplar Crus Beaujolais'in şaraplarına benzer ancak ahududu notaları ve Cabernet Frangı'nın taze biberli burnu vardır.

Gamay, atılgan karbonik maserasyon olmadan içilebilir şaraplar yapmanın yetersiz olduğu güney Beaujolais'un daha alkali topraklarından özel olarak üretilen Beaujolais Nouveau üzümündendir.[6] Güneyin kireçtaşı Pierres Doreés'de yetişen üzümün asit seviyesi erken piyasaya sürülen Nouveaux'nun ötesinde herhangi bir çekicilikte şaraplar yapmak için çok yüksektir.

Gamay Kanada'daki Niagara Yarımadası'nda yaygın olarak yetiştirilir, bazı üreticiler Short Hills Bench, Beamsville Bench ve St. David's Bench'in yanı sıra Prince Edward County'de bulunur. Niagara-on-the-Lake'deki Château des Charmes keşfettikleri bölgesel bir klona sahiptir ve Gamay Noir Droit tanınmış bir mutasyondur.

Aynı zamanda Avustralya'daki az sayıda şarap imalathanesi tarafından erken içmeye uygun hafif gövdeli kırmızı şaraplar da dahil olmak üzere bir dizi şarap yapmak için başarıyla yetiştirilir.

Gamay Oregon'un Willamette Valley şarap bölgesine bir başka Burgonya üzümü olan Pinot noir'den yapılan şaraplarıyla tanınan yer olarak tanıtıldı. Amity Vineyards tarafından 1988 yılında tanıtıldı.[7] 1991 yılında Rebecca's Vineyard Gamay'ı dikti ve üzüm satan birkaç Oregon üzüm bağıydı. LaBete şaraphanesi Gamay için Rebecca's Vineyard'dan bir üzüm bağı belirleyen ilk şirkettir. O zamandan beri Rebecca's Vineyard Gamay'ı lezzet ve renk geliştirme için Pinot Noir'lerine sadece harmanlayanlara satmayı bıraktı ve sadece tek başına Gamay üretecek olanlara sattı. Şu anda Oregon'daki Gamay'ın en büyük üreticisi olan Division Winemaking Co. gibi daha yeni şarap imalathaneleri Oregon'daki üzümün farkındalığının ve bulunabilirliğinin artmasına yardımcı oldu. Willamette Vadisi'nde önemli yeni ekimler yapılıyor ve yakınlardaki Portland'da düzenlenen I Love Gamay adlı bir festival bile vardır. Amity, WillaKenzie, Division, Brickhouse ve Methven'deki üzüm bağları tarafından yayınlanan tatma notları Crus Beaujolais'in temel profilleriyle eşleşen şarapları anlatır.[8]

Benzer şekilde adlandırılan üzümler ve yavruları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gamay adı bir zamanlar gerçek Gamay olduğu düşünülen Kaliforniya'da yetiştirilen diğer çeşitlere iliştirildi. Üzüm 'Napa Gamay' artık Valdiguié olarak biliniyor ve Napa Gamay adı 2007'den itibaren etiketlerde görünmüyor. Gamay Beaujolais, Pinot noir'in erken olgunlaşan bir Kaliforniya klonu olarak kabul edilir. Benzer isimlere rağmen Gamay du Rhône ve Gamay St-Laurent üzümleri Beaujolais üzümü değil, güneybatı Fransa üzümü Abouriou'dur.[9]

1929 yılında Gamay çiftleştirilmiştir Tablo üzüm Seidentraube beyaz şarap üzümü üretilmesi için (aynı zamanda Luglienga bianca olarak da bilinir) REGNER.[10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cook's Encyclopedia of Wine. Anness Publishing Limited 2002, 2005. 2005. ss. 92. ISBN 0-7607-4220-0. 
  2. ^ Fanet, Jacuqes. Great Wine Terroirs, University of California Press, Berkeley (2004) pp. 60–61.
  3. ^ Hugh Johnson, Vintage: The Story of Wine p. 133. Simon & Schuster 1989
  4. ^ a b Alexis Lichine's Encyclopedia of Wines and Spirits. Londra: Cassell & Company Ltd. 1967. s. 158. 
  5. ^ Hugh Johnson, Vintage: The Story of Wine p. 134. Simon & Schuster 1989
  6. ^ Fanet, Jacuqes. Great Wine Terroirs, University of California Press, Berkeley (2004) p. 59
  7. ^ Appellationamerica.com Amity Vineyards 1 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  8. ^ See the websites of Amity, WillaKenzie, Brickhouse, Division Winemaking Co. and Methven Family Vineyards for their tasting notes.
  9. ^ J. Robinson, Vines, Grapes & Wines, p. 204, Mitchell Beazley 1986 1-85732-999-6
  10. ^ J. Robinson Jancis Robinson's Guide to Wine Grapes pg 151 Oxford University Press 1996 0198600984

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]