Harry Potter'daki büyülü yaratıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

J. K. Rowling'in Harry Potter serisinde geçen sihirli yaratıkların listesidir. Bu listede cincüceler, evcinleri, kurt adamlar, testraller ve tek boynuzlu atlar bulunabilir. Bunlar kitapta genellikle az ama önemli roller üstlenirler.

Tanınmış yaratıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Atadamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter serisinde atadamlar (Centaurlar) insanlardan daha fazla akıllı olduğu iddia edilen vahşi yaratıklardır. Seride geçen atadam isimleri

  • Firenze
  • Bane
  • Magorian
  • Ronan

Ev cinleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ev Cinleri zengin büyücü evlerinde yaşar. Bir çeşit köledirler. Ancak efendileri onlara giysi veya onların kullanabileceği bir hediye verirlerse özgür olurlar. Şu ana kadar kitaplarda karşımıza çıkan ev cinleri şunlardır:

Ayrıca ev cinleri için 4. kitapta Hermione E.R.İ.T'i (Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu) kurmuştur. Ron ile evlendikten sonra da bunu ilerletip başına geçmiştir.

Hayaletler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayaletler, Harry Potter'da ikinci bir ana rol üstlenirler, genel olarak yol gösterici ve danışmandırlar. Geleneksel hayalet hikâyelerinden farklı olarak, bu hayaletler korkutucu ve iğrenç değildir, ve çoğu ana karakterlere yardım gerektiğinde danışmanlık yapar. Hayaletler romanda gri ve saydam olarak tasvir edilmiştir. Uçabilirler; duvarlar, masalar ve diğer katı objelerin içinden geçebilirler, fakat bununla birlikte fiziksel olarak bazı becerileri vardır, ve dış dünyadan etkilenebilirler. Mızmız Myrtle, örnek olarak, kendi tuvaletinde suyu sıçratabiliyordu.(Harry Potter ve Sırlar Odası) Hayaletler sihir ve lanetlerden etkilenirler fakat bu durum canlılara göre daha azdır. Harry Potter'da sadece büyücüler ve cadılar hayalet olur.

Harry Potter isimleri bilinen hayaletler:

Testraller[değiştir | kaynağı değiştir]

Testraller ilk olarak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda karşımıza çıkar. Testralleri görebilen insanlar herhangi birinin ölümünü görmüş insanlardır. Hogwarts'ta arabaları çekerler. Çok iyi yön duyguları vardır. Testrallere gidilecek yerin adının söylenmesi yeterlidir, onlar isteyeni istediği yere götürebilir. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Harry, Hermione, Ron, Ginny, Luna ve Neville'i Londra'daki Sihir Bakanlığı'na testraller götürmüşlerdir. Boş ve ölü bakan gözleri vardır. Vücutlarında hiç yağ ve kas bulunmaz sadece kemikleri ve derileri vardır. Koyu renkli derileri kemiklerine yapışıktır ve tüm kemikleri sayılabilir. Bu yaratık bir pegasus türüdür. Büyük ölçülerde yarasa kanadına benzeyen kanatları vardır. Büyücüler genellikle bu yaratığı sevmezler. Çünkü ölümü çağrıştırır. İngiltere'de testralleri ehilleştirmiş tek kişi Hagrid'dir.

Inferius[değiştir | kaynağı değiştir]

Inferius (çoğul:Inferi) Harry Potter kitap/film serisindeki yaratıklardan biridir. Aslında Inferiuslar ölü bedenlerdir fakat kara büyü kullanılarak canlandırılırlar. Onu yaratan büyücü veya cadı tarafından bir kukla gibi kullanılırlar. Mağaralarda özel görev alırlar. Zombilerin bir çeşidi olarak da düşünülebilir. Eskiden Lord Voldemort Inferiusları hizmetkârları olarak kullanmıştır. Sadece ateş ile durdurulabilirler. İsimlerinin kaynağı Yunan ölüm tanrısı Hadestir. Hades'in takma ismi Inferidir.

Tekboynuzlu at[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekboynuzlu atların (Unicorn) kanını içenler hangi durumda olurlarsa olsunlar o an için hayatta kalırlar, ama o kadar saf bir canlı öldürülmüştür ki kanı içenlerin dudaklarına kan değdiği andan itibaren lanetli bir hayat geçirirler. Felsefe Taşı kitabında Voldemort bir unicorn öldürmüştür ve kanını içmiştir.

