İçeriğe atla

Severus Snape

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Severus Snape
Harry Potter karakteri
Severus Snape rolünde Alan Rickman
İlk görünümFelsefe Taşı
Son görünümÖlüm Yadigarları
YaratanJ. K. Rowling
CanlandıranAlan Rickman
BinaSlytherin
BağlılıkAlbus Dumbledore
Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Lord Voldemort (eskiden)
Lily Potter
Harry Potter
PatronusGümüş Maral (eskiden kartal)
Bilgileri
Takma ad(lar)ıSev · Melez Prens · Sümsükus
TürMelez
CinsiyetErkek
MeslekHogwarts Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni ve Hogwarts Müdürü
eski Hogwarts İksir öğretmeni
Slytherin bina başkanı
AileTobias Snape (muggle baba) Eileen Prince (cadı anne)
Önemli ilişkileriLily Evans (platonik aşkı)

Severus Snape (9 Ocak 1960 - 2 Mayıs 1998[1]), J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin bir karakteridir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Snape ile ilgili en eski bilgilerin başına dönersek, Hogwarts'a geldiğinde kara büyü konusunda öğretmenlerden bile fazla bilgisi olduğunu ve çok istediği Slytherin'e seçildiğini belirtmemiz gerekir.

Zaten Slytherin'in bu özelliğinden dolayı okul döneminde kurulan çetenin hemen hemen bütün üyeleri sonunda Ölüm Yiyen olmuştur. Fakat Voldemort'un düşüşünden hemen önce saf değiştirerek Albus Dumbledore için casusluk yapmıştır. Okuldan sonraki yaşamıyla ilgili ayrıntılar ise bilinmiyor.

Bir dönem Lord Voldemort'un yandaşlarına katılmış da olsa da daha sonra Voldemort'un Lily Potter'ı öldürmesinden sonra taraf değiştirmiş,1981 yılında Hogwarts'a dönüp İksir Uzmanı ve Slytherin'in Bina Başkanı olmuştur. Aslında gözü Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersindedir.

Bu dersin öğretmeni olan Remus J.Lupin'le çocukluktan beri rekabet içindedir. Snape, James Potter, Lily Evans, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew'la aynı dönemdendir. Aslında Snape'e James'in Çapulcu Grubu'nda en az bulaşan Remus Lupin'dir, bu yüzden Snape James ve Sirius'tan ettiği kadar nefret etmez. Severus, Hogwarts Ekspresi'nde ilk karşılaştıkları günden beri James ve Sirius'a düşmandır, James'in grubu tarafından devamlı aşağılanır, hatta James ona Sümsükus (Snivelly) lakabını takmıştır. Buna rağmen Snape James'e hayatını borçludur, çünkü Remus' un dolunay dönemlerinde nereye gittiğini merak eden Snape, Sirius'un tüyosu üzerine Remus'u takip etmeye kalktığı vakit James tarafından kurtarılmıştır, çünkü Remus Lupin bir kurtadamdır, dolunay zamanlarında kimseye zarar vermemek için Şamarcı Söğüt'ün altındaki gizli geçitten Bağıran Baraka'ya gider ve dönüşümünü orada tamamlar. Sirius'un planı sonuca ulaşsaydı Snape, Remus Lupin'in kurtadam formuyla karşılaşacak, muhtemelen de saldırıya uğrayacaktı. Ayrıca Snape, Lupin'in Hogwarts'taki öğretmenlik döneminde ona kurtadam dönüşümünde daha az zorlanması için iksir hazırlar.

Okulun ilk yılında Profesör Quirrell'in Lord Voldemort için çalıştığını ilk kez o gündeme getirmiştir. Quirrel unicorn kanı sayesinde Voldemort'la aynı vücudu paylaşmaktadır, Quidditch maçında Quirrel Harry'e süpürgesinden düşebilmesi için lanet okur ancak Snape'in karşı büyüsü sayesinde amacına ulaşamaz. Dördüncü yılın sonunda ise, Dumbledore hariç hiç kimse, Harry'nin Voldemort'un geri döndüğü iddialarına inanmazken, o Harry'ye arka çıkmıştır. Bunun sebebi; kendisi eski bir ölüm yiyendir ve koluna tüm diğer ölüm yiyenlere olduğu gibi Karanlık Lord tarafından bir Karanlık İşaret dağlanmıştır. İşaret, Karanlık Lord'un ölüm yiyenleriyle iletişim yoludur ve giderek belirginleşmesi Karanlık Lord'un dönüşüne delalettir.

