Robert A. Heinlein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert A. Heinlein
1976 Dünya Bilimkurgu Kongresi'nde (Worldcon) imza dağıtırken
Doğum7 Temmuz 1907(1907-07-07)
Butler, Missouri, ABD
Ölüm8 Mayıs 1988 (80 yaşında)
Carmel, Kaliforniya, ABD
Takma adlarAnson McDonald, Lyle Monroe, John Riverside, Caleb Saunders, Simon York
MeslekRomancı, kısa öykü yazarı, makale yazarı, senarist
MilliyetAmerikalı
Dönem1939 - 1987
TürBilimkurgu, Fantastik kurgu

Robert Anson Heinlein (d. 7 Temmuz 1907; Butler, Missouri – ö. 8 Mayıs 1988; Kaliforniya), Amerikalı roman ve bilimkurgu yazarı. Sıklıkla "bilimkurgu yazarlarının duayeni" olarak tanımlanan[1] Heinlein, sert bilimkurgu türünün en popüler, etkili ve tartışılan yazarlarındandı. Bilimkurgu eserlerinde bilim ve mühendislik bakımından akla yatkınlık ölçütlerinin yükselmesini ve türün edebi kalitesinin artmasını sağladı. 1940'larda, The Saturday Evening Post gibi genelde ana akım eserler yayımlayan dergilere yalın bilimkurgu eserleriyle sızmayı başaran ilk yazar oldu. Çağdaş kitle pazarlama döneminde, roman boyutunda çoksatar bilimkurgu eserleri veren ilk yazarlardan biriydi. Heinlein, Isaac Asimov ve Arthur C. Clarke uzun yıllar boyunca "bilimkurgunun büyük üçlüsü" olarak anıldı.[2][3]

Heinlein'ın ürettiği bilimkurgu eserlerinde sıklıkla kullanılan bazı sosyal temalar mevcuttu: bireysel özgürlüğün ve özgüvenin önemi, bireylerin topluma karşı görevleri, örgütlenmiş dinin kültür ve hükûmet üzerindeki etkisi, toplumun genel görüşlerine uymayan düşüncelerin toplum tarafından bastırılması vb. Ayrıca fiziksel ve duygusal aşk arasındaki ilişki, sıra dışı ailevi ilişkiler ve uzay yolculuğunun kültürel uygulamalar üzerindeki etkisi gibi konuları ele aldı. Bu konuları yerleşmiş fikirlere aykırı biçimde ele alması, eserlerinin çok farklı şekillerde algılanmasına ve hatta kimi zaman birbiriyle çelişkili olduklarının öne sürülmesine sebep oldu. Örneğin 1959 tarihli Yıldız Gemisi Askerleri romanı militarizmin, hatta bir yere kadar faşizmin savunusu olarak değerlendirildi. Oysa romanda safi militarist düşüncenin değişmezliği ve aptallığına ilişkin pek çok bölüm vardı. Öte yandan 1961 tarihli Stranger in a Strange Land romanı Heinlein'ın beklenmedik şekilde cinsel devrimin ve karşı-kültür hareketinin öncüsü olarak değerlendirilmesine, poliamori ya da sorumlu poligami kavramlarını popülerleştiren kişi sayılmasına yol açtı.

Heinlein, romanlarıyla dört defa Hugo Ödülü kazandı. Yayınlanmalarından elli yıl sonra üç romanı daha, geçmişte ödül verilmemiş yıllar için geriye dönük verilen "Retro Hugo" ödülüne değer görüldü. Ayrıca Heinlein, Science Fiction Writers of America'nın hayat boyu başarı alanında verdiği Büyük Usta Ödülü'nün de ilk sahibi oldu.

Eşi Virginia Heinlein, ölümünden sonra yazarın mektuplarını ve notlarını bir araya getirerek bir tür otobiyografik kariyer değerlendirmesi hazırladı. Bu çalışma 1989'da Grumbles from the Grave adıyla yayınlandı.

Heinlein'ın eserlerinde kullandığı "grok", "TANSTAAFL" ve "waldo" gibi bazı terim ve kelimeler daha sonra İngilizce dilinin birer parçası haline geldi.

İlk hikâyesi "Hayat-Çizgisi" 1939 yılında yayınlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "http://www.comic-con.org/wc/wc_blood.shtml". 20 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2008.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ Robert J. Sawyer. Bilimkurgunun Ölümü 20 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ Sir Arthur Clarke 2004 Heinlein Ödülü Sahibini Açıkladı 22 Haziran 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Heinlein Society Basın Açıklaması. 22 Mayıs 2004.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]