Ruh Emiciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruh Emiciler insanların en güzel anılarıyla beslenirler. İlk defa "Harry Potter ve Azkaban Tutsağı"nda görülmüşlerdir. Onları durdurmanın tek yolu Patronus büyüsüdür. Bu büyüyü yapmak için en mutlu anıyı hatırlamak gerek.

Harry'ye Patronus büyüsünü Remus J. Lupin öğretmiştir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Peeves[değiştir | kaynağı değiştir]

Peeves, yıkım ve kaostan hoşlanan bir Hogwarts hortlağıdır.

Özellikle Argus Filch ondan nefret eder. Onu okuldan attırabilmek için bir sebep arar. Peeves sorun çıkarmada bir numaradır. Koridorlara tuzaklar kurar, öğrencilere eşyalar atar. Ama Harry Potter ve Sırlar Odası'nda, Harry Argus Filch'in odasındayken, Neredeyse Kafasız Nick'in yönlendirmesiyle, onların üst katındaki odada bir dolabı devirip, Harry'i cezadan kurtarmıştır. Peeves sadece serinin kitaplarında geçmektedir, filmlerde yoktur. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda kaos yaratmada zirve yapmıştır, ayrıca yine bu kitapta Fred ve George Weasley okulu terk ederken arkalarından selama durmuştur. Peeves bazen öğretmenlerin bile dediğini yapmayabilir ama Dumbledore ve Slyterin'nin Hayaleti Kanlı Baronun dediklerini yapar. Bunun yanında Harry Potter'a yazdığı şarkıları da oldukça ona özgüdür:

  • Ah Potter, seni katır (Harry Potter ve Sırlar Odası)

Ah Potter, seni katır, ah sen neler yaptın?
Öğrencileri öldürdün de bunu marifet sandın.

  • Ah, küçük kaçık çocuk (Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı)

Ah, küçük kaçık çocuk, herkes onu havlar sanır,
Kimi üzülmüş sanır da anlayışlı davranır,
Peeves'cik doğrusunu bilir, der ki o bir çılgındır.

  • Çekişme didişme varsa (Harry Potter ve Melez Prens)

Çekişme didişme varsa, dert varsa eğer
Peeves'ciği çağır, daha da beter eder!

• Bitti, onları yendik (Harry Potter ve Ölüm Yadigarları)

Bitti, onları yendik, küçük Potter becerdi,

Voldi çürüdü gitti, şimdi eğlence vakti!

Pigwidgeon[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter serisinin unutulmaz Karakteri Ronald Weasley'nin baykuşudur. Bu baykuşu ona Harry'nin vaftiz babası olan Sirius hediye etmiştir. Oldukça küçümen ve yaramaz bir baykuştur. Uçarken tizce öter ve havada sürekli döner.

Fawkes[değiştir | kaynağı değiştir]

Fawkes, Albus Dumbledore'un anka kuşudur.

Harry'e (özellikle 2. kitapta) çok yardım etmiştir. Sırlar Odası'nda ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Harry Potter'ın Voldemort'tan kaçmasına ve Albus Dumbledore'un Azkaban'a gitmemesi için okuldan kaçmasına yardım etmiştir. Fawkes anka kuşu olduğu için küllerinden tekrar doğabilir. Anka kuşu Fawkes, Dumbledore öldükten sonra Hogwarts arazisinde eşi duyulmamış güzellikte bir şarkıyla üzüntüsünü belirtmiş daha sonra sahibinin ölümüne dayanamayarak Hogwarts'ı terk etmiştir. Kitapta bu kısım "Anka'nın Matemi" bölümünde yer almış fakat filmde bu sahneye yer verilmemiştir. Ayrıca göz yaşlarının iyileştirici bir etkisi vardır (2. kitapta Harry'i bu sayede kurtarmıştır) ve Harry'nin asasının özünde Fawkes'ın teleği bulunmaktadır. Dumbledore'a büyük bir sadakat duyar ve onu çok sever, Dumbledore da, Fawkes'a oldukça değer vermiştir.

Dobby[değiştir | kaynağı değiştir]

Dobby, Harry Potter'ın 2. sınıftayken, hayatını kurtarma girişimi sırasında tanıştığı ev cini.

