Hogwarts kadrosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Aşağıdaki karakterler Harry Potter serisindeki Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun çalışanları, sakinleri ve kurucularıdır.

Öğretmenler ve Personel[değiştir | kaynağı değiştir]

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun Müdürüdür. 2 Kardeşi vardır. Müdür olmadan önce Biçim değiştirme öğretmenliği yapmıştır. Ölüm Yadigarlarından olan Mürver Asanın sahibidir.Voldemort'un Ölüm Yiyen grubuna karşı Zümrüdüanka Yoldaşlığını kurmuştur. Harry'e karşı bir öğretmenden yana daha çok dost gibi davranmıştır. Voldemort'un dirilişinden sonra Yoldaşlık'ı tekrar toplamıştır. Zamanının en büyük büyücüsüdür. Ayrıca Voldemort'un korktuğu tek büyücü olduğu söylenir. Severus Snape tarafından öldürülmüştür, fakat ölümünü daha önce Snape ile bir Ölüm yiyende ziyade dostu tarafından öldürülmeyi, hemde Severus Snape'in Voldemort'un gözüne daha çok gireceğini planlamışlardır.

Remus Lupin[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulun 3. Senesinde Karanlık sanatlara karşı savunma dersine girmiştir. Eski seherbazdır. Fenrir Greyback tarafından ısırılarak Kurt adam olmuştur. Harrry'nin ailesinin en yakın arkadaşlarındandır. Okulda Çapulcular diye grup kurmuşlardır. Ayrıca Remus bir kurt adam olduğundan diğer arkadaşları(James,Sirius,Peter) birer Animagus olmuşlardır. Nymphadora Tonks ile evlenmiştir. Hogwarts'ta Voldemort'a karşı olan savaşta ölmüştür.

Minerva McGonagall[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda, Müdür Yardımcısı, Biçim değiştirme Öğretmeni, Gryffindor Bina başkanıdır. En güçlü büyücüler arasındadır. Dumbledore ve Yoldaşlığın büyük destekçilerindendir. Hogwarts savaşında Kingsley Shacklebolt ve Horace Slughorn ile birlikte Voldemort'a düello yapmışlardır. Voldemort öldükten sonra Hogwarts'ın Müdiresi olmuştur.

Severus Snape[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda 6. yıla İksir Öğretmenliği son sene ise çok istediği Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeniği yapmıştır. Slytherin Bina başkanıdır. Eski Ölüm yiyendir. 6. kitabında Melez Prens'in Severus Snape olduğu anlaşılmıştır. Çocukluktan beri sevdiği Lily öldükten sonra Yoldaşlık için casusluk yapmıştır. Dumbledore'un en güvendiği kişidir. Ne kadar zor olsada planlı şekilde Dumbledore'u öldürmüştür. Hogwarts'da Müdürlük yapmıştır. Hogwarts Savaşında Voldemort'un Mürver Asaya daha çok sahip olabilmek için öldürmüştür.Fakat Voldemort Mürver Asa'ya sahip olamamıştır çünkü Asa'nın kehaneti ona sahip olan efendiyi ö!dürene değil silahsız bırakana geçer. Bu durumda Dumbledore'u Severus Snape öldürmeden önce Draco Malfoy silahsız bırakmıştır. Ama Harry Potter da Draco Malfoy'u Malfoy'ların evinde silahsız bıraktığından Mürver Asa'nın son sahibi Harry Potter'dır.

Sybill Trelawney[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda, Kehanet Öğretmenliği yapmıştır. Voldemort'la ilgili Dumbledore'a ''Temmuz ayında Karanlık Lordu alt edecek bir oğlan çocuğunun doğması ile ilgilidir" karanlık lordu alt edecek olan geliyor... yedi ay ölürken doğacak... karanlık lorda üç kez karşı çıkanlardan doğacak. Ve karanlık lord çocugu dengi olarak işaretleyecek''.kehanetinde bulunmuştur.. Hogwarts Savaşında bulunmuştur.

