İçeriğe atla

William Gibson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
William Gibson
Gibson, 60. yaşgününde.
DoğumWilliam Ford Gibson
17 Mart 1948 (76 yaşında)
Conway, Güney Karolina, ABD
MeslekYazar, romancı
İkametKanada
VatandaşlıkKanada
Dönem1977-günümüz
TürSpekülatif kurgu
Edebî akımSiberpunk, Buhar çılgınlığı
Önemli eserSprawl Üçlemesi (Neuromancer-Count Zero-Mona Lisa Overdrive)
Resmî site

William Ford Gibson (d. 17 Mart 1948), yazdığı bilimkurgu romanları ile tanınan Amerikan roman yazarı. Siberpunk akımının babası olarak bilinen Gibson'ın ilk romanı Neuromancer, yayınlandığı 1984 yılından bu yana, tüm dünyada 6.5 milyonun üzerinde satmıştır[kaynak belirtilmeli].

Gibson Güney Carolina'nın Conway şehrinde dünyaya geldi. 1968^de Vietnam Savaşı'na katılmayı reddederek bir süreliğine Kanada'ya yerleşti. 1972 yılından bu yana, bilimkurgu kitaplarını yazmaya başladığı Vancouver şehrinde yaşamaktadır. İlk çalışmaları sibernetik ve siberuzay teknolojilerinin gelecekte insan ırkı üzerindeki muhtemel etkilerini konu almıştır. 80'li yıllarda kaleme aldığı kurguları daha çok soğuk ve kasvetli bir etki bırakmaktadır. İlk romanı Neuromancer üç büyük bilimkurgu ödülüne layık görülmüştür. (Nebula, Hugo ve Phillip K. Dick)

Daha sonra yayınladığı iki romanı Count Zero ve Mona Lisa Overdrive, Neuromancer ile birlikte Sprawl Üçlemesi'ni tamamlamıştır.

Gibson'ın ikinci üçlemesi olan Bridge, ilkiyle benzer konularda olmakla beraber, bu sefer daha gerçekçi bir zemine oturuyordu. San Francisco'nun yakın geleceğini anlatan hikâye Virtual Light, Idoru ve All Tomorrow's Parties romanlarından oluşmaktadır.

Yıllar geçtikçe Gibson kendisini meşhur eden kötümser kurgularından gittikçe uzaklaşmış, romanlarını olaydan olaya atlayan bir şekilde yazmak yerine, realist bir tutum benimseyerek, süreklilik gösteren ve daha hikâyesel bir tarzda yazmıştır. Bununla birlikte romanlarında, değişen teknolojinin, özellikle olumsuz sosyal etkilerini vurgulamaya devam etmiştir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

William Gibson İthali yayınları