Ginny Weasley

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ginny Weasley
Harry Potter karakteri
Ginny Weasley rolünde Bonnie Wright
İlk görünüş Harry Potter ve Felsefe Taşı
Son görünüş Ölüm Yadigârları
Yaratan J. K. Rowling
Canlandıran Bonnie Wright
Bilgi
Takma ad(lar)ı Ginny
Diğer adları Ginevra Molly
Tür Safkan büyücü
Cinsiyet Kadın
Meslek Profesyonel Quidditch oyuncusu, Quidditch yorumcusu
Aile Molly Weasley (annesi)
Arthur Weasley (babası)
Ron Weasley (ağabeyi)
Fred Weasley (ağabeyi)
George Weasley (ağabeyi)
Percy Weasley (ağabeyi)
Bill Weasley (ağabeyi)
Charlie Weasley (ağabeyi)
Evlilik(ler) Harry Potter
Önemli ilişkileri

Harry Potter Michael Corner

Dean Thomas
Çocuklar Lily Luna Potter (kızı)
James Sirius Potter (oğlu)
Albus Severus Potter (oğlu)
Bina Gryffindor
Bağlılık Dumbledore'un Ordusu
Patronus At

Ginevra "Ginny" Molly Weasley (11 Ağustos 1981) [1], J. K. Rowling'in 7 kitaplık Harry Potter serisindeki kurgusal karakterlerden biri. Ron Weasley'in kız kardeşidir ve Harry Potter'a ilk beş kitapta platonik olarak aşıktır. Sonra Hermione'nin önerileriyle, kendi gibi olabilmeyi başarmış, okulda popülerliği yakalamıştır. Altıncı kitapta da Harry Potter ona aşık olmuş ve çıkmaya başlamışlardır. Ayrıca 7. kitapta Harry ile Ginny öpüşürler, bunu gören Ron kızgınlıktan köpürür ve ona hem Voldemort tarafından kaçırılmasını istemediğini ve hem de onunla öpüşüp ona umut verdiğini söyler ama Harry, Ron'a Ginny ile görüşmeyeceklerini söyledikten sonra sakinleşir. Ginny serinin kitaplarında uzun, alev gibi kızıl saçları olan, açık kahverengi gözlere sahip olarak tanımlanmıştır. (Filmlerde gözleri mavidir.)

Ginny'nin ilk sevgilisi Michael Corner'dır. Ancak Corner Quidditch'te Gryffindor'a yenilgiyi kabullenemeyince, Ginny ondan ayrılmıştır. İkinci sevgilisi Dean Thomas 'tır. İlişkileri Corner ile olanınkinden uzun sürmesine rağmen Ginny ondan ayrılmıştır, nedeni ise birlikte ile beraber merdivenlerden aşağı inerken Dean'ın onu yönlendirmek için kolundan sıkı tutup sağa sola iteklemesidir. Son sevgilisi Harry'dir, 6. kitapta kısa bir ayrılıktan sonra tekrar beraber olurlar.

Weasley ailesinin 7 çocuğunun en küçüğüdür. İlginç bir diğer ayrıntı ise Weasley ailesi'nde nesillerdir doğan ilk kız çocuk olmasıdır.(7. oğlun 7. çocuğu olarak) Ailesi safkan bir büyücü ailesidir. Fakat safkan, melez ya da muggle doğumlu olmayı önemsemezler.

İyi Quidditch oyuncuları çıkarmış bir aileden gelir ve kendisi de bir Quidditch oyuncusudur. (Daha sonra Quidditch yorumculuğu yapmıştır.) 5. kitapta Profesör Umbridge Harry'nin süpürgesini alıp Quidditch oynamasına izin vermeyince Ginny Gryffindor Quidditch takımının, 95-96 sezonundaki ilk maçından sonraki Arayıcısı olur. 6. kitapta Harry'ye süpürgesi geri verilince 96-97 sezonunda Kovalayıcı olarak takımda yer almıştır. Kitapta söylediğine göre sayı yapmayı Arayıcılığa tercih etmektedir, fakat Snape Harry’yi cezaya bırakınca yine Arayıcı olarak oynamak zorunda kalmıştır. Bilindiği kadarı ile kendisine ait bir süpürgesi yoktur.[2]