Dolores Jane Umbridge[değiştir | kaynağı değiştir]

Sihir Bakanlığında, Bakanın Müsteşarıdır. Hogwarts'ın 5.Senesinde Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi'ne girmiştir. Ona göre derslerde asa kullanılmamalıdır. Dumbledoru'un uzaklaştırılmasından sonra Müdire olarak atanmış Katı Kuralları vardır. Dumbledore'un aklanmasından sonra okuldan ayrılmıştır. 1997 yılında Voldemort'un Bakanlığı ele geçirmesinden sonra Muggle doğumlular Kayıt Komisyonunun başında bulunmuştur.

Rubeus Hagrid[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts'ta bekçi ve anahtar koruyucusudur.Bir dönem Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinin öğretmenliği yapmıştır. Voldemort'un saldırısı sonucu Godric's Hollow'daki yıkılan evden Harry'i Dumbledore'la Dursley'lere getirmiştir. Yasak ormanın girişinde kulübede yaşar. Hogwarts Savaşında bulunmuştur. Voldemort'a tutsak düşmüştür. Narcissa'nın oyununda Harry'i yasak ormandan Hogwarts'a taşımıştır.

Alecto ve Amycus Carrow[değiştir | kaynağı değiştir]

Alecto ve Amycus Carrow kardeşler 1997'in Haziranı'nda Hogwarts'ı istila eden ölüm yiyicilerinin grubunun parçasıydı; Snape, onların asla, Azkaban'a yollanmadığını ima eder. Son isim, JKR tarafından doğrulandı.

Alecto Carrow, Amycus Carrow'un kız kardeşidir. Voldemort'un, Hogwarts'ı devraldığı zaman, Alecto Carrow, Muggle çalışma öğretmeni oldu. Hogwarts'ın son muharebesinden önce Alecto; Minerva McGonagall tarafından yukarıya bağlandı, ve Ravenclaw'da havanın ortasında oturma odası içeride asıldı.

Amycus Carrow, Alecto Carrow'un erkek kardeşi, bir çömelme, bir lopsided yan bakışı ve hırıltılı bir kıkırdamayla sihirbaza "Yumrulu" bakar. Voldemort'un, Hogwarts'ı devraldığı zaman, Amycus, karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni yapıldı, onun basitçe, karanlık sanatları öğrencilere öğretmesine rağmen. Hogwarts'ın son muharebesinden önce, Amycus, kız kardeşi gibi McGonagall tarafından yukarıya bağlandı, ve Ravenclaw'da havanın ortasında oturma odası içeride asıldı.

Argus Filch[değiştir | kaynağı değiştir]

Argus Filch ve kedisi Bayan Norris.

Argus Filch, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda hademe olarak çalışmaktadır. Harry Potter serisindeki tüm kitaplarda adı geçmektedir. Kitapta Argus Filch'in bir kofti olduğu söylenmektedir. Bu yüzden öğrencileri sevmez. Özellikle Harry Potter, Fred ve George'den nefret eder. Harry seçilmiş kişi olmasına rağmen hiçbir hatasını affetmez. Kuralcı, katı bir karakteri vardır. İşkenceyi sevmesi ile sadist ruhlu birisi olduğu ortaya ilk kitapa çıkmıştır. "Bayan Norris" adında bir kedisi vardır.[HP1]

Bu rolü Harry Potter serisindeki tüm filmlerde David Bradley canlandırmıştır.

Cuthbert Binns[değiştir | kaynağı değiştir]

