Chardonnay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chardonnay
Üzüm (Vitis)
Chardonnay grapes close up.jpg
Chardonnay üzümleri
Rengi Beyaz
Diğer adı Aubaine, Beaunois, Gamay blanc, Melon blanc
Köken  Fransa
Orijinal kökeni Heunisch Weiss x Pinot Noir
En son ortak ata 1 Heunisch Weiss
En son ortak ata 2 Pinot Noir
Önemli üretim yerleri Tüm dünya
Önemli şaraplar Şampanya
İdeal toprak türü Kireçli toprak
Tehlikeler Boncuklanma, elma küllemesi, kırağı
Çiçek cinsiyeti Hermofrodit
VIVC kimliği 2455

Chardonnay (Fransızca telaffuz: [ʃaʁdɔnɛ]  ( dinle)), beyaz şarap üretiminde kullanılan bir yeşil üzüm çeşididir. Çeşit, doğu Fransa'nın Burgundy şarap bölgesi kökenlidir, ancak günümüzde İngiltere'den Yeni Zelanda'ya kadar şarap üretilen çoğu bölgede yetiştirilmektedir. Yeni ve gelişmekte olan şarap bölgeleri için Chardonnay yetiştiriciliği uluslararası şarap pazarına kolay giriş yolu olarak görülmektedir.[1]

Chardonnay, Fransa'da Şampanya, İtalya'da Franciacorta dahil olmak üzere dünyadaki birçok köpüklü şarabın önemli bir bileşenidir. Dünyada 210.000 hektar (520.000 akre) ile Airen'den sonra 2. en çok ekilen beyaz şarap üzümüdür. Tüm şaraplık üzüm çeşitleri içerisinde ise bu hususta 5. sırada yer alır.[2]

Şarap Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Chardonnay sek hareketsiz şaraplardan köpüklü şaraplara, tatlı geç hasatlara ve hatta botrytized şaraplara kadar neredeyse her türlü şarap yapımına uygundur (diğer daha az elverişli çürümeye duyarlılığı bu üzümleri daha nadir yapar). Bir Chardonnay şarabının nihai sonucunu en geniş şekilde etkileyen iki şarap yapımı kararı şarap için kullanılan malolaktik fermantasyon ve meşe etkisi derecesinin kullanılıp kullanılmayacağıdır. Malolaktik fermantasyonla (veya MLF), daha sert malik asit daha yumuşak laktik asit 'e dönüştürülür ve bazı Chardonnay tarzlarıyla diasetil, ilişkili "tereyağı y-lesi" oluşturur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Robinson, Jancis (2003). Jancis Robinson's Wine Course (3rd bas.). Abbeville Press. ss. 101-06. ISBN 0-7892-0883-0. 
  2. ^ "Distribution of the World's Grapevine Varieties" (PDF). oiv.int. International Organisation of Vine and Wine. 28 Şubat 2018. 1 Mart 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2018.