1997 yılında Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin öğretmeni olarak uzun zamandır beklediği fırsatı yakaladı. Eğitim dönemi başlamadan önce Draco'nun annesinin Snape'in evi olan Spinner's End'de verdiği Bozulmaz Yemin nedeniyle bütün bir yıl boyunca Draco Malfoy'un arkasını kolladı.

Profesör Trelawney'in Dumbledore'a anlattıklarını kapı arkasından dinleyerek duyduklarını Voldemort'a aktarmıştı. Böylece Voldemort'un Lily ve James Potter'ı öldürmesine neden olmuştu. Daha sonra Dumbledore'u yaptığından duyduğu pişmanlığı ve Ölüm Yiyenler ile birlikte olmadığını maral şeklindeki patronusuyla inandırmıştı.

Dumbledore'un ona sonsuz bir güveni vardı. Safkan bir anne ile Muggle bir babadan doğmasından dolayı Voldemort gibi Snape de utanç duyuyordu. Her ne kadar çatal dili konuşamasa da Karanlık Sanatlara karşı duyduğu ilgiyi hiç saklamamıştı. Dumbledore'u okulun en yüksek kulesi olan Astronomi Kulesi'nin girişinde öldürüp Draco'nun görevinin Dumbledore'u öldürme dışındaki görevini başarı sağlamasıyla birlikte birkaç ölüm yiyenle beraber Hogwarts'dan kaçtı.

Ama son kitapta, Snape'in aslında çocukluğundan beri Lily Evans'a (Harry Potter'ın annesi) âşık olduğu, Lord Voldemort'un Lily Evans'ı öldürmeyi planladığını öğrendikten sonra Dumbledore'a Lord Voldemort hakkında gizli bilgiler verdiği, Harry'i okul başladığından itibaren Dumbledore ile beraber korumaya başladığı ortaya çıkmıştır. Harry bunu Snape ölmeden kısa süre önce yanına gelip onun gözünden döktüğü anısını bir şişeye döküp Düşünseli 'ne döktüğünde öğrenmiştir. Dumbledore üzerinde lanet bulunan Hortkuluk'lardan birini zaafa kapılıp taktığı için Hortkuluk'un lanetinden etkilenir ve çok kısa bir ömrü kalır. Ölüm Yiyen'lerin elinde ölmektense planlayarak ölmeyi seçer ve Snape'le beraber kendi ölümünü planlar. Snape Dumbledore'un isteği üzerine onu öldürmüştür. Bu sayede Snape'in Voldemort'un tarafında olduğuna inanılmasına katkıda bulunmuştur ve Dumbledore'un Snape'e bile söylemediği gizli planına yani Mürver Asa'nın Dumbledore'dan sonra sahipsiz kalmasına bilmeden yardım etmiştir. Ancak işler ne Dumbledore'un ne de Karanlık Lord'un umduğu gibi gitmemiş ve asa Severus Snape'i sahibi olarak da kabullenmemiştir çünkü kehanet mürver asanın sahibi, eski sahibini öldüren olur değil, Mürver Asa'nın sahibini kim silahsız bırakırsa, Mürver Asa'nın yeni sahibi o olur şeklindedir. Astronomi kulesinde Severus Snape, Albus Dumbledore'u öldürmüştür fakat Mürver Asa'yı Dumbledore'dan alan Draco Malfoy'dur. Draco Malfoy'u Malfoy Malikanesi'nde silahsızlandırdığı için, Mürver Asa'nın son sahibi Harry Potter olmuştur.

