Gordon Brown

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gordon Brown
Resmî portre, 2008
Birleşik Krallık Başbakanı
Görev süresi
27 Haziran 2007 - 11 Mayıs 2010
Hükümdar II. Elizabeth
Yerine geldiği Tony Blair
Yerine gelen David Cameron
Birleşik Krallık Maliye Bakanı
Görev süresi
2 Mayıs 1997 - 27 Haziran 2007
Başbakan Tony Blair
Yerine geldiği Kenneth Clarke
Yerine gelen Alistair Darling
İşçi Partisi Lideri
Görev süresi
24 Haziran 2007 - 11 Mayıs 2010
Yerine geldiği Tony Blair
Yerine gelen Ed Miliband
Kişisel bilgiler
Doğum 20 Şubat 1951 (72 yaşında)
Govan, Glasgow, İskoçya, Birleşik Krallık
Partisi İşçi Partisi
Evlilik(ler) Sarah Brown
Çocuk(lar) Jennifer Jane (vefat)
John Macaulay
James Fraser
Bitirdiği okul Edinburgh Üniversitesi
Dini İskoçya Kilisesi (Protestan)
Resmî site www.gordonbrown.org.uk

James Gordon Brown (d. 20 Şubat 1951) Birleşik Krallık'ın eski başbakanı, İşçi Partisi'nin eski lideri ve Britanyalı devlet adamıdır. 1997 ile 2007 yılları arasında Tony Blair'in hükûmetinde Maliye Bakanlığı yaptı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İskoç olan Brown, Edinburgh Üniversitesi mezunu ve İskoç kilisesinde rahip olan bir babanın oğludur.

İyi bir öğrenci olan Gordon Brown sınıf atlayıp, Edinburgh Üniversitesi'nde tarih bölümü öğrenciliğine 16 yaşında kabul edilmiştir. Gözlerinden rahatsızlığı nedeni ile hasta olduğu için (sol gözü görmez olmuş) bu üniversitede 6 yıl okumuş ve Edinburgh Üniversitesi Tarih bölümünden İskoçya üniversitelerinde lisans derecesi olan Master diplomasını (Birinci sınıf şeref sonucu ile) 1972 de almıştır. Bu arada öğrenci siyasetine karışmış; İskoçya üniversitelerine özel olan öğrenciler tarafından seçilen ve akademik veya idari anlamı olmayan rektörlük görevi için aday olmuş ve öğrencilerce seçilip 1972-1976 yıllarında Edinburgh Üniversitesi Rektörlüğü yapmıştır. Üniversite diploması aldıktan sonra Edinburgh Üniversitesi Tarih Bölümü'nde doktora çalışmalarına başlamış ve hazırladığı 1918-29 Arasında İşçi Partisi ve İskoçya'da Politik Değişme adlı tez ile 1982'de Edinburgh Üniversitesi'nden Ph.D. doktora derecesi almıştır.

1976-1980 yıllarında o zamanki adı Glasgow Teknoloji Koleji (Glasgow College of Technology) olan; (yörel idareye bağlı olarak İskoçya Merkezsel Enstitüsü statüsünde üniversite dersleri ve lisans diploması veren ve 1992'de Glasgow Caledonian Üniversitesi'ne dönüşen) kurumda Politika dersleri için Öğretim Üyeliği yapmıştır. 1979 seçimlerinde İşçi Partisi'nden parlamento üyeliği için aday olmuş ama seçimi kaybetmiştir. Daha sonraları kariyer değiştirip 1980-1983'te İskoçya Televizyonu'nunda haberler bölümünde çalışmış ve güncel haberler editörlüğü yapmıştır.

1983 yılında İşçi Partisi'nden Dunfermline milletvekili olarak Avam Kamarası'na girmiştir. 1980'li yıllardan sonra İşçi Partisi'nin gölge kabinesinde Ticaret, Endüstri ve Maliye Bakanlığı yapmıştır. 1994 Mayıs'ında o zamanki İşçi Partisi lideri olan John Smith aniden ölünce Gordon Brown İşçi Partisi liderliğine namzetlerden biri olarak görülmüştür; fakat Tony Blair'in favori olduğu açığa çıkınca liderlik seçimde aday olmamıştır. Bazı kaynaklara göre Londra'nın moda semtlerinden olan İslington'da Granita adlı bir lokantada Tony Blair ve Gordon Brown bir toplantı yapmışlar ve Tony Blair iktisat ve finansal alanlarını tamamıyla Gordon Brown'a bırakma sözü vermiş ve Gordon Brown da Tony Blair'e liderlik seçiminde karşı aday çıkmamıştır.

1997 yılında İşçi Partisi'nin parlamento seçimini kazanmasından sonra Birleşik Krallık Maliye Bakanı oldu.

10 yıl Blair Kabinesinde Maliye Bakanlığı yaptı. 27 Haziran 2007 tarihinde Birleşik Krallık Başbakanı oldu. 2010 yılında yapılan seçimler sonucu partisinin muhalefete düşmesi üzerine görevinden istifa etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Kenneth Clarke
Birleşik Krallık Maliye Bakanı
1997–2007
Sonra gelen:
Alistair Darling
Önce gelen:
Tony Blair
Birleşik Krallık Başbakanı
2007–2010
Sonra gelen:
David Cameron
Parti siyasi görevi
Önce gelen:
Tony Blair
İşçi Partisi Lideri
2007–2010
Sonra gelen:
Ed Miliband