Cedric Diggory

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cedric Diggory
Harry Potter karakteri
İlk görünümHarry Potter ve Azkaban Tutsağı (1999)
Son görünümHarry Potter ve Ateş Kadehi (2000)
YaratanJ. K. Rowling
CanlandıranRobert Pattinson
BinaHufflepuff
Bilgileri
AileAmos Diggory (babası)
Önemli ilişkileriCho Chang (kız arkadaşı)
Doğum1977
Ölüm24 Haziran 1995

Cedric Diggory, J. K. Rowling'in yazdığı Harry Potter kitap serisindeki kurgusal bir karakterdir. Cedric, Harry Potter ile birlikte Üçbüyücü Turnuvası'nda Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nu temsil ettiği için dördüncü kitap olan Harry Potter ve Ateş Kadehi'ndeki ana karakterlerden biridir. Cedric, Lord Voldemort'un Little Hangleton'da dirilişi sırasında Lord Voldemort ve Peter Pettigrew tarafından Avada Kedavra büyüsü ile öldürülür.[1]

Cedric'in ölümü, Harry için bir travma ve suçluluk duygusu yaratır ve rahatsızlık hissetmeye devam eder, bu da onu, diğer öğrenciler ile birlikte, savaşta kendilerini korumayı öğretmenin bir yolu olarak Dumbledore'un Ordusu'nu kurmaya yönlendirir. Cedric'in ölümü aynı zamanda Harry Potter and the Cursed Child adlı tiyatro oyununun da odak noktasıdır. Cedric, Harry Potter ve Ateş Kadehi'nin film uyarlamasında Robert Pattinson tarafından, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda ise Joe Livermore tarafından canlandırıldı.[2]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cedric Diggory ilk olarak 1989'da Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na girdi ve Hufflepuff'a seçildi. Cedric'in aynı yıl Fred ve George Weasley ile tanıştığı varsayılmaktadır. Cedric, Cho Chang ile yakındı ve ikisi kısa süreli romantik anlar yaşadı ve baloya birlikte gittiler. Sonunda Cedric popüler bir öğrenci oldu ve Hufflepuff'un Quidditch takımına Arayıcı seçildi ve beşinci yılında takımın kaptanı oldu. Cedric, o yıl Quidditch turnuvasında Harry Potter ile ilk kez karşılaştı ve Harry'nin Ruh Emiciler tarafından engellenmesinin ardından Altın Snicth'i yakaladı. Cedric maçı tekrar oynamayı teklif etti ancak teklif, Diggory'nin oyunu kazandığını düşünen Gryffindor kaptanı Oliver Wood tarafından reddedildi.

Üçbüyücü Turnuvası[değiştir | kaynağı değiştir]

Cedric, altıncı yılı için Hogwarts'a vardığında, Üçbüyücü Turnuvası'nın o yıl Hogwarts'ta yapılacağını öğrendi. Cedric ismini Ateş Kadehi'nde ortaya koydu ve Beauxbatons'tan Fleur Delacour ve Durmstrang'dan Victor Krum ile birlikte Hogwarts şampiyonu seçildi. Üç şampiyonun da seçilmesine rağmen, Ateş Kadehi, dördüncü Üç Büyücü Şampiyonu olmak için dördüncü bir isim olan Harry Potter'ın yazdığı ismi fırlattı. Cedric, Harry'ye nazik davrandı, diğer herkes onun adını Ateş Kadehi'ne koymadığını söylediğinde yalan söylediğine inandı. Okuldan iki şampiyon olmasına rağmen, Hogwarts öğrencilerinin çoğu Cedric'i destekledi, hatta öğrenciler "Gerçek Hogwarts Şampiyonu Cedric Diggory'yi Destekleyin" yazan büyülü rozetler yaptılar. Cedric rozetlere karşı çıktı ve insanlardan onları takmamalarını istedi. İlk görev başlamadan önce, Harry Cedric'e görev konusunun ejderhalar olacağı konusunda bilgi verdi. Cedric için seçilen ejderha, İsveç Kısa Burun'du. Cedric, yumurtayı alırken ejderhanın dikkatini dağıtmak için bir kayayı labrador haline getirdi ve yumurtayı aldı.

Cedric, Yule Balosuna Ravenclaw öğrencisi Cho Chang ile birlikte katıldı. Gecenin sonuna doğru Cedric, Harry'ye yumurtayı suyun altına koyması konusunda bilgilendirdi, çünkü Harry ilk görev için onu uyarmıştı. İkinci Görev sırasında bir saat su altında nefes alması gerektiğini bilen Cedric, Balon Kafa Büyüsü'nü uyguladı ve rehinesi Cho'yu Kara Göl'den kurtardı. Bu sırada Fleur görevden çekildiği için rehinesi konusunda endişelenmeye başladı. Cedric, sudan çıkmadan önce zaman sınırı konusunda Harry'yi hızlı bir şekilde uyardı. Her iki görev de tamamlandıktan sonra Cedric, Harry ile Turnuvada birincilik için berabere kaldı.