Tenis topu büyüklüğünde gözleri, uzun kulakları vardır. Dobby, Harry Potter tarafından özgür bırakılmadan önce Malfoy ailesine hizmet ederdi. Diğer ev-cinlerinin aksine Dobby özgürlüğünün peşinde koşan bir ev-ciniydi. İlk defa Harry'nin yaşadığı eve geldiğinde ona Malfoyların sırrını verdiği için sürekli kendini cezalandırır, döverdi. Harry onun çok ağır koşullar altında çalıştırıldığını ve sürekli cezalandırıldığını bildiği için onu Lucius Malfoy'un hizmetinden çıkarmak adına Lucius Malfoy'un ona giysi vermesini sağlar ve onu özgürlüğüne kavuşturur. Dobby'nin Harry Potter'a büyük bir bağlılığı vardır, Harry onu özgür bıraktığında bu bağlılık daha da artar. Ona hizmet etmek Dobby'yi çok mutlu eder. Artık özgür bir ev cini olmasına karşın Harry Potter'a yardım etmek için elinden gelen çabayı gösterir. Fakat onun yardımları genellikle felaketle sonuçlanır. Harry Potter ve Sırlar Odası'nda Lucius Malfoy yüzünden Sırlar Odası'nın tekrar açılacağını bildiği için, Harry'nin Hogwarts'a gitmesini engellemeye çalışır. Şapkalara ve çoraplara bayılır. Hermione'nin ördüğü bütün şapkaları o almıştır. D.O toplantıları için ihtiyaç odasını bulmuştur (Filmde Neville Longbottom bulmuştur). Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda, Harry ve arkadaşlarını Malfoy'ların malikanesinden buharlaştırırken Bellatrix Lestrange tarafından atılan bir bıçak ile öldürülür.

Dobby her zaman Dumbledore ve Harry'ye sadık kalmıştır. Harry Dobby öldüğünde çok üzülür, ona yakışır şekilde bir mezar kazar ve onu ait olduğu yere bırakır.

Kreacher[değiştir | kaynağı değiştir]

Kreacher, Black ailesinin ev ciniydi.

Hayatının amacı başının kesilip tıpkı annesininki gibi bir plakaya konmasıdır. Çok yaşlı görünen Kreacher'ın derisi vücuduna birkaç beden bol gibi gibi durur. Diğer ev cinleri gibi kel olmasına rağmen, yarasalarınkine benzeyen kocaman kulaklarından beyaz kıllar fışkırır. Kan çanağından farksız soluk gri rengi gözleri ve domuzlarınkine benzeyen iri bir burnu vardır. Peştamal gibi beline bağlanmış pis bir paçavra dışında tamamen çıplak dolaşır. Kambur bir şekilde ayaklarını sürüyerek, kurbağa gibi kalın ve boğuk sesiyle mırıldanarak ortalarda dolaşır. Mırıldanmalarını duyarak kendisine kızacaklarından hiç korkmaz. Hatta zaman zaman duymaları için bu şekilde mırıldanır. Mrs.Black'e aşırı bağlılığı nedeniyle, Sirius Black evde temizlik yapmaya kalktığında elinden geldiğince birçok eşyayı gizli gizli kendi yerine taşır. Sirius'u her ne kadar sevmese de ona karşı gelme cüretini gösteremez. Black ailesinin son ferdi olan Sirius Black 12 yıl Azkaban'da kalınca evde tek başına kalan Kreacher bu süre zarfında portredeki Mrs.Black'ten emirler alıp tek başına konuşmuştur. Mırıldanmalar da buradan gelse gerek. Sirius, Krecaher'den nefret etse bile Zümrüdüanka Yoldaşlığı hakkında bildiklerinden dolayı onu evden kovamamaktadır. Bodrum katındaki mutfaktan geçilen kilerin olduğu yerde kirli bir kapıdan girilen yüklükte kalmaktadır. Yüklüğün büyük bir kısmın kaplayan eski moda bir kazanın altında kendine bir yer yapmıştır. Kazanın altından geçen borularla yer arasındaki yarım metrelik boşlukta türlü türlü paçavralar ve eski kokmuş battaniyeler yığılmıştır. Belli ki geceleri Kreacher burada yatmaktadır. Geri kalan boşlukta ise Sirius'un evi temizlerken attığı aileye ait eşyalar ve yemek kırıntıları bulunmaktadır.

