Harry Potter ve Lanetli Çocuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Harry Potter and the Cursed Child sayfasından yönlendirildi)
Harry Potter and the Cursed Child
Yazar
Karakterler
İlk gösterim30 Temmuz 2016
İlk gösterildiği yerPalace Theatre
Londra, Birleşik Krallık
Orijinal dilİngilizce
Oyun serisiHarry Potter
KonuHarry Potter ve oğlu Albus Severus Potter
Tür
  • Fantezi
  • Drama
  • Macera
Zaman ve mekânBüyücüler dünyası

Harry Potter and the Cursed Child, iki bölümden oluşan ve Jack Thorne tarafından J. K. Rowling ve John Tiffany ile birlikte yazdığı öyküden uyarlanan tiyatro oyunu.[1] İlk olarak 30 Temmuz 2016'da sahnelenen oyunun romanlaştırılmamış senaryosu, 31 Temmuz'da yayımlandı ve Harry Potter kurgusal evreninde geçen sekizinci öykü oldu.[2][3] Harry Potter ve Ölüm Yadigârları'ndaki olayların on dokuz yıl sonrasında geçen öyküde Sihir Bakanlığı'nda çalışan Harry Potter ile küçük oğlu Albus Severus Potter'ın yaşadıkları anlatılmaktadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne metni baskısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Harry Potter and the Cursed Child
YazarlarJack Thorne (senaryo)
J.K. Rowling, John Tiffany, Jack Thorne (öykü)
ÇevirmenlerSevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
ÜlkeBirleşik Krallık
Dilİngilizce
TürlerFantezi, dram
Yayım31 Temmuz 2016 (Sahne Metni Özel Baskısı) (özgün)
Kasım 2016 (Türkçe)
Yayımcı
Sayfa320
ISBN978-1-338-09913-3
'Harry Potter' serisi
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Harry Potter ve Lanetli Çocuk

Oyunun her iki bölümünün sahne metni, Harry Potter and the Cursed Child - Parts One and Two adıyla 31 Temmuz 2016'da basılı ve dijital kitap formatlarında yayımlandı. 31 Temmuz, hem Harry'nin hem de yazar Rowling'in doğum günüdür.

Sahne metni özel baskısı, serinin önceki kitaplarını da çeviren Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu'nun çevirisiyle, Harry Potter ve Lanetli Çocuk - Birinci ve İkinci Bölüm adıyla Kasım 2016'da Türkçe olarak da yayımlandı.

Türkçe çeviride de esas alınan İngilizce metin, "Özel Prova Baskısı" notuyla yayımlandı. Kitap basıldıktan sonra, provalar sırasında metinde bazı değişiklikler yapılmaya devam edildi. Bu nedenle 2017'de metnin son halinin "Koleksiyon Baskısı" adıyla yeniden basılması planlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Harry Potter and the Cursed Child". Harry Potter The Play. harrypottertheplaylondon.com. 2016. 21 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2016. 
  2. ^ Grice, Elizabeth (21 Temmuz 2016). "Harry Potter and the Cursed Child exclusive cast interview: 'Being a wizard is the best job ever'". The Telegraph. Londra. 22 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
  3. ^ "Pottermore – How to pre-order Cursed Child Parts I & II". Pottermore. 12 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]