Son kitapta Lord Voldemort'un yılanı Nagini tarafından Voldemort'un emriyle öldürülmüştür. Karanlık Lord emri vermeden önce ona en sadık hizmetkarlarından biri olduğunu, ancak asanın tam anlamıyla itaati için ve haliyle Potter'a karşı etkili olabilmesi, asayı kendisiymiş gibi hissedebilmesi için onu öldürmesi gerektiği, Dumbledore'un planını bozması gerektiğini söylemiş ve çatal dilinde, büyülü bir kafes içerisinde korunmakta olan Voldemort'un kalan son hortkuluğu Nagini'ye "öldür" demiştir.

İsminin anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar, böylesine ciddi ve sert mizaçlı bir karaktere Severus Snape adını verirken, Fransızca çok ciddi, sert, cezalandırıcı gibi anlamlara gelen severe kelimesinden esinlenmiştir. Ayrıca antik Yunanda Serverus kötü tanrıdır. Özel büyüsü Sectumsempra'dır. Ayrıca yetkin bir Zihnefendar'dır.

Tobias Snape[değiştir | kaynağı değiştir]

Tobias Snape, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin karakterlerindendir. Harry Potter karakteri Severus Snape'in babası, Eileen Prens'in kocası. Snape gibi kanca bir buruna sahip. Hermonie yaptığı çok küçük çaplı araştırma ile bu kişinin muggle olduğunu sonucuna vardı.

Eileen Prens[değiştir | kaynağı değiştir]

Eileen Prince, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin karakterlerindendir. Harry Potter karakteri, Severus Snape'in safkan cadı annesi ve okulun tüküren bilye takımı kaptanıdır. Zayıf, çelimsiz, soluk tenli ve kalın kaşlı bir kızdır. Tıpkı oğlu Severus Snape gibi sevecen olmayan biridir. Tobias Snape isimli bir Muggle'la evlenir. Severus da tıpkı Voldemort gibi babasından utanır, bu sebeple kendine Melez Prens lakabını takar. Harry Potter'da bu isim ilk kez Harry Potter ve Melez Prens in kitabında görüldü. Harry Potter 6. sınıfta iksir kitabı olmadığı için ona Melez Prens yani Severus Snape'in kitabı verilir. Bu kitabın içindeki Melez Prens'in yazdığı notlar sayesinde Harry iksir dersinde büyük bir gelişme kaydeder, bu sayede Horace Slughorn ona ödül olarak şans iksiri Felix Felicis'i vermiştir. Hermione Granger Melez Prens'in güvenilir biri olmadığından, bazı tüyolarının Harry'e zarar vereceğinden korkar ve Melez Prens hakkında araştırma yapmaya başlar. Aklına bir çocuğun annesinin evlilik öncesi soyadının "Prens" olduğu, babasının bir Muggle olduğu ve bu sebeple kendisine "Melez Prens" lakabını taktığı gelir; haklı da çıkmıştır. Kütüphanede Gelecek Postası'nın eski bir baskısını bulur. Bu baskıda Eileen Prince gazeteye "Tüküren Bilye Şampiyonluğu" konusuyla çıkar. Harry kızın Melez Prens olduğuna inanmaz, çünkü kitabın sahibinin erkek olduğuna emindir. Severus Snape Draco Malfoy'un görevi olan Albus Dumbledore'u öldürdükten sonra Draco Malfoy ile Hogwartstan kaçar ve Harry Snape'ten intikam almak için arkasında koşar. Melez Prens'in kitabında gördüğü büyüleri yapar ancak Snape asasıyla sürekli kalkan oluşturduğu için hiçbiri Snape'e denk gelmez. Sonra Snape bir büyü yapıp Harry'yi yere yatırıp "Baban gibi kendi büyülerimi bana kullanmaya mı cüret ediyorsun Potter? Evet, ben O'yum, Melez Prens'im." der. Bunun üzerine Harry Melez Prens'in kim olduğunu anlar. Hermione haklıdır; Snape'in annesi cadı, babası Muggle'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Happy Birthday, Severus Snape". 27 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2015.