Harry Potter and the Cursed Child

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Harry Potter and the Cursed Child
Yazar
Karakterler
İlk gösterim 30 Temmuz 2016
İlk gösterildiği yer Palace Theatre
Londra, Birleşik Krallık
Orijinal dil İngilizce
Oyun serisi Harry Potter
Konu Harry Potter ve oğlu Albus Severus Potter
Tür
  • Fantezi
  • Drama
  • Macera
Zaman ve mekân Büyücüler dünyası

Harry Potter and the Cursed Child, iki bölümden oluşan ve Jack Thorne tarafından J. K. Rowling ve John Tiffany ile birlikte yazdığı öyküden uyarlanan tiyatro oyunu.[1] İlk olarak 30 Temmuz 2016'da sahnelenen oyunun romanlaştırılmamış senaryosu, 31 Temmuz'da yayımlandı ve Harry Potter kurgusal evreninde geçen sekizinci öykü oldu.[2][3] Harry Potter ve Ölüm Yadigârları'ndaki olayların on dokuz yıl sonrasında geçen öyküde Sihir Bakanlığı'nda çalışan Harry Potter ile küçük oğlu Albus Severus Potter'ın yaşadıkları anlatılmaktadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne metni baskısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Harry Potter and the Cursed Child kapak.jpg
Yazarı Jack Thorne (senaryo)
J.K. Rowling, John Tiffany, Jack Thorne (öykü)
Orijinal ismi Harry Potter and the Cursed Child
Çevirmen Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
Ülke Birleşik Krallık
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Seri ismi Harry Potter
Türü Fantezi, dram
Yayınevi
Türkçe
basım tarihi
Kasım 2016
Anadilinde
basım tarihi
31 Temmuz 2016 (Sahne Metni Özel Baskısı)
Sayfa sayısı 320
Anadilinde ISBN 978-1-338-09913-3
Önceki eser Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Oyunun her iki bölümünün sahne metni, Harry Potter and the Cursed Child - Parts One and Two adıyla 31 Temmuz 2016'da basılı ve dijital kitap formatlarında yayımlandı. 31 Temmuz, hem Harry'nin hem de yazar Rowling'in doğum günüdür.

Sahne metni özel baskısı, serinin önceki kitaplarını da çeviren Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu'nun çevirisiyle, Harry Potter ve Lanetli Çocuk - Birinci ve İkinci Bölüm adıyla Kasım 2016'da Türkçe olarak da yayımlandı.

Türkçe çeviride de esas alınan İngilizce metin, "Özel Prova Baskısı" notuyla yayımlandı. Kitap basıldıktan sonra, provalar sırasında metinde bazı değişiklikler yapılmaya devam edildi. Bu nedenle 2017'de metnin son halinin "Koleksiyon Baskısı" adıyla yeniden basılması planlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Harry Potter and the Cursed Child". Harry Potter The Play. harrypottertheplaylondon.com. 2016. 21 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2016. 
  2. ^ Grice, Elizabeth (21 Temmuz 2016). "Harry Potter and the Cursed Child exclusive cast interview: 'Being a wizard is the best job ever'". The Telegraph. Londra. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
  3. ^ "Pottermore – How to pre-order Cursed Child Parts I & II". Pottermore. 12 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]