Pinot noir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pinot noir
Üzüm (Vitis)
RengiKırmızı
Diğer adıBlauburgunder, Blauer Arbst, Blauer Spätburgunder, Burgunder, Cortaillod, Morillon, Morillon Noir, Mourillon, Savagnin Noir or Salvagnin Noir.
VIVC kimliği9279

Pinot noir, Vitis vinifera türünün kırmızı şaraplık bir üzüm çeşididir. Pinot noir kelimesi, Fransızca çam ve siyah sözcüklerinden türemiştir. Adı, çam kozalağı şeklinde olan küçük ve sık taneli salkımlarından esinlenilmiştir.[1]

Pinot noir, çoğunlukla soğuk ve serin iklimlerde yetiştirilmektedir. Fransa'nın Burgunya bölgesi ile özdeşleşmiştir. Dünya genelinde Pinot noir, kırmızı şarapların yanı sıra Şampanya ve İtalyan Franciacorta gibi köpüklü beyaz şaraplar yapmak için kullanılmaktadır. Kırmızı Pinot noir şarapları ile ünlü bazı bölgeler şunlardır: Fransa, Burgonya ABD Oregon'daki Willamette Vadisi, Carneros, Central Coast, Sonoma ve Russian River Vadisi, Güney Afrika'nın Elgin ve Walker Bay şarap bölgeleri, Avusturalya'da Mornington Yarımadası, Adelaide Hills, Great Southern, Tasmanya ve Yarra Vadisi, Yeni Zelanda'nın Central Otago, Martinborough ve Marlborough.

Pinot noir, 285.000 hektar ekili alanı ile en çok ekilen 9. üzüm çeşididir.[2] Ayrıca, Champagne bölgesinde şampanya üretiminde kullanılmak üzere en çok ekilen çeşittir. (%38)

Pinot noir, yetiştirilmesi ve şaraba dönüştürülmesi zor bir çeşittir. Asmanın, sıkıca kenetlenmiş küçük salkımları, çürümeye yol açan bağcılık tehlikelerine karşı hassastır. Bağda bakım gerektiren bir çeşittir. İlkbaharda sürgünlerini erken veren Pinot noir, don tehlikesinden kolayca etkilenebilir. Üzüm tanelerinin kabukları ince olduğu için, şaraplarında genellikle düşük seviyelerde fenolik yoğunluk, açık renkli, orta gövdeli ve düşük tanenli şaraplar verir. Pinot noir'den yapılan şaraplar gençken kiraz, ahududu ve çilek gibi kırmızı meyve aromalarına sahip olma eğilimindedir. Yılllandırma potansiyeli olan bazı şarapları,yıllar içerisinde şarabın kompleksliğine katkıda bulunacak aromaları geliştirme potansiyeline sahiptir. Kaliteli kırmızı şaraplarını kireç taşlı topraklarda yetiştirildiğinde vermektedir. Fransa'nın Burgonya bölgesinde bulunan Cote-d'or bölgesi kireç taşı bakımından zengindir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "PINEAU : Etymologie de PINEAU". www.cnrtl.fr. 29 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2020. 
  2. ^ Karlsson, Per and Britt. "The Top Ten Grape Varieties In The World". Forbes (İngilizce). 24 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2020. 
  3. ^ The Oxford companion to wine. Fourth edition. Robinson, Jancis,, Harding, Julia,, Smart, Richard E.,, Lavigne, Valérie,, Dubourdieu, Denis,. Oxford, United Kingdom. ISBN 978-0-19-870538-3. OCLC 921140648.