Draco Malfoy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Draco Malfoy
Draco malfoy.jpg
Draco Malfoy rolünde Tom Felton
İlk görünüm Felsefe Taşı
Son görünüm Lanetli Çocuk
Yaratan J. K. Rowling
Canlandıran Tom Felton
Bina Slytherin
Bağlılık Ölüm Yiyenler
Vincent Crabbe
Gregory Goyle
Bilgileri
Tür Safkan büyücü
Cinsiyet Erkek
Aile Lucius Malfoy (babası)
Narcissa Malfoy (annesi)
Evlilik(ler) Astoria Greengrass
Çocuklar Scorpius Hyperion Malfoy
Akrabaları Marvolo Gaunt
Morfin Gaunt
Thomas Riddle
Mary Riddle

Draco Malfoy, J.K. Rowling'in yazdığı fantastik romanlar dizisi, Harry Potter serisinde yer alan kurgusal karakterdir.[1]

Draco, şu ana kadar seride belirtilen tüm Malfoylar gibi Slytherin'dendir. Soluk bir yüzü, açık sarı saçları ve soğuk gri bakışları olan biri olarak anlatılır.

Draco Malfoy, çok zengin bir ailenin çocuğudur. Annesi ve babası tarafından tek çocuk olduğu için biraz şımartılmıştır,davranışları ve karanlık sanatlara ilgisi ve safkanlık takıntısından dolayı Harry Potter arkadaşları ile hiçbir zaman anlaşmamıştır. Hogwarts'ta alışık olduğu ilgiyi bulamayınca istemediği kadar ilgi gösterilen Harry Potter'ı zamanla düşman edinir. Sürekli Harry'le rekabet eder ve kıskançlığı başına sürekli işler açar. Lord Voldemort'tan aslında hoşlanmaz, ancak ondan korkar, çünkü eğer onun emirlerine uymaz ise o ve ailesi öldürülecektir. Bu yüzden onun emirlerine uymaya çalışır. Albus Dumbledore onun karşısında yalnız, savunmasız ve asasız olmasına rağmen o, Dumbledore'u öldürmek istememiştir.

Draco Hogwarts'daki 6. yılında ölüm yiyen olan babası Azkaban'a atıldıktan sonra Lord Voldemort tarafından ölüm yiyen olarak görevlendirilmiştir. Karanlık Lord'un yaşı bir ölüm yiyene göre küçük olan Draco'yu seçmesinin amacı, babası Lucius Malfoy'a Harry Potter ve kendisi (Voldemort) hakkındaki kehaneti elde edememesinden dolayı son derece kızgın olması ve Draco'ya verdiği zor görevi yerine getiremeyeceğinden emin olmasıdır. Draco'ya verilen görevler, son derece güçlü bir şekilde korunan Hogwarts'a gizlice bir grup ölüm yiyen sokmak ve bizzat Albus Dumbledore'u öldürmektir. Bunu Voldemort'un kendisi bile yapamamıştır. Ancak Draco, kendisinden beklenmeyen bir başarıyla okula bir grup Ölüm Yiyen sokar, Albus Dumbledore'u bulur ve onu silahsızlandırır(bu sayede Mürver Asa'nın asıl sahibi olur). Bu arada Dumbledore onun aslında bunu yapmak istemediği bildiğini, ailesini korumak için bunu yapmasına gerek olmadığını, iyi tarafa geçerlerse tehlike altında olamayacaklarını söyler ve tam Draco asasını indirdiği sırada Ölüm Yiyenler, ardından ise Severus Snape gelir ve (daha önceden Dumbledore'la aralarında yaptıkları gizli plan doğrultusunda) Avada Kedavra laneti uygulayarak Albus Dumbledore'u öldürür. Draco, Severus Snape ve ölüm yiyenlerin de dahil olduğu grupla üzere okuldan kaçar. Hogwarts Savaşı sırasında Harry Potter ve arkadaşları, iki kere Draco'nun hayatını kurtarır. Savaş sonunda Draco Malfoy ve anne babası iyilere geçmiştir.

7. kitabın sonunda evlenmiştir. Eşi Astoria Greengrass'dır. Scorpius adlı bir oğlu vardır.

Draco Malfoy, Harry Potter film serisinin tümünde Tom Felton tarafından canlandırılmaktadır. Türkiye'de Melih Bozkurt seslendirmektedir.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok zengin bir ailelerdir. Wiltshire'da otururlar. Safkan ailelerden biridir. Bir ara karanlık lorda hizmet etmişlerdir.Hogwarts savaşı sırasında karanlık tarafta yer almışlardır. Savaştan sonra iyilere geçmiştir. Lucius Malfoy bir ölüm yiyendir, ancak sonra iyilere geçmiştir. Oğulları Draco Hogwarts'a gitmektedir ve Harry ile hep kavga ederdi. Dobby adında ev cinleri vardır, ancak Dobby sonra Harry Potter ' a hizmet eder. İlk olarak adları Felsefe Taşı'nda geçmiştir. Binaları Slytherin'dir. Draco 7.Kitabın sonunda Astoria Greengrass ile evlenir ve Scorpius adında çocukları olur. Ailenin üyeleri: Draco Malfoy, Lucius Malfoy, Narcissa Malfoy.

İsminin kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Draco'nun adı Atina'nın katı kurallarını yazan ilk kanun yapıcısı Dracoya bir referans olabilir. Bunun yanında Malfoy'un isminin kaynağı büyük bir olasılıkla ismin Latince'deki anlamıdır. Latince'de "ejderha" ya da "yılan" anlamına gelen Draco, aynı zamanda bir takım yıldızının adıdır. Malfoy'un adının bir takım yıldızının arkasından verilmesi oldukça olasıdır çünkü köklerini oluşturan Black ailesinde yeni doğan çocuklara takım yıldızlarından ad seçme geleneği bulunmaktaydı. Malfoy ise Fransızca kötü kalpli kader anlamına gelen "mal foi" ya da "mal foy"dan gelmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2021.