J. K. Rowling

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Joanne Kathleen Rowling
J. K. Rowling 2010.jpg
Doğum Joanne Kathleen Rowling
31 Temmuz 1965 (1965-07-31) (51 yaşında)
Yate, South Gloucestershire, Birleşik Krallık
Milliyet İngiliz
Diğer adı J.K. Rowling
Eğitim Bachelor of Arts
Gittiği okul University of Exeter
Meslek Bilim kurgu ve fantastik türündeki kitapların yazarı
Din Hristiyan
Tanınma nedeni Harry Potter
Evlilik(ler) Neil Murray (e. 2001-günümüz)
Jorge Arantes (e. 1992–1995)
Çocuk(lar) Jessica Arantes
Mackenzie Murray
David Murray
Ödülleri En İyi Roman - Hugo Ödülü
Resmî sitesi http://www.jkrowling.com
İmza

Joanne Kathleen "Jo" Rowling veya bilinen adıyla J. K. Rowling (d. 31 Temmuz 1965, Birleşik Krallık), Harry Potter fantastik bilim kurgu serisinin yazarı olarak tanınmış İngiliz yazar. Kathleen, kendisine verilen bir ad olmamasına rağmen, büyükannesinin onuruna bu adı almıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Joanne Rowling 31 Temmuz 1965'te Chipping Sodburry, Birleşik Krallık'ta doğdu. Ailesiyle birlikte Bristol'e, daha sonra da Chepstow'a taşındı. Liseyi Wyedean Comprehensive'de okuduktan sonra Exeter Üniversitesi'nde Fransız Dili Edebiyatı eğitimini tamamladı veLondra'ya yerleşerek araştırmacı ve iki dil bilen bir sekreter olarak İnsan Hakları Örgütü'nde çalışmaya başladı. Robert Galbraith mahlasıyla polisiye romanlar da yayınlayan Rowling'in ilk eseri 6 yaşındayken yazdığı "Tavşan" adlı hikayesidir.

Adını "J. K. Rowling" şeklinde kısaltmasında ilk kitabın yayımcısı Bloomsbury'nin etkisi vardır. Yayınevi, erkek okuyucuların, kadın bir yazarı okumak istemeyeceklerinden çekinerek yazarın erkek olduğu izlenimi uyandırmak için yazarın adının "J. K. Rowling" şeklinde yazılmasını tercih etmiştir.

Londra'dan sonra İngilizce öğretmenliği yapmak üzere Portekiz'e taşınan Rowling, 16 Ekim 1992'de Portekizli televizyon muhabiri Jorge Arantes'le evlendi ve 27 Temmuz 1993'te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes'i dünyaya getirdi. Çift 1995 yılında boşandı.

Aralık 1994'te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh'a taşındı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson's Café'de tamamladı. Rowling yine bu dönemde Edinburgh Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı ve 1996 yılında mezun oldu...

Rowling'in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. Türkçeye Yapı Kredi yayınları tarafından Sevin Okyay çevirisiyle kazandırılan romanlar, çocukların gözünden alabildiğine engin bir hayal dünyasına seslendiğinden son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların en başına yükseldi. Doğal olarak yazar Rowling de kitaptan edindiği 1 milyar doları aşan servetiyle bir kitap yazarak dolar milyarderliğine çıkan ilk kişi oldu ve Rowling aynı zamanda Birleşik Krallık'ın en zengin kadını ünvanını elde etti.

Rowling'in kitaplarından edindiği büyük başarısının yanında aile yaşantısı da her zaman istediği düzeyde. 26 Aralık 2001'de Rowling, Pertshire'daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlendi. Rowling, 23 Mart 2003'te David Gordon Rowling Murray adını verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabını kocası Niel'la çocukları Jessica ve David'e ithaf etti. 23 Ocak 2005'te Rowling, Mackenzie Jean Rowling Murray adını verdiği üçüncü çocuğunu dünyaya getirerek üç çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirdi. Rowling, Harry Potter serisinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens adlı kitabı kızı Mackenzie'ye ithaf etti.

Eserleri ve yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Harry Potter ve Felsefe Taşı (26 Haziran 1997 (Birleşik Krallık), 9 Ocak 1998 (Amerika)
 2. Harry Potter ve Sırlar Odası (2 Temmuz 1998 (Birleşik Krallık), 6 Şubat 1999 (Amerika)
 3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (8 Temmuz 1999 (Birleşik Krallık), 9 Ağustos 1999 (Amerika)
 4. Harry Potter ve Ateş Kadehi (7 Temmuz 2000)
 5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (21 Haziran 2003)
 6. Harry Potter ve Melez Prens (16 Temmuz 2005)
 7. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları (21 Temmuz 2007)

Ekim 2015'te Rowling, sekizinci Harry Potter hikayesi ve Harry Potter'ın en küçük oğlu Albus'u konu alan, oyun yazarları Jack Thorne ve John Tiffany ile birlikte yazdığı iki sahnelik oyun Harry Potter and the Cursed ChildPottermore aracılığıyla duyurdu.[1] 28 Ekim 2015 tarihinde biletler ilk kez satışa sunuldu ve birkaç saat içinde tükendi.[2]

Seriye ek kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (2001)
 2. Çağlar Boyu Quidditch (2001)
 3. Ozan Beedle'ın Hikâyeleri (2007)

Diğer kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Boş Koltuk (roman) (2012)
 2. Guguk Kuşu (roman) (2013)
 3. İpek Böceği (roman) (2015)

Boş Koltuk, Rowling'in yetişkinler için yazmış olduğu ilk kitaptır. Doğan Kitap tarafından Dost Körpe çevirisiyle Türkçeye kazandırılmıştır.

Bundan bir yıl sonra Robert Galbraith mahlasıyla yayımlanan Guguk Kuşu adlı eserin de aslında Rowling'e ait olduğu The Sunday Times Gazetesi tarafından ortaya çıkartılmıştır.[3] Cormoran Strike adlı dedektifin maceralarını konu alan ve İpek Böceği romanıyla devam eden polisiye seri Pegasus Yayınları tarafından Zeynep Heyzen Ateş [4] çevirisiyle Türkçeye kazandırılmıştır.

Makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]