İçeriğe atla

T. H. White

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Terence Hanbury White, kısaca T. H. White, İngiliz bir yazardır. En çok Arthur efsaneleri ile tanınır. Bu efsaneler, 1958’de Bir Zamanların ve Geleceğin Kralı adı altında bir araya getirilen Arthurian romanlarıdır. Serinin en unutulmaz kitabı, ilk kitap olan Taşın İçindeki Kılıç’tır ve 1938’de ayrı bir kitap olarak yayımlanmıştır.

White, 29 Mayıs 1906’da Bombay, Britanya Hindistanı’nda doğdu. Babası Garrick Hanbury White, Hint polis teşkilatında bir müdürdü ve annesi Constance Edith Southcote Aston’du. White’ın çocukluğu zorlu geçti; alkol bağımlısı bir babası ve duygusal olarak soğuk bir annesi vardı ve ebeveynlerinden 14 yaşındayken ayrıldı.

Eğitim hayatı ve öğretmenlik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

White, Gloucestershire’daki Cheltenham Koleji’ne gitti ve Queens’ College, Cambridge’de okudu. Burada, bilgin ve zaman zaman yazar olan Leonard Potts tarafından eğitildi. Potts, White için “hayatımdaki büyük edebi etki” dedi. Queens’ College’da, Thomas Malory’nin Le Morte d’Arthur adlı eseri üzerine bir tez yazdı ve 1928’de İngilizce alanında birinci sınıf dereceyle mezun oldu. White, Buckinghamshire’daki Stowe Okulu’nda dört yıl boyunca öğretmenlik yaptı. 1936’da İngiltere’de geçirdiği bir yılı anlatan England Have My Bones adlı bir anı kitabı yayımladı. Aynı yıl Stowe Okulu’ndan ayrıldı ve yakınında bir işçi kulübesinde yaşamaya başladı. Bu dönemde doğa da vakit geçirerek şahmeran, avcılık ve balıkçılıkla ilgilendi. White, yükseklik korkusunu yenmek amacıyla havacılığa da ilgi duydu.

Yazma kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

White’ın ilk romanı Earth Stopped (1934) ve devamı niteliğindeki Gone to Ground (1935), dünyayı vuran bir felaketi konu alır. Gone to Ground, hayatta kalanların anlattığı fantastik hikayeler içerir. White, 1937 sonbaharında Thomas Malory’nin eserini eline aldı ve Kral Arthur’un çocukluk hikayesini anlatan Taşın İçindeki Kılıç’ı yazmaya başladı. Freud’un psikolojik teorilerinden etkilenen White, doğal tarihle de ilgileniyordu. White, 17 Ocak 1964’te Amerika Birleşik Devletleri’nde verdiği bir konferans turundan Alderney’e giderken gemide kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. The Book of Merlyn, Bir Zamanların ve Geleceğin Kralı serisinin son kitabı olarak 1977’de ölümünden sonra yayımlandı.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "T. H. White | Biography, Books & Arthurian Legends". 20 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2024. 
  2. ^ "T. H. White kimdir? - Kitapları, Özgeçmişi". 8 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2024.