Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Film afişi
YönetmenDavid Yates
Yapımcı
YazarJ. K. Rowling
UyarlamaFantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?
–J. K. Rowling
Oyuncular
MüzikJames Newton Howard
Görüntü yönetmeniPhilippe Rousselot
KurguMark Day
StüdyoHeyday Films
DağıtıcıWarner Bros. Pictures
Çıkış tarih(ler)i10 Kasım 2016 (2016-11-10) (New York)
18 Kasım 2016 (2016-11-18) (ABD & Birleşik Krallık)
Süre133 dakika[1]
Ülke
Dilİngilizce
Bütçe$180 milyon[4]
Hasılat$814 milyon[5]
Devam filmiFantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (İngilizce: Fantastic Beasts and Where to Find Them), J. K. Rowling'in aynı adlı kitabından esinlenilerek çekilen fantezi drama türündeki ABD-Birleşik Krallık filmi. Harry Potter film serisi ile bağlantılı olan ve David Yates tarafından yönetilen filmin senaryosu Rowling tarafından yazıldı. Rowling filmin yapımcılığını David Heyman, Steve Kloves ve Lionel Wigram ile birlikte üstlendi. Filmin başrollerinde Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jon Voight, Carmen Ejogo ve Colin Farrell yer almaktadır. Çekimleri 17 Ağustos 2015'te başlayan film,[6] 18 Kasım 2016'da vizyona girdi.[7]

Eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan film, dünya çapında 814 milyon dolar hasılat elde etti.

89. Akademi Ödülleri'nde En İyi Kostüm Tasarımı ödülünü kazandı, böylece Harry Potter serisinde Akademi Ödülü kazanan ilk film oldu.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Britanyalı büyücü Newt Scamander, 1926'da Arizona'ya gitmek üzere önce gemiyle New York'a gelir. Burada büyü yapamayan ("No-Maj" veya "muggle") ve cadıların ve büyücülerin gerçek ve tehlikeli olduklarını iddia eden New Salem Philanthropic Society adlı örgütün lideri Mary Lou Barebone ile karşılaşır. Burada kendisini dinlerken büyü ile genişletilmiş ve içerisinde pek çok büyülü yaratığın yaşadığı çantasından bir Niffler kaçar. Yaratığı yakalamaya çalışırken konserve fabrikasında çalışan ve fırıncı olmak isteyen No-Maj Jacob Kowalski ile tanışır ve yanlışlıkla çantaları karışır. Görevden alınan seherbaz Tina Goldstein, kayıtsız bir büyücü olduğu gerekçesiyle Newt'u tutuklar ve eski görevine geri dönmek umuduyla onu Magical Congress of the United States of America'nın (MACUSA) genel merkezine götürür. Fakat Başkan Seraphina Picquery ve Sihir Güvenliği Müdürü Percival Graves iddiaları reddeder. Jacob'ın dairesinde, Newt'un çantasından birçok yaratık kaçar.

Graves, Mary Lou'nun evlatlık oğlu Credence Barebone'a yaklaşır ve güçlerini gizlemeye zorlanan büyü yeteneği olan çocukların yanlışlıkla ortaya çıkardığı Obscurus'un ele geçirdiği kişiyi bulması karşılığında onu kendisine eziyet eden üvey annesinden kurtarmayı teklif eder. Bu güç kişinin öfkeli ve gergin olduğu anlarda açığa çıkabilmektedir; Graves bu gücün şehir genelinde pek çok gizemli ve yıkıcı olaya neden olduğuna inanmaktadır.

Tina ve Newt, Jacob'ı ve çantayı bulduktan sonra Tina, onları kendi dairesine götürür ve zihin okuyabilen kardeşi Queenie ile tanıştırır. Queenie ve Jacob birbirlerinden etkilenir, ancak Amerikalı büyücülerin No-Maj'ler ile evlenmesi veya temasa geçmesi yasaktır. Newt, Jacob'ı büyü ile genişletilmiş çantasının içerisine çağırır ve Jacob burada Newt'un ölen bir kızın içinden yakın zaman önce çıkardığı Obscurus ile karşılaşır. Newt, kayıp yaratıkları bulmasında kendisine yardım etmesi için Jacob'ı ikna eder. Kaçan üç yaratıktan ikisini yakaladıktan sonra tekrar çantanın içine girerler, ancak Tina çantayı MACUSA'ya götürür. Senatör Henry Shaw Jr.'ın öldürülmesinden Newt'un yaratıklarından birinin sorumlu olduğuna inanan yetkililer onları tutuklar ve Newt'un çantasının yok edilmesine ve Jacob'ın hafızasının silinmesine karar verirler. Graves, Newt ve Tina'yı sorgular ve Newt'u kötü şöhretli karanlık büyücü Gellert Grindelwald ile komplo kurmakla suçlar. Newt ve Tina derhal ölüme mahkûm edilirler, fakat cezaları infaz edilmek üzereyken kaçarak Queenie ve Jacob ile buluşurlar. Dörtlü daha sonra kaçan yaratıkların sonuncusunu haydut cin Gnarlack'ten aldıkları ipucu sayesinde yakalar.

