Luna Lovegood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luna Lovegood
Harry Potter karakteri
İlk görünümHarry Potter ve Azkaban Tutsağı (1999)
Son görünümHarry Potter ve Ölüm Yadigârları (2007)
YaratanJ. K. Rowling
CanlandıranEvanna Lynch
BinaRavenclaw
Bilgileri
Takma ad(lar)ıLooney
ÜyelerDumbledore'un Ordusu
CinsiyetKadın
Evlilik(ler)Rolf Scamander
ÇocuklarLorcan Scamander
Lysander Scamander
Doğum13 Şubat 1981

Luna Lovegood, J. K. Rowling'in yazdığı Harry Potter kitap serisindeki kurgusal bir karakterdir. Karakter ilk olarak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda ortaya çıkar; dağınık, bel boyu kirli sarı saçları ve yüzünde şaşkın bakışlı, gözleri "gümüşümsü", "buğulu" ve "çıkıntılı" (ona "kalıcı olarak şaşkın bir görünüm" veren bir özellik) olarak tasvir edilir.[1][2]

Luna karakteri, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Zümrüdüanka YoldaşlığıHarry Potter ve Melez Prens ve Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 ve Bölüm 2'nin film uyarlamalarında İrlandalı aktris Evanna Lynch tarafından canlandırılmıştır.[3] Rowling web sitesinde, oyuncuyu rol için "mükemmel" olarak tanımladı.[4] Lynch, rolü oynayabilmek için saçlarını açık sarı bir renge boyamak zorunda kaldı[5] ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı.[6][7]

Karakter gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rowling sık sık Luna'nın "Hermonie-karşıtı" olduğunu söyler, çünkü Luna her şeye yalnızca inanç üzerine inanır, Hermione ise görüşlerini gerçeklere ve mantığa dayandırır.[8] Hermione, Luna'yı inançlarının saçma olduğuna ve işe yaramayacağına defalarca ikna etmeye çalışır. Bu, Luna'nın zeki olmadığı anlamına gelmez; gerçekten de, bir Ravenclaw olarak, "ölçüsüz zeka insanın en büyük hazinesidir" inancıdır. Hermione, Luna'yı saf olarak görür, Luna ise, Hermione'yi dar görüşlü olarak görür. Farklı görüşlere sahip olmalarına rağmen, Luna ve Hermione sonunda arkadaş olurlar.

Tuhaflığına rağmen, Luna genellikle insan doğası hakkında anlayış sahibidir ve Harry, onun açık sözlü ve dürüstlük konusundaki ustalığına dikkat çeker. Ayrıca Harry, arkadaşlarının portrelerini (Harry, Ron, Hermione, Ginny ve Neville) odasının tavanına, birbirine zincirlerle bağlanmış olarak resmettiğini (sevgiyle) fark ettiğinden, arkadaşlarına son derece saygı duymaktadır. Luna, Ron ve Hermione'nin tekrar eden edepsizliğine rağmen, bu beşini kendisine çok yakın insanlar olarak görmektedir.

Luna'nın anne ve babası büyücüdür. Babası Xenophilius Lovegood, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda ilk kez sahneye çıkar, ancak daha önce kızı Luna'ya göre "önemli hikayeler" yayınlayan The Quibbler dergisinin genel yayın yönetmeni olarak tanımlanmıştı. Luna'ya göre annesi, bir büyü deneyi ters gittiğinde ölen olağanüstü bir cadıydı. Luna, daha dokuz yaşındayken annesinin ölümüne tanık oldu ve böylece Testraller'i görebilmektedir. Kardeşlerden söz edilmediği için Luna tek çocuk gibi görünmektedir. Lovegood ailesi, İngiltere'nin güney sahilinde Weasley ailesine de ev sahipliği yapan küçük bir köy olan Ottery St. Catchpole yakınlarında yaşamaktadır.

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Luna ilk olarak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Harry, Ginny ve Neville'in Hogwarts Ekspresi'ndeki bir bölmede otururlarken, onlara katıldığında ortaya çıkar. Luna okulda yalnızdır, ayrıca başkalarının ne düşündüğünü umursamayan bir yapısı vardır. Öğrenciler arasında yaygın olarak tanındığı "Loony" takma adının farkındadır - ancak bu addan rahatsızlık duymuyor gibi görünüyor ve sınıf arkadaşları, eşyalarını düzenli olarak çalarak ve saklayarak onunla dalga geçtiğinde onlara büyük ölçüde sinirlenmez. Yine de birkaç arkadaşına değer vermektedir.