İlk kez Harry'nin okuldaki beşinci sınıfına geçeceği yaz tatilinde geldiği Grimmauld Meydanı, 12 Numara'da ortaya çıkmıştır. Bu ev Harry'nin vaftiz babası Sirius Black'in evidir; ancak Black bir kaçak olduğundan ve diğer yoldaşlık üyelerinin evleri uygun olmadığından yoldaşlık bu evde toplanmaktadır. Yoldaşlık'ta Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenler'inin durdurulması gibi konular konuşulduğu için Kreacher birçok gizli bilgiyi bilmektedir. Ayrıca bazı yoldaşlık üyeleri safkan olmadığı için sürekli onları kovmaya çalışmaktadır; çünkü ev cini, Black soyunun büyücüler arasındaki en saf soylardan biri olduğunu savunmaktadır ve bu eve safkan olmayanların girmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Kreacher, Yoldaşlık döneminde Sirius Black dışında başka efendilere de hizmet etmektedir. Black ailesinden saygı duyduğu Black'in küçük kuzeni olan Narcissa Malfoy'a Yoldaşlık planları ve yaşadıkları yer haricinde önemsiz gibi görünen diğer bilgileri vermekten çekinmemiş, dolayısıyla Voldemort'un Harry için en önemli kişinin Sirius Black olduğunu öğrenmesine neden olmuştur. Bu açıklamaları Harry'nin başının belaya girmesine neden olmuştur.

Beşinci yılın sonlarına doğru bakanlıktaki karmaşada Sirius'un, büyük kuzeni Ölüm Yiyen Bellatrix Lestrange tarafından öldürülmesinin ardından Kreacher ve Grimmauld Meydanı, 12 Numara artık akrabalık bakımından Bellatrix'indir. Ancak Sirius, Harry'yi çok sevdiği için cini ve evi Harry'ye miras olarak bırakır. Bu da Kreacher'in Harry'ye itaat etmesiyle anlaşılır fakat Harry, ona gerek duymadığından, onu Hogwarts yemekhanesinde çalışmak üzere görevlendirir. Böylece orada bulunan öbür ev cinleri de ona göz kulak olabilecektir.

Kreacher her ne kadar Harry'nin vermiş olduğu emirleri yerine getirmeye çalışsa da, Harry gibi bir efendisi olduğu için utanç duymaktadır. Hele ki Harry kendisinden, eski hanımının safkan kardeşinin torununun torununu olan Draco Malfoy'u gizlice izleme görevi verince çılgına dönmüş ama çaresiz uygulamak zorunda kalmıştır.

Harry, Ron ve Hermione Kovuk'taki baskından sonra 12 Numara'ya geri döndüklerinde Kreacher tekrar ortaya çıkar. Orada onlara hizmet eder, ayrıca aile hatıraları, R.A.B (Regulus Arcturus Black) ve hortkuluk hakkında da bilgi verir. Harry ona sahte hortkuluğu eski efendilerinden bir hatıra olarak saklaması için verir. Bununla birlikte Kreacher, üç arkadaşın ev cinleri ve diğer sihirli yaratıklara karşı diğer büyücülerden çok farklı yaklaştıklarını, onlara değer verdiklerini fark etmesini sağlayacak konuşmalarına şahit olur ve Harry'e karşı tavrını değiştirir. Onlara severek hizmet etmeye başlar ve hatta hikâyenin sonunda Hogwarts Savaşı'nda Hogwarts'taki bütün ev cinlerini de etrafına toplayarak Harry'nin yanında savaşa katılır.

Crookshanks[değiştir | kaynağı değiştir]

Crookshanks, Hermione Granger'ın kedisidir. Yarı mıncıktır. Crookshanks ilk olarak Azkaban Tutsağı kitabında görünür. Bu kitapta Hermione, Crookshanks'i Diagon Yolu'ndaki Magical Menagerie'den satın alır (1993). Çok zeki bir kedi olarak tasvir edilmiştir. Ron'un faresi Scabbers'ın bir animagus olduğunu fark etmiştir, bu yüzden özellikle Scabbers'ı kovalar. Azkaban Tutsağı'ndan sonra Ateş Kadehi, Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Melez Prens ve Ölüm Yadigarları kitaplarında görünmüştür. Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabındaki Zümrüdüanka Yoldaşlığı evinde Harry ve arkadaşlarının, sırları öğrenmesini engellemiştir.

Hedwig[değiştir | kaynağı değiştir]

Hedwig, Harry Potter'ın kar beyazı renkli baykuşudur. Kehribar renginde gözleri vardır ve oldukça zekidir. Bu baykuşu ona Diagon Yolu'ndan Rubeus Hagrid almıştır.

Kuş genellikle posta aracılığı ile kullanılıyor olsa da Harry Potter için çok önemlidir. Ancak Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda Privet Drive'da Zümrüdüanka Yoldaşlığı ve Ölüm Yiyenler arasındaki bir çatışmada bir Avada Kedavra lanetinin uğraması sonucu ölür.

