Vakıf'ın Sınırı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vakıf'ın Sınırı
Yazarı Isaac Asimov
Orijinal ismi Foundation's Edge
Ülke ABD
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Seri ismi Vakıf Serisi
Türü Bilim Kurgu
Yayınevi İthaki Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
2004
Yayın ortamı Yazılı
Sayfa sayısı 636
ISBN 0-385-17725-9
Önceki eser İkinci Vakıf
Sonraki eser Vakıf ve Dünya

Vakıf'ın Sınırı (Özgün adı: Foundation's Edge), Isaac Asimov tarafından yazılmış Vakıf Serisi'nin yazım tarihine göre dördüncü kitabı olan bilim kurgu romanıdır. Asıl üçlemenin yaklaşık 30 yıl sonrasında Asimov'un editörünün baskısı ile yazılan [1] roman Asimov'un The New York Times çok-satanlar listesine giren ilk kitabıdır. Vakıf'ın Sınırı 1983 yılında en iyi roman dalında Hugo Ödülü kazanmış [2][3] ve 1982 yılında en iyi roman dalında Nebula Ödülü'ne aday olmuştur [4].

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Vakıf'ın kuruluşundan 500 yıl sonra Terminus'un yöneticisi Harla Branno, yakın zamandaki Seldon Krizi'nin başarılı şekilde çözülmesindeki etkili politikaları nedeniyle çok parlak bir politik dönem yaşamaktadır. Eski bir uzay filosu kumandanı ve yeni bir Kurul üyesi olan Golan Trevize ise neredeyse tüm evren tarafından yok olduğu öne sürülen İkinci Vakıf'ın halen var olduğunu ve tüm olayları kontrol ettiğini iddia etmektedir. Golan Trevize bu iddiasını bir kurul toplantısında paylaşırken sahte olarak tutuklanır ve bir tarihçi olan Janov Pelorat ile İkinci Vakıf’ın hâlâ ayakta olduğunu gösteren kanıtları ve efsanelerdeki Dünya Gezegeni’ni bulmak için sürgün edilir. Branno, Trevize'yi takip etmesi için ise Munn Li Compor adındaki eski bir arkadaşını peşinden gönderir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Isaac Asimov'un Don Waim ile röportajı
  2. ^ "Isaac Asimov'un romanı Hugo ödülünü kazandı". The New York Times. 6 Eylül 1983. Erişim tarihi: 10 Mart 2017. 
  3. ^ "1983 yılı adayları ve ödül kazananları". 31 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2017. 
  4. ^ "1982 Yılı aday gösterilenler ve ödül kazananlar". 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2017.