Harry Potter ve Sırlar Odası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harry Potter ve Sırlar Odası
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Kitabın 2016 yılı basım kapağı
YazarJ. K. Rowling
ÇevirmenSevin Okyay
Kapak sanatçısı
Mary GrandPré
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Dilİngilizce
KonuFantastik kurgu
TürRoman
Yayım2 Temmuz 1998 (özgün)
2001 (Türkçe)
YayımcıYKY (Türkçe)
Sayfa314
ISBN975-08-0295-0
Harry Potter serisi
Harry Potter ve Felsefe Taşı
(1. kitap)
Harry Potter ve Sırlar Odası
(2. kitap)
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
(3. kitap)

Harry Potter ve Sırlar Odası (İngilizce: Harry Potter and the Chamber of Secrets), J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin ikinci kitabıdır. İngiltere'deki ilk orijinal basımı 2 Temmuz 1998'de yapılmıştır. Türkiye'de Yapı Kredi Yayınları eşliğinde, 1 Mayıs 2001'de Sevin Okyay tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry'nin doğum günü yine Dursley'lerde kutlanmadan geçer. Yine de Dobby adındaki cin onu ziyaret etmiş ve okula dönmemesi için uyarmaya çalışmıştır. Dobby, evde hasar yarattıktan sonra Bayan Dursley Harry'yi odasına kilitler. Harry'yi uçan arabalarıyla gelen ve onu alıp evlerine götüren Weasley kardeşler kurtarır ve onu evlerine götürürler.

Yeni dönemin okul kitapları için alışveriş yaparken, Harry ve arkadaşları yeni bir profesör ile tanışırlar: Gilderoy Lockhart. Harry ve Ron, 9 ¾ peronundaki Hogwarts trenine yetişemeyince yine okula gitmek için büyülü arabayı ödünç alırlar. Havada görkemli ve eğlenceli bir yolculuk yaptıktan sonra okula gelebilirler.

Okuldaki ilk Quidditch çalışmasında Gryffindor'lular, Draco Malfoy'un Slytherin'in yeni "arayıcısı" olduğunu, babasının tüm takım için son model süpürgelerden aldığını öğrenirler ve çok şaşırırlar. Çalışma, Malfoy'un Hermione'yi "bulanık" (Muggle bir aileden gelen/pis kan) şeklinde çağırmasıyla kötüye gider.

Kısa bir süre sonra Harry, Profesör Lockhart'a zorunlu olarak yardım etmeye başlar. Harry, ara sıra koridorlarda ölüm hakkında konuşan kin dolu ürkütücü bir ses duyar. Harry, Ron ve Hermione, Gryffindor'un hay,aleti Neredeyse Kafasız Nick'in partisine katılırlar. Geri dönerlerken Harry o kin dolu sesi tekrar duyar ve okul hademenin kedisini kara bir büyü yüzünden taşlaşmış olarak bulurlar. Duvardaki mesajda Sırlar Odası uyarısı vardır.

Çocuklar, Profesör Binns’den Slytherin'in kurucusu Salazar Slytherin'in Muggle'lara karşı olan önyargısını, Sırlar Odası'nı ve onun bir mirasçısı olduğunu öğrenirler. Ron, bu mirasçının Draco Malfoy olduğunu düşünür. Hermione, çok özlü iksiri içip Draco’nun arkadaşlarının kılığına girerek bir sonraki Quidditch maçından önce onunla konuşmayı önerir. Harry'nin kolu maç sırasında topun çarpması sonucu kırılır. Lockhart'ın büyüsüyle de iyileşmek yerine kemikler tamamen yok olur. Harry, revirde iyileşirken Dobby onu tekrar ziyaret edip Sırlar Odası hakkında onu uyarır. O gece öğrencilerden Colin Creevey'e saldırı düzenlenmiştir ve o da taşlaşmıştır.

Okulun düello kulübü toplantısında Draco ile Harry düello ederken, Draco bir yılan ortaya çıkarıverir. Yılan, öğrencilerden Justin'e saldırmayı düşünür. Harry, yılana Justin'i rahat bırakması için bağırdığı ve konuştuğu zaman, herkes onun yılanlarla konuşabildiğini, yani "çatal dilli" olduğunu anlar. Çok geçmeden Justin'e de saldırı düzenlenir.

Kitabın eski basım kapağı

Yeni Yıl tatili sırasında Harry, Ron ve Hermione çok özlü iksiri denerler. Harry ve Ron, Draco Malfoy'un arkadaşlarının kılığına girip onunla konuşurlar ve onun mirasçı filan olmadığını öğrenirler. Fakat Hermione, bu sırada yanlışlıkla kendini bir kediye dönüştürür.

Harry, Mızmız Myrtle'ın odasında boş bir günlük bulur. Günlük bir zamanlar, Tom Riddle adında birisine aittir; yani okulun 50 yıl önceki bir öğrencisine. Sonra günlük çalınır ve Hermione ile Penelope Clearwater'a saldırılır. Daha da kötüsü, Hagrid suçlu görülüp Azkaban hapishanesine gönderilir ve Dumbledore’un müdürlük görevi askıya alınır.

Harry ve Ron, Yasak Orman'a girerek Hagrid’e yardım etmek isterler. Ormanda dev bir örümcek olan Aragog ile karşılaşırlar. Aragog, Hagrid tarafından bir yumurtayken sahiplenilip büyütülmüş, daha sonra da Yasak Orman'da yaşamaya başlamıştır. Aragog onlara Hagrid’in suçsuz olduğunu söyler. Ama tam örümceklerin saldırısına uğrayacakları sırada oradan kaçmayı başarırlar.

Harry duyduğu sesin borulardan geldiğini ve dev bir yılana (Basilisk) ait olduğunu öğrenir. Ron’un kız kardeşi Ginny, Sırlar Odası'na götürülmüştür. Bu yüzden Harry, Ron ve Profesör Lockhart, onu bulmak için borulara giderler. Harry, günlüğün sahibi Tom Riddle'nin aslında Lord Voldemort olduğunu öğrenir ve onunla karşı karşıya gelir. Voldemort, Ginny’yi esir almıştır. Voldemort, Basilisk'i Harry'in üstüne salar ve Harry, Dumbledore'un Anka kuşu Fawkes'ın yardımıyla Basilisk'i öldürmeyi başarır. Harry, Basilisk'i Godric Gryffindor'un kılıcı ile öldürmüştür.

Basilisk ölmeden önce zehirli dişi Harry'nin kolunu kesmiştir. Harry bu dişi kullanarak Tom Riddle'ın günlüğünü yok eder. Voldemort'u yendikten sonra Anka kuşu Fawkes, gözyaşlarını kullanarak Harry'nin kolunu iyileştirir ve Ginny ve diğer taşlaşmış öğrenciler uyanır. En sonunda da Hagrid, Azkaban hapishanesinden çıkartılır ve Dumbledore'un müdürlük askısı kalkar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]