Credence, evlatlık kardeşi Modesty'nin yatağının altında bir asa bulur. Mary Lou asanın Credence'a ait olduğunu düşünür, fakat Modesty kendisine ait olduğunu söyler. Mary Lou, Modesty'yi cezalandıracağı sırada Obscurus açığa çıkar ve Modesty ve Credence dışındaki herkesi öldürür. Graves, Modesty'nin biyolojik ailesinin evine gelir ve Kofti (büyücü aileden gelen büyü yapamayan kişi) olduğunu iddia ettiği Credence'a artık ihtiyacı olmadığını ve kendisine büyü konusunda ders vermeyeceğini söyler. Daha sonra Credence, Obscurus'un taşıyıcısının ve Shaw'un ölümünden sorumlu olanın kendisi olduğunu belli eder ve Obscurus'u öfkeyle şehrin üzerine salar.

Newt bir metro tünelinde Credence ile konuşurken Graves'in saldırısına uğrar. Credence'ı tanıyan Tina, oraya gelir ve onu yatıştırmaya çalışır; Graves ise onun yerine kendisini dinlemesi için Credence'ı ikna etmeyi dener. Credence insan şekline dönmeye başlarken Picquery, yanında seherbazlar ile tünele gelir ve büyünün varlığının gizli kalması için Credence'ın hayatının feda edilmesi gerektiğine karar verir. Seherbazlar görünüşte Credence'ı parçalarına ayırırlar; fakat Newt, Obscurus'un küçük bir parçasının oradan kaçtığını fark eder. Graves, büyücü topluluğunu No-Maj'lere göstermek için Obscurus'u açığa çıkardığını kabul eder ve kızgınlıkla MACUSA'nın kendilerinden çok No-Maj'leri koruduğunu iddia eder. Çatışmaya girdiği seherbazları püskürtür, fakat Newt'un yaratıklarından biri tarafından kontrol altına alınır ve kendisinin aslında Gellert Grindelwald olduğu ortaya çıkar. Grindelwald daha sonra seherbazlar tarafından gözaltına alınır.

MACUSA gizli dünyalarını korumak için artık çok geç olduğundan korkar; fakat Newt, tüm New Yorkluların yakın anılarını silecek bir iksiri sağanak yağmur ile şehrin üzerine dağıtması için kendi Thunderbird'ünü salar. MACUSA büyücüleri şehirdeki yıkımı onarır ve Jacob kendi hafızasının da silinmesine gönülsüzce razı olur. Queenie, Jacob'ın hafızası yağmur ile silinirken ona veda öpücüğü verir. Newt, Avrupa'ya doğru yola çıkar, fakat kitabını tamamladığında geri dönüp Tina'yı ziyaret edeceğine söz verir; ayrıca kendi fırınını açma düşünü gerçekleştirmesi için adını gizli tutarak Jacob'a bir çanta dolusu Occamy yumurtası kabuğu (gümüşten oluşur) bırakır. Jacob, yaptığı hamur işlerinde farkında olmadan Newt'un yaratıklarından esinlenir ve Queenie kendisini dükkânında ziyaret eder.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin yönetmeni David Yates ve oyuncuları 2016 San Diego Comic-Con International etkinliğinde.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Fantastic Beasts and Where to Find Them (12A)". British Board of Film Classification. 28 Ekim 2016. 14 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 2. ^ Newman, Kim (18 Kasım 2016). "Fantastic Beasts and Where to Find Them review: a fiddly start for J.K. Rowling's wizarding prequels". British Film Institute. 30 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2016. 
 3. ^ "Fantastic Beasts and Where To Find Them". British Council. 2 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016. 
 4. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; NYT isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 5. ^ "Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016)". Box Office Mojo. 12 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2017. 
 6. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Aug2015Deadline isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 7. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; RedmayneCast isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 8. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; WaterstonCast isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 9. ^ "Pottermore - Everything we've learned about 'Fantastic Beasts'". Pottermore. 30 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2015. 
 10. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; SudolCast isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 11. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; FarrellCast isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 12. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; pr-20150817 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 13. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; FoglerCast isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 14. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; MillerVariety isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 15. ^ Kit, Borys (8 Ekim 2015). "Harry Potter Spinoff 'Fantastic Beasts' Casts Ron Perlman (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Erişim tarihi: 9 Ekim 2015. 
 16. ^ Kit, Borys (5 Ekim 2015). "'Harry Potter' Spinoff 'Fantastic Beasts' Casts Jon Voight (Exclusive)". The Hollywood Reporter. 6 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2015. 
 17. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; BlagroveCast isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 18. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; MurrayCast isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 19. ^ Ford, Rebecca (10 Ağustos 2016). "'Harry Potter' Spinoff 'Fantastic Beasts' Adds Zoe Kravitz (Exclusive)". The Hollywood Reporter. 30 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]