Cuthbert Binns, Sihir Tarihi öğretmenidir ve farklı fiziki haliyle Hogwartstaki tek hayalet öğretmendir. Söylendiğine göre öğretmenler odasında kestirdiği sırada ölmüştür ancak bu onun ölümden dolayı ders vermesini bir parça bile engellememiştir. Bir teoriye göre bu durum; onun kendisini hâlâ ölü olduğunu bilmediğinden dolayı olmasına bağlanır. Harry birinci sınıftayken Binns'i "karatahtanın önünde uçarak" durmasıyla tanırız, ancak ön planda değildir. Aslında derslerinin adı korkunç sıkıcılığından dolayı kötüye çıkmıştır. Binns öğrencileriyle kaynaşan, onlara konuşma izni veren biri değildir. Bunun yerine, eski vakumlu süpürgeler gibi tekdüze tonda çıkan sesiyle vızıldayarak ezberinden "1289 Uluslararası Warlock Kongresi"nden veya "Sardinyalı Büyücüler Altkurulu" hakkında nutuklar çektiği esnada sınıfta uyuşukluk içinde not tutmaya çalışırdı. Öyle bağlanan, onun ancak, profesör Binss'in , öğrencileri olduğunu fark etmek göründüğü onun soluk rutinine olur. Onun sınıfının, tarihsel bir konuda onu imtihan etmeyi denediği zaman bir fırsatta, Binns, onların isimlerinin herhangi birisini hatırlayamaz, ve, onun önünde herhangi bir sınıf olduğu şaşıran görünemez.

Binns karakteri filmlerde gösterilmemiştir. Kendisinin 2. kitapta Sırlar Odası hakkında yaptığı açıklamaları aynı adlı filmde onun yerine Profesör McGonagall tarafından aktarılmış olarak gösterilmiştir.

Filius Flitwick[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesör Filius Flitwick.

Profesör Filius Flitwick, Hogwarts'ta Tılsım dersi öğretmeni ve Ravenclaw Bina Başkanıdır. Çok yeteneklidir. Gençken düello şampiyonuydu. Bu sayede tılsım öğretmeni olmuştur. Bazı tılsımlar kara büyülerden bile kuvvetlidir. Boyu kısa olmasına karşı çok iyi düello eder. Hogwarts Savaşı'nda okula bazı koruma büyüleri uygulamıştır. Sempatik ve komik bir öğretmendir. Sıkı bir Dumbledore destekçisidir ve Severus Snape'ten nefret eder. Boyu 1,16 cm dir.

Rolanda Hooch[değiştir | kaynağı değiştir]

Rolanda Hooch

Rolanda Hooch, Hogwarts'ta uçuş öğretmeni ve Quidditch oyunu hakemidir. Gri kısa kesim saçları ve sarı ve atmaca gibi bakışlarıyla tanımlanabilir. Madam Hooch uçmayı şu an hala üretilmeyen Silver Arrows ile öğrenmiştir. Madam Hooch kitapta, Hogwarts'da Quidditch maçlarının hakemi ve ilk sınıfa verdiği uçuş dersleriyle görüldü. Bu karakter, tüm serise Zoë Wanamaker tarafından canlandırılmıştır.

Gilderoy Lockhart[değiştir | kaynağı değiştir]

Gilderoy Lockhart.

Gilderoy Lockhart'un adı, ilk olarak Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında adı geçmiştir. Sarı dalgalı saçları, parlak mavi gözleri ve inci gibi dişleriyle çok yakışıklıdır. Harry'nin Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersine girmiştir. Kendini beğenen bir karakteri vardır. Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında sırlar odasının girişinde Ron'un kırık asasıyla büyü yapmış ve büyü geri tepmiştir ve unutturma büyüsünü kendine yapmıştır. St Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi'ne kaldırılmıştır. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında tekrar adı geçmiştir. Lockhart, gözlerinin rengine tamı tamına uyan unutmabeni mavisi veya renkli giysiler giyen, ucu sivri büyücü şapkası kullanan, dalgalı saçlı, kibirli biridir. Konuşmazken bile o parlak dişlerini tek tek göstermeyi becerebilir. Bu gülümsemesiyle 'Cadı Gündemi' nin En büyüleyici Tebessüm Ödülü nü 5 kere kazanmıştır.

İkinci yılın Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenidir. Maceralarını kitaplara yazar fakat bu maceralar başkalarının yaşadıklarıdır. Gilderoy, bu insanlara Hafıza Büyüsü yaparak onların hiçbir şey hatırlamamalarını sağlar. Maceralar da onun olur. Harry’nin akıl hocası olmak istemişse de Harry kabul etmemiştir.