Harry, hayatının çalkantılı olduğu özellikle bu yılında, öfkesini bastırabilen ve yakın arkadaşlarının çoğu yapamadığında onu sakinleştirebilen tek kişi olan Luna, Harry ile güçlü bir arkadaşlık kurar ve seri boyunca Harry'yi birçok kez destekler. O ve babası Xenophilius Lovegood, Lord Voldemort'un geri döndüğünü iddia ettiklerinde Harry ve Albus Dumbledore'a inanırlar; Luna, Hermione ile birlikte Rita Skeeter'i Harry ile röportaj yapmaya ikna eder, böylece görüşleri Luna'nın babasının editörlüğünü yaptığı The Quibbler dergisinde yayımlanacaktır. Luna ayrıca Dumbledore'un Ordusu'nun bir üyesi olur. Daha sonra Sihir Bakanlığı Gizemler Bakanlığı'ndaki Ölüm Yiyenler ile yapılan çatışmada Harry, Ron, Hermione, Ginny ve Neville'e katılır. Harry'den Ron ile birlikte ayrıldığında ve Ginny, çarpıcı bir büyü tarafından vurulana kadar yaralanmamış tek kişidir. Kitap 5'in sonlarına doğru Luna, vaftiz babası Sirius Black'in kaybının ardından Harry'i teselli eder.

Harry Potter ve Melez Prens[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Melez Prens'te Luna ilk olarak Hogwarts Ekspresi'nde görüldü. Diğer bazı kız öğrenciler, Luna ve Neville ile birlikte oturmak zorunda olmadığını söyleyerek Harry'yi kendi kompartımanlarına katılmaya davet ettiklerinde, Harry sert bir şekilde "Onlar benim arkadaşlarımdır" der. Luna, insanların Harry gibi birinin "bizden daha iyi arkadaşları" olması gerektiğini açıkça ve dürüst bir şekilde belirtiyor.

Noel'de Harry, Horace Slughorn'un ev sahipliğini yaptığı partiye Luna'yı platonik bir randevuya davet eder. Pullu gümüş rengi bir elbise giymesine rağmen, oldukça hoş göründüğünü fark etti Harry ve Rotfang komplosu hakkında yaptığı konuşmada (ki burada Seherbazların Kara Büyü ve diş eti hastalığının bir kombinasyonu yoluyla Bakanlığı devirmeye çalıştıkları iddia ediliyor) Harry'nin içeceğine kahkahayla karışık öksürdü. Luna aynı zamanda Gryffindor'un Hufflepuff'a karşı oynadığı Quidditch için şu yorumu yaptı; bu sırada oyun hakkında çok az şey söylüyor - bunun yerine stadyumun üzerindeki "ilginç şekilli bulutlar" ve Ginny'nin ne kadar güzel olduğu ve Hufflepuff oyuncularından birinin acı çektiğinden bahsediyor. Minerva McGonagall onunla ne yapacağını tam olarak bilmiyor, ancak bazı hayranlar onun yorumunu oldukça eğlenceli buluyor. Luna'nın deli olabileceğini söyleyen Ron'u dost olarak kazanır. Yazar bir röportajda Luna'nın yorumunu yazmaktan "gerçekten zevk aldığını" belirtti ve bunu "kör edici içgörü" olarak değerlendirdi.[9][10]

Daha sonra, Ölüm Yiyenler Hogwarts'a saldırdığında, Luna, Ginny ve Neville okulu korumak için çağrıya cevap veren Dumbledore'un Ordusu'ndaki üyelerdi. Dumbledore'un cenazesi sırasında, Harry hem Luna hem de Neville için "büyük bir şefkat" gösterir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda Luna ve babası, Bill ve Fleur'un Kovuk'taki düğününe katılır ve bu sırada, Çok özlü iksir ile gizlenmiş olmasına rağmen, sadece yüzündeki ifadesiyle Harry'yi hemen tanır. Luna daha sonra altıncı yılı için okula geri döner ve burada o ve Ginny, Neville'in gizlice Dumbledore'un Ordusu'nu canlandırmasına yardım eder. Çünkü Snape'in müdürlüğü sırasında Alecto ve Amycus Carrow, Hogwarts'a gönderilen Ölüm Yiyen'dir. İlk dönem boyunca, üçlü Severus Snape'in ofisine girer ve Harry'ye yardım etmek için Gryffindor'un kılıcını çalmaya çalışır. Yakalanırlar ve suçlarından dolayı cezalandırılırlar, ancak yaptırım, Rubeus Hagrid ile Yasak Orman'a yapılan bir ziyarettir.

