Elektronik imza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Elektronik imza ya da sayısal imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veridir. E-İmza olarak da bilinir. Elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemidir. Elektronik imza sayesinde imzalanmış verinin, kimin tarafından imzalandığını ve güvenilirliğini kontrol edilmiş olur. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda yer alan maddelere göre kullanılır. Elektronik imza; bir bilginin üçüncü tarafların erişimine kapalı ortamda, bütünlüğü bozulmadan ve tarafların kimlikleri doğrulanarak iletildiğini elektronik veya benzeri araçlar ile garanti eden harf, karakter veya sembollerden oluşur.

Kapsamı[değiştir | kaynağı değiştir]

  • kişilerin elle atmış olduğu imzaların tarayıcıdan geçirilmiş hali olan
  • sayısallaştırılmış imzaları,
  • kişilerin göz retinası,
  • ses

gibi biyolojik özelliklerinin kaydedilerek kullanıldığı biyometrik önlemleri içeren elektronik imzaları veya bilginin bütünlüğünü ve tarafların kimliklerinin doğruluğunu sağlayan sayısal imzaları içermektedir.

Sayısal imza, imzalanan metine göre farklılık gösterir ve içeriğin matematiksel fonksiyonlardan geçirilerek eşsiz olduğu düşünülen bir değer bulunması sureti ile elde edilir. Yani kişilerin, elle atılan imzada olduğu şekilde tek imzası yoktur; bunun yerine imzalamada kullanılan anahtarları vardır.

Türkiye'de sayısal imza[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 23 Ocak 2004 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda ve bu metinde geçen "elektronik imza" kavramı sayısal imzayı işaret etmektedir. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın Cybersoft tarafından geliştirilen Dahilde İşleme Rejimi projesi, 1 Ağustos 2005 günü, TÜBİTAK Kamu Sertifika Hizmet Sağlayıcısı'nın lanse edildiği basın toplantısının hemen ardından Bakan Kürşat Tüzmen tarafından açılmıştır. Hammadde ithal eden, üretimi ise doğrudan ihraç eden 2000'i aşkın kurum dahilde işleme rejimi (DIR) ile ilgili tüm işlemlerini E-Tuğra, e-Güven, TURKTRUST ve E-İmzaTR den aldıkları sayısal imza sertifikaları ile gerçekleştirmektedir.

Türkiye'de Elektronik İmza Projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgi güvenliğinin önem kazandığı dijital çağa Türkiye de hızlı bir şekilde ayak uydurmaya başladı. E-devlet projesi kapsamında; Uyap, Mersis, Titubb, E-çed, E-reçete, E-nota ve E-haciz uygulamaları 2014 yılına kadar yapılmış olan ve bitmiş çalışmalardır. E-devlet kapsamında proje aşamasında olan birkaç proje daha bulunmaktadır.

Elektronik İmza Süreleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de elektronik imza süreleri 1,2 ve 3 yıllık olmaktadır. Bu süreler bittikten sonra kişiye özel olan nitelikli sertifikanın yenilenmesi gerekmektedir, bu işleme e-imza yenileme adı verilmektedir. İkinci yöntem ise e-imza süresi bittikten sonra yeniden alım da yapılabilir. Kişi isterse kendisine ait birden fazla e-imza alabilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]