Cedric'in babası, turnuvanın üçüncü ve son görevi için oğluyla birlikte olmak üzere Hogwarts'a gitti. Amos, turnuva sırasındaki medya fırtınası nedeniyle Harry'den hoşnut değildi, Cedric babasına bu konuda Harry'nin hatası olmadığını söyledi. İlk etapta berabere kaldıkları için, Cedric ve Harry birlikte labirente girdiler, ancak daha sonra ayrıldılar. Kısa zaman sonra Cedric büyülü bir Viktor Krum tarafından saldırıya uğradı. Harry, Üçbüyücü Kupası'nı gördü ve bir akromantula tarafından saldırıya uğramadan önce ona doğru koştu. Ancak Harry geri dönerek Cedric'i kurtardı. Harry ve Cedric canavarı yenerek birlikte Üç Büyücü Kupası'na koştular. Cedric, Harry'yi o akşam iki kez hayatını kurtardığı için Kupayı onun almasını istedi, ancak Harry kupayı birlikte tutmaları gerektiğini söyledi. Kupanın, seyahat için kullanılan bir ışınlanma cihazı olan bir Portkey olduğu ortaya çıktı ve Little Hangleton'daki bir mezarlığa ışınlandılar.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezarlığa vardıktan kısa bir süre sonra Cedric, sessizlikten şüphelenerek asasını çekti. Peter Pettigrew, elinde Lord Voldemort olduğu ortaya çıkan küçük bir varlıkla belirdi. Harry, Voldemort'un varlığından dolayı yara izinden yakıcı acı çekerken, Kara Lord Pettigrew'e Cedric'i kastederek öldürmesini emretti. Pettigrew, Cedric'i öldürmek için Voldemort'un asasını kullandı ve Avada Kedavra ile Cedric'i öldürdü. Voldemort bedenine kavuştuktan sonra, Harry ile düello yapmak istedi, asalarının bağlı olduğu düello sırasında, Cedric'in hayaleti, Harry'nin ebeveynlerinin hayaletleriyle birlikte asadan belirdi. Cedric, Voldemort'un dikkatini dağıtmadan önce, Harry'den son bir istek olarak bedenini babasına geri götürmesini istedi. Harry bağlantıyı kopardı ve Cedric'in bedenine doğru koşarak Hogwarts'a geri dönmek için Kupayı tuttu.

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Henry Cavill, rol için seçmelere katıldı ancak rolü Pattinson aldı.[3][4] İlginç bir şekilde aynı şey bir kez daha yaşandı: Stephenie Meyer'in Alacakaranlık serisindeki Edward Cullen karakteri için ilk tercihi Cavill'di ama o rol de Pattinson'a gitti. Pattinson verdiği röportajlarda Alacakaranlıkta Edward Cullen'ı oynamaktansa Cedric Diggory'yi yeniden oynamayı tercih edeceğini söyledi.[5][6][7] Ateş Kadehi'nde oynarken kazandığı deneyimin onun oyunculuk kariyerini kurtardığını belirtti.[8][9][10][11][12][13][14][15]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Leishmann, Rachel (26 Ocak 2020). "Cedric Diggory and his part in the Potter series as a whole". Wizards And What Not (İngilizce). 27 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020. 
 2. ^ "Unsung heroes: Cedric Diggory". Wizarding World (İngilizce). 31 Ocak 2018. 2 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 3. ^ Messer, Lesley (23 Haziran 2013). "Henry Cavill Reveals the Roles He Didn't Get". ABC News (İngilizce). 23 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2020. 
 4. ^ Sherlock, Ben (28 Nisan 2020). "10 Actors Who Were Almost Cast In Harry Potter Movies". ScreenRant (İngilizce). 9 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 5. ^ Larkin, Michelle (2 Temmuz 2020). "28 major 'Harry Potter' movie deaths, ranked from least to most heartbreaking". Insider (İngilizce). Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 6. ^ El Mahmoud, Sarah (13 Temmuz 2020). "8 Underrated Harry Potter Characters Who Just Don't Get Enough Credit". CinemaBlend (İngilizce). 13 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 7. ^ Leishmann, Rachel (21 Mayıs 2019). "Cedric Diggory and his overall importance to Harry Potter". Wizards And What Not (İngilizce). 7 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020. 
 8. ^ El-Mahmoud, Sarah (22 Kasım 2019). "Robert Pattinson's 'Amazing' Harry Potter Experience Is Why He's Still Acting". CinemaBlend (İngilizce). 26 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2020. 
 9. ^ Walsh, Lara (25 Kasım 2019). "Robert Pattinson's Quote About 'Harry Potter' Reveals How Much It Meant To Him". Elite Daily (İngilizce). 27 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 10. ^ "Harry Potter & The Cursed Child: 18 Biggest WTF Moments". 3 Ağustos 2016. 3 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 11. ^ "6 Major Plot Holes In 'Harry Potter and the Cursed Child'". 9 Ağustos 2016. 6 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 12. ^ "The Magic Is Gone but Harry Potter Will Never Die". Time. 24 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 13. ^ Lanevi, Samantha (4 Ağustos 2016). "Why 'Harry Potter and the Cursed Child' Disappointed A Lifelong Harry Potter Fan". 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 14. ^ West, Kelly (2 Ağustos 2016). "The Harry Potter Character Who Takes A Very Dark Turn In Cursed Child". CinemaBlend (İngilizce). 13 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020. 
 15. ^ Kint, Priscilla (9 Mart 2018). "Why Cedric Diggory Deserves Better Than "Cursed Child"". MuggleNet (İngilizce). 7 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020.