Alastor "Deli-Göz" Moody[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Alastor Moody
Alastor "Deli-Göz" Moody.

Alastor "Deli-Göz" Moody, ilk olarak Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabında adı geçmiştir. Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi'ne girmek üzere görevlendirilmiştir.(Ancak derslere çok özlü iksirle ona benzeyen ve kendisini bir sandığa kapatan Barty Crouch Jr girmiştir.) Kitapta eski bir seherbaz olduğu söylenmiştir. Yüzündeki yaraları ile çok dikkat çekicidir. Ağzı küçük bir kesik biçimindedir ve yüzü sanki tahtadan oyulmuş gibidir. Azkaban'a en fazla Ölüm Yiyen koyan seherbaz olarak bilinmektedir. Bir gözü anormal olduğu ve görünmezlik pelerini dahil çok fazla şey görebildiği için ona Deli-Göz Moody de denir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyesidir. Son kitap olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda Harry'yi kaçırma eylemi sırasında Voldemort'un Avada kedavra laneti yüzüne gelmiştir. Bunu Fleur ve Bill söylemiştir. Ardından çok büyük yükseklikten yere düştüğü için lanetle ölmese bile yere çakılarak ölmüştür. Remus Lupin ve Bill Weasley cesedi bulmak için yola çıkmışlardır fakat cesedi bulamamışlardır. 5. kitap olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda da yoldaşlık üyeleriyle beraber Harry ve arkadaşlarını kurtarmaya gelmiştir. Çok güçlü bir büyücüdür. Ölüm Yiyenler onun büyü gücünden daima korkmuşlardır. Bellatrix Lestrange ile düello ederken burnundan büyük bir parçası kopmuştur.

Poppy Pomfrey[değiştir | kaynağı değiştir]

Poppy Pomfrey'in adı ilk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında adı geçmiştir. Hogwarts'ta baş hemşirelik yapmaktadır. Harry Potter serisi'ndeki tüm kitaplarda adı geçmektedir. Harry Potter serisindeki filmlerde bu karakteri Gemma Jones canlandırmaktadır.

Quirinus Quirrell[değiştir | kaynağı değiştir]

Quirinus Quirrell, Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin ilk yıl öğretmenidir. Parlak bir zekaya sahip olan Quirrell kitaplar üzerinde oldukça iyiydi. Bir yıl izin alıp uygulamalar yapmaya başladı, tedirgin biri oldu. Kekelemeye başladı. Kara Orman'da vampirlerle karşılaştığı, o günden sonra eskisi gibi olamadığı söylenir. Kafasında mor bir sarık taşır. Derste sarımsak eksik olmaz. Herkes bunun Romanya'da karşılaştığı ve yakında geleceğinden korktuğu vampirle ilgili olduğunu düşünür. Kafasındaki sarığı kendisini sırnaşık bir zombiden kurtardığı için, Afrikalı bir prensin armağan ettiğini söyler. Fakat bu olayın gerçekliğine kimse inanmaz. Fred ve George Weasley bazen onun sarığının altında sarımsak taşıdığı ile ilgili şakalar yaparlar. Lord Voldemort'un yeni vücududur. Çünkü Voldemort'un yüzü başının arkasındadır. Voldemort bozguna uğradıktan sonra onun vücudunu bırakır ve Quirrell bıraktığı zaman hemen orada ölür.

Horace Slughorn[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Horace Slughorn
Horace Slughorn.

Horace E. F. Slughorn, ilk olarak 6. kitapta göründü. Hogwarts'da İksir öğretmenidir. Emekli olmuş fakat daha sonra arkadaşı Albus Dumbledore'un ricası üzerine okula geri dönmüştür. Ayrıca emekli olmadan önce Slytherin Bina'sı başkanlığını yürütmekteydi.