Ginny'nin eline Hogwarts'taki ilk yılında Lucius Malfoy tarafından Tom Marvolo Riddle 'ın güncesi geçer. Bu yüzden bir çeşit İmperius Laneti yüzünden elinde olmadan okulun duvarına kanlarla yazılar yazar "Varisin Düşmanları Kendisini Kollasın" ve Sırlar Odası'nı açar. Harry Mızmız Myrtle'ın tualetinde Riddle'ın güncesini bulur ve onu inceler. Günceye yazdığında karşı taraftan cevap geldiğini farkeder ancak karşı tarafın Lord Voldemort olduğunu bilmez. Voldemort'un gerçek adı Tom Marvolo Riddle'dır ve Voldemort bu şekilde Harry'i kandırmayı başarır, planı onu Sırlar odasında öldürmektir. Harry ona Sırlar Odası hakkında bir şey bilip bilmediğini sorar. Riddle buna "Sana anlatamam, ancak sana gösterebilirim." der ve Düşünseli'nin taktiğine benzeyen bir taktikle onu zamanda 50 yıl kadar öncesine götürür. Burada Sırlar Odası'nı sözde Hagrid'in açtığı görülür, fakat bu Riddle'ın bir yalanıdır. Sırf bu yüzden, Hagrid okuldan atılır, fakat Dumbledore o zamanki müdürü ikna edip Hagrid'in okulda bekçi olarak kalabilmesini sağlar. Sonra Harry, Ron ve Gilderoy Lockhart ile birlikte sırlar odasına giderler. Yolun yarısında, Lockhart onlara hafıza büyüsü yapmaya kalkışır ancak büyü geri teper ve Lockhart hafızasını kaybeder. Ron Lockhart ile birlikte döner. Harry ilerler ve sonunda Sırlar Odası'na varır. Orada Riddle'ı görür. Harry Riddle'ı iyi biri sanıyordur, fakat sonra asasıyla yaptığı bir büyüyle "Tom Marvolo Riddle" harflerinin yerlerini değiştirip "I am Lord Voldemort" şeklinde dizer (bu Türkçe'ye çevrilirken "Tom Marvoldo Riddle" "Adım Lord Voldemort" olarak değişir). Sonra Riddle bir Basilisk'e ona saldırmasını emreder. Harry Basilisk'ten kaçarken Dumbledore anka kuşu Fawkes aracılığıyla ona Seçmen Şapka gönderir. Seçmen Şapkayı Harry'ye vermesine rağmen Fawkes geri dönmez. Riddle alay eder. Harry Seçmen Şapka'yı kafasına takar ve içinden Godric Gryffindor'un kılıcı düşer. Harry kılıçla Basilisk'i öldürür, ancak yaralıdır. Riddle hala ölmemiştir. Harry Basilisk'in dişiyle Riddle'ın güncesini yok eder ve Voldemort'un Hortkuluk 'larından biri yok olur, bununla birlikte Riddle'da yok olur. Harry Ginny'i alıp geri döner. Anka Fawkes ağlar ve gözyaşları Harry'nin yaralarını iyileştirir.

Ginny kedileri sever, Crookshanks ile oldukça iyi anlaşır, kendisiyle oynaması için onu saklandığı yerden çıkmaya ikna edebilir. İyi bir rol yeteneğine sahiptir.[2] Ayrıca Arnold isminde pembe-mor bir Pig me'ye sahiptir. sahiptir.

Öğrenci olarak büyük kardeşleri olan Fred, George ve Ron'dan daha iyidir.

Dumbledore'un Ordusu'nun üyelerinden biridir ve gruba adını vermiştir. Zacharias Smith’e Yarasa-Umacı laneti (Kişinin mukusunun yarasa şeklini alarak burnundan çıkmasını sağlar) yaparken Horace Slughorn tarafından görülünce onun favori öğrencilerinden oluşan Slug Kulübü'ne seçildi.

İsminin Anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ginny, yaygın olarak Virginia isminin kısaltılmışı olarak kullanılır. Ancak tam adı Virginia Weasley değil, Ginevra Molly Weasleydir. Tam ismi kitaplarda hiç geçmemesine rağmen ismini J.K. Rowling kendisi açıklamıştır. Ginevra, Guinevere’in İtalyancadaki şekli, güzel olan (adil olan) anlamındadır. Molly ise annesi Molly Weasley'nin ismidir.

Serideki Rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts'a gittiğinde Gryffindor'a seçilir. Fakat bu ilk yılında Tom Marvoldo Riddle'ın (Lord Voldemort) güncesini bulur ve farkında olmadan onun isteklerini yerine getirmeye başlar: Sırlar Odası'nı açar, Basilisk'i serbest bırakır ve duvara kanlı yazıları yazar. Sonunda Riddle onu Sırlar Odası'na çağırır ve tekrar hayata dönmek için onun hayat enerjisini emmeye başlar. Ginny tam ölecekken Harry Potter tarafından kurtarılır.

Ginny Weasley, Harry Potter'a aşıktır. Fakat aşkına karşılık bulamayınca Michael Corner adlı bir çocukla,ardından Dean Thomas'la çıkmaya başlar.Harry Horace Slughorn adlı iksir hocasından Tom Riddle ile ilgili anısını almaya giderken, Ginny Dean Thomas ile kavga eder ve ayrılırlar. Bir süre sonra Harry ona aşık olur.Ağabeyi Ron'un da onayı ile Harry ile çıkmaya başlar.

19 yıl sonra Harry ile Ginny evlenirler. Üç çocukları olur. En büyük çocuklarının adını James Sirius, 2. çocuklarının adını Albus Severus, 3. çocuklarının adını Lily Luna koyarlar. Albus Severus Harry'e en çok benzeyenidir ve gözleri büyükannesi Lily Potter'dan miras kalmıştır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]