Harry'nin Lovegood evini ziyareti sırasında, Noel tatili olmasına rağmen Luna'nın haftalarca evde olmadığını gösteren birkaç kanıt görür: kendisinin ve annesinin fotoğrafının üzerine toz, gardırobunda ve yatağında hiç giysisi yoktur. Daha sonra, o yıl Hogwarts Ekspresi ile Noel için eve giderken, Luna'nın The Quibbler'da Harry Potter'ı desteklemek için bilgi yayınlamasını engellemek amacıyla kaçırıldığı ortaya çıkar. Harry, Ron ve Hermione Lovegoods'un evindeyken, kızını ve tek çocuğunu kurtarmak için çaresiz olan Xenophilius, Luna'nın serbest kalmasını sağlamak umuduyla onları Ölüm Yiyenlere teslim etmek ister. Üçlü, kıl payı Ölüm Yiyenlerden kaçar - ve Malfoy Malikanesi'nin mahzenine iner. Ölüm Yiyenler, Luna'yı, asa yapımcısı Bay Ollivander ile birlikte rehin almıştır. Harry, Ron ve Hermione'de yakalanır. Harry ve Ron mahzene kapatılırken Bellatrix Lestrange, Hermione'ye eziyet etmeye başlar. Mahzendekiler ev cini Dobby tarafından kurtarılır.

Harry, Voldemort'un Hortkuluk'a dönüştürdüğü Ravenclaw eşyasını aramak için Hogwarts'a döndüğünde Luna, Rowena Ravenclaw'ın diademinin bulmak için Ravenclaw'ın odasına girmesine yardım eder. Keşfedildiklerinde Ölüm Yiyen Alecto Carrow'u sersemletir. Daha sonra Hogwarts Savaşı'nda cesurca savaşır ve Harry, Ron ve Hermione'ye saldırmak üzere yaklaşan yüzlerce Ruh Emici ile savaşmaya yardım etmesi için Patronus büyüsü yapar. Harry'nin sözde ölümünden sonra Luna, Bellatrix Lestrange'e karşı Hermione ve Ginny ile düello yapar, ta ki Molly Weasley araya girip Bellatrix'i yenene kadar. Son olarak Luna, Voldemort yenildiğinde Harry'yi ilk tebrik edenlerden biri olur. Savaştan sonra, Harry'nin biraz huzura ve sessizliğe ihtiyacı olduğunu fark eden tek kişi Luna'dır.

Daha sonraları[değiştir | kaynağı değiştir]

Luna son olarak Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? kitabının yazarı olan Newt Scamander'in torunu Rolf Scamander ile evlenir. Ünlü bir doğabilimci olur.

Seriden sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

J.K. Rowling bir röportajda Luna'nın "bir doğa bilimcinin büyücü eşdeğeri" olduğunu ve diğer doğa bilimci Rolf Scamander ile evlendiğini söyledi. 2008 ile 2011 arasında Lorcan ve Lysander adında ikiz oğulları olduğunu da belirtti.[11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "10 Facts About Luna Lovegood They Leave Out Of The Movies". ScreenRant (İngilizce). 20 Haziran 2019. 21 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020. 
 2. ^ Leishmann, Rachel (13 Nisan 2019). "Luna Lovegood: The importance of that kind of character to kids everywhere". Wizards and What Not (İngilizce). 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2020. 
 3. ^ "Luna Lovegood role has been cast". CBBC. 2 Şubat 2006. 5 Şubat 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2006. 
 4. ^ "Rowling: "Evanna is perfect"". HPANA. 5 Nisan 2006. 18 Mayıs 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2006. 
 5. ^ Lizo's interview with Luna Lovegood 29 Eylül 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. from CBBC. Retrieved on 2007-08-03.
 6. ^ Busch, Jenna (10 Nisan 2019). "The Resiliency Of Luna Lovegood". Syfy (İngilizce). 11 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2020. 
 7. ^ Granshaw, Lisa (13 Şubat 2018). "7 Reasons Why Luna Lovegood Is Our Favorite Ravenclaw In Harry Potter". Syfy (İngilizce). 13 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2020. 
 8. ^ Fry, Stephen, interviewer: J.K. Rowling at the Royal Albert Hall, 26 June 2003 22 Eylül 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. accio-quote.org
 9. ^ "MuggleNet and The Leaky Cauldron interview Joanne Kathleen Rowling". MuggleNet. 6 Temmuz 2005. 23 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2007.  "I know what I've enjoyed writing - you know Luna's commentary during the Quidditch match? [Laughter] It was that. I really enjoyed doing that. Actually I really enjoyed doing that. ... And then I had this moment of blinding inspiration. I thought, Luna's going to commentate, and that was just a gift."
 10. ^ Claire, Marie (7 Eylül 2017). "Evanna Lynch has one regret about playing Luna Lovegood in Harry Potter". Marie Claire (İngilizce). 7 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2020. 
 11. ^ "19 Years Later: Where Are Your Favorite 'Harry Potter' Characters Now?". EW.com (İngilizce). 24 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]