Yetenekli öğrencileri çevresinde toplamayı seven bir öğretmendir. Kendisinin favori öğrencilerinden oluşan Slug Kulübü adında bir öğrenci grubu kurmuştur. Harry Potter'ı da bu klübe sokmaya çalışmıştır. Ayrıca kendisi son savaşta kimin yanında olacağına karar veremez. McGonagall'ın uyarısıyla Hogwarts için savaşır ve ayrıca Harry'nin hortkulukların olduğu ve onlar hakkında bilgi edinmesini sağlayan kişi de odur.

Pomona Sprout[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Pomona Sprout
Pomona Sprout.

Pomona Sprout'un adı ilk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında adı geçmiştir. Hogwarts'ta Bitkibilim derslerine girmektedir ve Hufflepuff binasının başkanıdır. Ögrencilerine seralarda ders verir. En iyi öğrencisi olarak kabul edilen kişi Neville Longbottom'dır. (Neville Longbottom da yıllar sonra Hogwarts'da Bitkibilim proseförü olmuştur.)

Wilhelmina Grubbly-Plank[değiştir | kaynağı değiştir]

Wilhelmina Grubbly-Plank büyülü yaratıkların bakımı öğretmenliğine bir süreliğine vekil olarak atanmıştır. O ilk olarak, Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde gözükür, Hagrid'in derslere giremediği zaman (Rita Skeeter vakası) derslere o devam etmiştir ve yeniden Hagrid'in Albus Dumbledore için bir görevle uzakta olduğu zaman yine bu göreve getirilmiştir.

Kısa kesilmiş gri saçlı ve oldukça çıkık çeneli, yaşlı bir cadıdır. O, makulce becerikli bir öğretmendir, olay olmadan Umbridge'nin denetlemesinin olduğu zamanları atlatır. Her zaman makul, neşeli ve verimli görünür, ve o halini kaybetmeden Umbridge'nin sorularını savuşturur, veya herhangi birisini suçlu çıkarmaz.

Diğerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts Hayaletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanlı Baron[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanlı Baron, Harry Potter serisinde, Hogwarts'daki Slytherin Binası'nın hayaletinin adı. Diğer hayaletler Kanlı Baron'dan çok korkmaktadırlar. Bir gün Helena Ravenclaw'ın kaçışının ardından, onu bulması için Rowena Ravenclaw tarafından yollanmıştır. Çünkü Kanlı Baron, Helena'ya aşıktır. Fakat Helena, kendisiyle geri dönmeyi reddettiğinde, Kanlı Baron bir anlık öfke ile Helena Ravenclaw'ı öldürür. Ve daha sonra kendisini de öldürür.

Gri Leydi[değiştir | kaynağı değiştir]

Helena Ravenclaw Ravenclaw'un hayaletidir. Hogwarts kurucularından Rowena Ravenclaw'un kızıdır. Adı Helena Ravenclaw. Helena, annesi Rowena'yı kıskandığı için Ravenclaw'un bilgelik tacını alır ve Arnavutluk'taki bir ormana saklar. Bunu öğrenen annesi, ona aşık olan Kanlı Baron'a onu getirmesi için ona emir verir. Ama Kanlı Baron Helena'yı öldürür. Bunu serinin son kitabında öğrenen Harry diademi bulmuş ve onu yok etmiştir. Çünkü diadem bir hortkuluktur ve Harry'nin ve Britanya'nın en büyük düşmanı olan Voldemort'u yenmek için diademi yok etmesi gerekiyordu. Voldemort, Arnavutluk'a sürgüne gittiğinde Helena'dan öğrendiği "diadem" sırrını hortkuluk olarak kullanmak için kullandı.

Şişman Keşiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Hufflepuff'un hayaletidir. Nasıl öldüğü hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Hufflepuff'lı öğrencilere yardım etmeyi sever. Bağışlayıcı ve yardımseverdir. Adından da belli olduğu gibi oldukça şişmandır.