Nagini[değiştir | kaynağı değiştir]

Nagini
Harry Potter karakteri
Bilgileri
BağlılıkVoldemort

Nagini, Voldemort'un yılanıdır ve yeniden hayata dönmek için hazırladığı iksirde gerekli olan yılan zehrini Nagini'den sağlamıştır. O yüzden Voldemort için çok değerlidir. Boynu insan baldırı kalınlığındadır, gözbebeği olan yerde dikey çizgiler vardır. Daima Voldemort'un emirlerini yerine getirmek üzere hareket eder.

Kılıktan kılığa girdiği için bazen tanımak imkansızlaşır. Örneğin; Harry ve Hermione on altı sene sonra bilinmezleri araştırmak üzere Godric’s Hollow'a geldiklerinde onları evine davet eden Bathilda Bagshot kılığına girmiştir. Oysaki gerçekte Bathilda aylar önce ölmüştür. Voldemort, Harry Potter'ın bir gün mutlaka Godric’s Hollow'a geleceğini bildiğinden onu orada bekletmiştir. Nagini, Harry ve Hermione'ye saldırarak onları oyalarken, Voldemort Godric’s Hollow'a doğru gelmektedir. Harry ve Hermione, son saniyede kaçmayı başarmışlardır.

Ölüm yadigarları filminde muggle bilimi öğretmeni Charity Burbage'i öldürmüştür.

Bağıran Baraka'da Snape'in Mürver Asa'nın gerçek sahibi olduğunu anlayan ve onu öldürmeden Asa'nın gerçek sahibi olamayacağını fark eden Voldemort, yine Nagini'ye Snape'i öldürme emrini vermiştir.

Sakladığı Hortkuluklar bir bir Harry tarafından bulununca son çareyi Nagini'yi korumakta bulan Voldemort, onun için yıldızlı bir küre oluşturmuştur. Nagini kürenin içinde, serbestçe kıvrılıp bükülebilmekte, havada desteksiz olarak süzülüyor gibi görünmektedir.

Ne zaman ki Voldemort, Harry'yi öldürdüğünü sandığında Nagini artık kafesinden kurtulmuş yine özgürce dolaşmaya başlamıştır. Okulun önünde Voldemort'un Harry'nin bedenini yere bırakıp zaferini ilan ettiği anda çıkan kargaşada, Neville Longbottom Harry'den aldığı talimatla, Nagini'nin kafasını 7. kitapta Harry'ye miras kalan Gryffindor'un Kılıcı'yla koparmıştır.

Grawpy[değiştir | kaynağı değiştir]

Grawp
Harry Potter karakteri
İlk görünümZümrüdüanka Yoldaşlığı
YaratanJ. K. Rowling
Bilgileri
TürDev
CinsiyetErkek
BağlılıkHagrid

Grawp, Hagrid'in üvey kardeşidir. Annesi babasından ayrıldıktan sonra başka bir devle birlikte olmuş ve üvey kardeşi olan Grawp'u doğurmuştur.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda, Hagrid devleri ikna etme görevinde dağlarda yaşayan devlerin arasında kardeşini bulur ve onu Hogwarts'ın yanındaki Yasak Orman'a getirir.Grawp, kendini "Grawp"olarak tanımlamaktadır,gerçek isminin yazar tarafından açıklanmadığı bilinmekte.Grawp, devlere göre küçük kalır; çünkü beş metredir (Devler ortalama 6-7 metre, en büyükleri ise 7,5 metredir). Hagrid, Dolores Umbridge'in kendisini göndermesi halinde Grawp'u Harry, Hermione ve Ron'a emanet etmiştir. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda at-adamlar Harry ve Hermione'ye saldırınca onları kurtarmıştır. Hogwarts Savaşı'nda da yer almıştır.

Böcürt[değiştir | kaynağı değiştir]

Böcürt, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde geçen ve karşısındaki kişinin en çok korktuğu şeye dönüşebilme özelliğine sahip olan yaratık. Böcürt'leri yenmek için en çok korktuğunuz şeyin komik bir halini düşünmeniz ve ""Riddikulus"" demeniz gerekir.

Neville Longbottom'ın karşısında Severus Snape'e dönüşmüş,

Ronald (Ron)'un karşısına dev örümceğe dönüşmüş,

Parvati Patil'in karşısında dev çıngıraklı yılana dönüşmüş,

Harry'nin karşısında Ruh Emici'ye dönüşmüş,

Remus Lupin'in karşındada Dolunay'a dönüşmüştür.

