WYSIWYG

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

WYSIWYG, İngilizce'de "What You See Is What You Get" teriminin başharflerinden oluşan bir bilgisayar terimidir. Türkçesi Ne Görüyorsan Onu Alırsın . Yani ekranda görülene çok benzer bir çıktı alabileceğiniz ortamları tanımlar.

Sözcük işlemci ve metin düzenleyiciler sınıflandırmasında kullanılmaktadır. Terim, uygulamalardan çok bu amaçla kullanılan arabirimlerin özelliğidir.

Bir Ne Görüyorsan Onu Alırsın aracını diğer uygulamalardan ayıran en önemli özellik, yeni girilen veya değiştirilen bir bilgisayar nesnesinin sonlandırılmış hâlinin (önizlemesinin) gerçek veya gerçeğe yakın zamanlı olarak gösterebilmesidir. Yazı düzenleyicileri arasında, bu farklılık sayesine WYSIWYG düzenleyicileri daha çok tercih edilmektedir.

WYSIWYG tanımında göz önüne alınması gereken bir diğer nokta, aslında hiçbir düzenleyicinin gerçek anlamda birebir önizleme yapmadığı fakat bu terimin bilgisayar terminolojisine bu şekilde yerleştiğidir. Örneğin bir WYSIWYG yazı düzenleyicisi genelde tüm değiştiricilerde olduğu gibi bit atamalı olarak haritalanmış (bit-map veya bitmap) yazı biçimleri kullanmaktadır. Bu durumda aslında bilgisayar ekranında görülen asıl dosya ile bu dosyadan kağıda basılacak olan belge arasında gözle hissedilir bir farka yol açmaktadır; zira standart bir lazer yazıcı ortalama 300 dpi çözünürlüğünde iken, iyi bir bilgisayar ekranının çözünürlüğü 100 dpi civarındadır.