Neredeyse Kafasız Nick[değiştir | kaynağı değiştir]

Neredeyse Kafasız Nick (31 Ekim 1492) Harry Potter serisinde Gryffindor evinin hayaleti. Asıl ismi Sir Nicholas de Mimsy-Porpington ama kafasının neredeyse bedeninden ayrılacak olmasından dolayı öğrenciler arasında Neredeyse Kafasız Nick olarak tanınır. Neredeyse Kafasız Nick, 31 Ekim 1492 yılında idam edilen Sir Nicholas da Mimsy Porpington'un hayaletidir. Nick boynuna 47 kez kör bir baltayla vurmuş ancak boynunda yarım inçlik bir deriyi kesememiştir. Hayalet bir yelek giyer ve üzerinde bir kuş tüyü bulunan şapka takar. Neredeyse Kafasız Nick Gryffindor Binası'nın hayaletidir. Gryffindor öğrencilerine daima yardımcı olur. Hatta Peeves'i Filch'in Harry'nin koridorda bıraktığı çamur izlerini görmemesi için başka yöne saptıması konusunda bile ikna etmiştir. Nick 31 Ekim 1992'de Ölümgünü Partisi için zindanları tutmuştur. Harry,Ron ve Hermione cadılar bayram-ı şölenini bırakıp bu partiye gitmek zorunda kalmışlardır. Partiye kafaları vücutlarından çıkmış olanların kurduğu bir grup olan Kafasızlar Avı da katılmıştır. Nick de zamanında bu gruba katılmak istemiş ancak kafası hala vücuduna bağlı olduğu için onu kabul etmemişlerdir. Nick 18 Aralık 1992 yılında Sırlar Odası'nın canavarı Basilisk'in gözüne baktığı için taşlaşmıştır. Normal olarak Basilisk'in gözlerine bakan biri ölür. Ama Nick ölmemiştir. Çünkü o zaten bir ölüdür. Birkaç ay boyunca taşlaşmış olarak kalmıştır. Ta ki 30 Mayıs 1993'te adamotundan yapılan iksir tamamlanıncaya kadar. Neredeyse Kafasız Nick bazen de kafasını oynatarak Hogwarts'taki insanları eğlendirir. Hatta Harry 1. sınıfa başlarken Neredeyse Kafasız Nick Hermione'i Nick'e sana neden Nerdeyse Kafasız Nick diyorlar? diye sorupta Nick ona kafasını gösterince Hermione az daha kusacaktı.

Hogwarts Kurucuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts kurucuları; Harry Potter serisindeki Hogwarts büyücülük okulunun 4 büyük büyücüleridir. Bu büyücüler Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin'dir.

Godric Gryffindor[değiştir | kaynağı değiştir]

Godric Gryffindor, Gryffindor binasının kurucusudur. Binasına cesur, yiğit ve zeki büyücüleri seçmiştir. Harry Potter da bunlardan biridir. O da Harry Potter gibi Godric's Hollow'da doğmuştur. Köye ismini veren de odur.

Gryffindor, büyücülükle ilgilenmeye başladığında "Biçim Değiştirme"'ye karşı özel bir yeteneği olduğunu görmüş, bu yüzden hayatının büyük zamanını Mısır'da, yani en iyi Biçim Değiştiren Animaguslar'ın olduğu yerde geçirmiş. Yine Ravenclaw ve Hufflepuff gibi, işaretini seyahatlerinde bulmuş. Gryffindor Mısır'ı terk etmek üzereyken, bir hırsız onun bütün eşyalarını -kılıcı da dahil olmak üzere- çalmış. Hırsızlar, hızlı bir şekilde kum üzerinde kaçarken ileride bir aslan belirmiş. Aslan, hırsızları korkutarak Godric Gryffindor'un hayatını kurtarmış. Böylece Godric, hayatını ona borçlu olduğunu hissederek binasının simgesini aslan yapmıştır.

Ayrıca o, Gryffindorlu birçok arkadaşı ile birlikte savaşırken genç yaşta ölmüştür. Godric Gryffindor binası için cesur öğrencilere öncelik vermiştir. Ayrıca Rowling, Godric Gryffindor'un kendi zamanının en büyük düellocusu olduğunu belirtmiştir.