Firenze[değiştir | kaynağı değiştir]

Firenze
Harry Potter karakteri
At-adam Firenze
İlk görünümFelsefe Taşı
Son görünümÖlüm Yadigârları
YaratanJ. K. Rowling
SeslendirenBrendan Gleeson
Bilgileri
TürKentaur
CinsiyetErkek
MeslekHogwarts Kehanet Öğreticisi
BağlılıkAlbus Dumbledore

Firenze, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde bir atadam karakteri. Adını Floransa kentinden alır.

İlk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında adı geçmiştir. Harry'nin hayatını kurtarmış ve böylece iyi bir dostluk kurmuşlardır. Böylece Harry'nin Sirius'u araması kolaylaşmıştır. Hogwarts'ta Kehanet dersine girmiştir. Harry Potter ile ilk kez Yasak Orman'da karşılaşmışlardır. Daha sonra Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında Kehanet öğretmeni olmuştur ve diğer at adamlar tarafından Yasak Orman'dan kovulmuştur.Ayrıca at-adamlar ona Yasak Orman'da öldüresiye saldırırken Rubeus Hagrid onu at-adamlardan kurtarmıştır.Fakat o günden sonra at-adamlar Hagrid'i de eskisi kadar sevmemişlerdir (hatta neredeyse hiç sevmemişlerdir). Çünkü onlara göre Floransa insanların kölesi olmuştur ve onların şerefine büyük lekedir, Hagrid de onları engelleyince ona olan sevgileri kaybolmuştur. Hogwarts Savaşı'nda yaralanmıştır.

Ruh Emiciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruh Emiciler, J.K Rowling tarafından yazılan Harry Potter kitaplarındaki hayali yaratıklar.J. K. Rowling açıklamasına göre bu yaratıklar yaşadığı bir depresyon döneminin yansımasıdır.

Ruh Emiciler, kötü ve korku veren yaratıklardır, bunun nedeni ise ruhlarının olmamasıdır. İnsanların mutlulukları ve umutlarıyla beslenirler. Eskiden Azkaban Hapishanesi'nin gardiyanlarıydılar fakat Voldemort'un dönüşünden kısa bir süre sonra ona katıldılar. Bu yaratıklardan korunmanın tek yolu Patronus büyüsüdür.Büyüyü yapmak için söylenmesi gereken kelime 'expecto patronum' dur. Kelime kökeni latincedir ve Türkçeye koruma bekliyorum olarak çevrilebilir. Büyü bir çeşit mutluluk kalkanıdır ve yapmak oldukça zordur. Ayrıca Ruh Emiciler Mugglelar tarafından görülemezler fakat hissedilebilirler. Üremeleri yoğun bir sise ve soğuğa neden olur. Kingsley Shacklebolt'un Sihir Bakanı olmasıyla beraber bakanlık için çalışmalarına son verilmiştir. Ruh emici saldırılarından sonra bir parça çikolata iyileşmeyi kolaylaştırır. Saldırıda alınan hasar kişinin geçmişte yaşadıkları veya ruh hali ile bağlantılıdır.

Karanlık Büyücüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle Voldemort yandaşlarından oluşan Karanlık Sanatlarla ilgilenen kişilerdir. Gelmiş geçmiş en Karanlık Büyücü Lord Voldemort'tur. Bunun dışında Bellatrix Lestrange ve Gellert Grindelwald'da tanınan Karanlık Büyücüler arasındadır.

Phineas Nigellus Black[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts'ın eski okul müdürüdür. Tanınmış biri olduğundan dolayı tabloları her yerde asılıdır. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında Harry, rüyasında Voldemort ile arasındaki bağdan dolayı yılanı Nagini'nin gözlerinden Arthur Weasley'nin Sihir Bakanlığı'nda yaralandığını görmesinden sonra Phineas, Sihir Bakanlığındaki tablosuna giderek Arthur Weasley'nin hayatını kurtarmıştır. Grimmauld Meydanı'nda bir tablosu vardır ama genelde oraya çok gitmez. Oldukça kibirlidir. İnce sakallıdır ve Slytherin binasında okumuştur. 7. kitapta Harry Hermione ve Ron'a Hogwarts hakkında bazı bilgiler vermiştir. Hogwarts'ın en az sevilen müdürüdür. Sirius Black'in büyük büyük dedesidir.