Helga Hufflepuff[değiştir | kaynağı değiştir]

Helga Hufflepuff, Hufflepuff binasını kuran 4 büyük büyücüden birisidir. Binasına, barışcıl, sakin ve adaletli olanları almıştır. Helga Hufflepuff'ın doğum günü ve doğduğu yer zaman içinde kaybolup gitmiştir. Söylenenlere göre kendisi küçük bir çiftlikte dünyaya gelmiş ve genç yaşta çalışmaya başlamıştır. Hufflepuff'ın çocukluğu ve ailesinin çiftçiliği ve çiftliği istediği gibi olmamıştır.

Helga Hufflepuff, babası için çok üzülüyordu, çünkü babasının çiftliği onlara hiç para kazandırmıyordu. Bu yüzden Helga, iyi bir fikir bulmuştu. Helga, birkaç ay sonra olağanüstü başarısı ile yeni büyülü bitkiler geliştirdi ve yeni bitkileriyle yeni iksirler ortaya çıkardı. Gerçekte, Helga Hufflepuff Biçim Değiştirme (Çok Özlü İksir) İksiri'nin orijinal yaratıcısıdır. Başlarda bu iksir fazla bilinenlerden değildi, çünkü hiçbir zaman değiştiğin biçimden geri dönüşümü olmamıştı. Genç Hufflepuff bunlardan sonra babasına çiftliğinde yeni yöntemlerle çalışmasını öğretti.

Helga, buradaki hayatından sonra adalara göç etti ve bilgisiyle; yeni iksirler, karışımlar ve bitkiler bulmaya devam etti. Bu seyahatlerin birinde neredeyse ölmek üzere olan bir porsuk aldı ve Helga, bitkiyi sahibine iyileşmiş olarak geri verene kadar baktı. Böylece Helga porsukları iyileştirmek için yeni bitkiler yarattı. Bu arada da Hufflepuff, arkadaşı ile Hogwarts'ın kara gölünde bulunan siyah-beyaz ve gölgelerle kaplı balığa bayağı bir ilgi besliyordu. Hufflepuff'ın okulun bahçesi yapımında oldukça fazla bir rolü vardır. Helga Hufflepuff, Salazar Slytherin ile Godric Gryffindor'un arabulucusu idi. Fazla kavgalara karışan biri olmayan Hufflepuff, inandıklarına her zaman güvenirdi.

Slytherin okuldan ayrıldıktan sonra Hogwarts kurucuları birbirinden ayrıldılar. Hufflepuff ormanına geri döndü ve söylenenlere göre orada orijinal porsuğunu bularak huzurlu yaşamına devam etti ve sevdiği bitkiler arasında öldü.

Rowena Ravenclaw[değiştir | kaynağı değiştir]

Rowena Ravenclaw, Ravenclaw binasını kuran büyücüdür. Binasına en zeki büyücüleri seçmiştir.

Rowena Ravenclaw'ın da diğer kurucular gibi doğum tarihi ve doğduğu yer zaman içinde kaybolmuştur. Diğer büyücüler gibi o da safkandı. Rowena, birkaç çocuk ile dolu olan küçük bir büyücü köyünde doğdu. Asosyal bir kız olan Rowena, kendi kendine büyü çalışmaya başlamıştı. Daha 8 yaşındayken kendine ait olan birkaç büyü keşfetmiştir.

Birkaç yıl sonra Rowena, Avrupa seyahatlerine başlamıştır. Fransa'da en önemli büyülere çalışmıştı. Binansıın simgesi olan kartalı bu gezilerinden birinde bulmuştur. Küçük, dar bir yolda yürürken (seyahatindeyken) büyük, derin bir çukura düştüğünde, Rowena, kartalı görmüş ve kartal onu kurtarırken korktuğu bir şey olmuştur. Asasını düşürmüştü ama Rowena'nın çıkmasına yardım eden bu kartal onun asasınıda almış ve ona geri vermiştir. Rowena hayatında ilk defa böyle bir şeyle karşılaşmıştır. Daha sonra kartal uçup gitmiş ve Rowena, bir köye ulaşana kadar seyahatine devam etmiş. O zamandan beri Rowena bu kartala teşekkür borçluymuş ve onu yine görmese bile binasının simgesinin bir kartal olmasını istemiştir.

Diğer dörtlü ile okulu kurduğunda, dörtlüden biri olan Salazar, Rowena'nın korktuğu bir şeyi gerçekleştirmişti, öldürücü ve lanetleyici büyüler yaratmıştı. Salazar öldürücü ve lanetleyici büyüler yaratırken, Rowena, her zaman ona karşı koyacak büyüler geliştirirdi. Rowena genç bir büyücü ile evlendi ve 3 çocuğundan ikisi öldü. Evlendiği büyücü, duyumlara göre, Flitwick adında bir büyücüydü. Üçüncü çocuğu ise Hogwarts'a yazılanlardandı ve mezun olduğunda orada bir öğretmen oldu. Rowena geri kalan hayatında hatıralarını Hogwarts kütüphanesine yazdı ve oraya araştırmalarını bıraktı.

Söylencelere göre, Rowena, en son Brezilya'da unutulmaz arkadaşı Helga Hufflepuff için Amazon ormanları'ndan ona birkaç bitki almaya bir botla giderken görülmüş. Bir daha ne ondan ne de bindiği botundan haber alınmıştır.

Salazar Slytherin[değiştir | kaynağı değiştir]

Salazar Slytherin, Slytherin binasını kuran büyücüdür. Binasına en hırslı, en disiplinli, en sinsi ve safkan büyücüleri tercih etmiştir..

Salazar, defalarca Gryffindor ile arkadaşlık etmeye çalışsa da, bunu başaramamıştır. Godric Gryffindor da bunu başaramamıştır. Godric Gryffindor, Mugglelarla çok samimiydi. Öte yandan Slytherin, muggleları bir süre sonra sevmemeye başladı. Sonra Slytherin, kalede başkaları ile arkadaşlıklar kurmaya çalıştı. Ama başarısız oldu ve bu yüzden Gryffindor'dan nefret etmeye başladı. Salazar Slytherin, Hogwarts Okulu'na sadece safkanların girmesini ve büyü ilminin öz be öz büyücü aileleri arasında kalmasın istiyordu çünkü muggle doğumlulara güvenmiyordu. Ama diğer kurucular buna karşı çıktı. Onların düşüncesi büyücü yeteneği olan herkesin bu okulda ders alabileceği üzerineydi. Bu yüzden Slytherin'in bu düşüncesi diğer kurucularla anlaşmazlıklara yol açtı ve bir sabah Slytherin Hogwarts'ı terketti. Gitmeden önce de Slytherin şatonun çok altında gizli bir bölüm inşa etti. Bu odanın adı sırlar odasıydı. Bu odanın yeri bilinmiyordu. Birçok yetenekli büyücü ve cadı bu odayı araştırsa da asla bulamadı. Slytherin oraya bir canavar yerleştirdi. Basilisk yılanı bu yılanı ve bu odayı okula giren muggle doğumlu büyücüler(bulanıklar)in ortadan kaldırılması için yerleştirilmişti. Sonra Slytherin, yılanlarla ilişki kurdu. Dünyadaki ilk Çatalağız, yani yılanlarla konuşabilme yeteneğine sahip kişidir. Bu yüzden Slytherin binasının simgesi bir yılandır. Yine onun soyundan gelen Gaunt'lar ve varisi Lord Voldemort da Çatalağızdır. Serinin ikinci kitabında Harry bu odayı bulup yılanı Gryffindor kılıcı ile öldürdü. Harry bir hortkuluk olduğu için yılanlarla konuşabiliyordu ama hortkuluk olmaktan çıkınca bu yeteneğini kaybetti. Rowling onun bu yeteneğini kaybettiği için hiç üzgün olmadığını açıklamıştır.