Sirius Black

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sirius Black
Harry Potter karakteri
İlk görünümHarry Potter ve Azkaban Tutsağı (1999)
Son görünümHarry Potter ve Ölüm Yadigârları (2007)
YaratanJ. K. Rowling
Canlandıran
BinaGryffindor
Bilgileri
Takma ad(lar)ıPadfoot (Patiayak)
AkrabalarıBellatrix Lestrange, Andromeda Tonks, Narcissa Malfoy, Walburga Black, Orion Black, Regulus Arcturus Black
UlusBritanyalı
Doğum3 Kasım 1959
Ölüm18 Haziran 1996

Sirius Black, J. K. Rowling'in yazdığı Harry Potter kitap serisindeki kurgusal bir karakterdir. Sirius ilk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı'nda Lord Voldemort'un James ve Lily Potter'ı öldürmesinden kısa bir süre sonra Rubeus Hagrid'e uçan bir motosiklet ödünç veren bir büyücü olarak kısaca bahsedilmiştir. Kendisinin mahkum olduğu Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda öne çıkarken, ana karakter Harry Potter'ın vaftiz babası olduğu da ortaya çıkar. Serinin film uyarlamasında Sirius karakteri Gary Oldman tarafından canlandırıldı.[1]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Sirius Black, bir zamanlar önemli bir Safkan Büyücü ailesi olan Black Hanesi'nin son varisidir. Ebeveynleri Orion ve Walburga Black, hem doğuştan Black hem de ikincil kuzendiler. Sirius'un küçük bir erkek kardeşi Regulus Black (R.A.B) ve üç büyük kuzeni vardı: Bellatrix Lestrange, Andromeda Tonks (en sevdiği kuzeni ve Nymphadora Tonks'un annesi) ve Narcissa Malfoy (Draco Malfoy'un annesi). "Sirius", en az üç kuşakta yinelenen ve çocuklara yıldızların ve takımyıldızların adını veren bir aile geleneğini takip eden geleneksel bir Black aile adıdır. Sirius'un ilk yılları mutsuz geçti; akrabalarının çoğundan, özellikle de annesinden nefret etmeye başlamıştı. Ailesinin safkan elitizmini ve Karanlık Sanatlara olan saygısını reddetti. Hogwarts'ta, Black ailenin tamamı Slytherin'e katıldı, Sirius ise Gryffindor'a yerleştirildi.

Aile hayatının aksine, Sirius, en yakın arkadaşı James Potter ile Hogwarts'taki hayatından çok keyif alıyordu. Sirius ve James son derece popülerdi ve olağanüstü güzel görünümleriyle tanınıyordu. Öğrenciler onun keskin mizahını sevdiler ve öğretmenler davranışına değil zekasına saygı duydular. James ve Severus Snape (Hogwarts'ta Harry'nin İksir öğretmeni ve Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni) arasında karşılıklı bir nefret ortaya çıktığı için popülaritesi evrensel değildi. Sirius, James'i aktif olarak destekledi ve Snape'in Sirius'tan ömür boyu nefret etmesine yol açtı. Sirius ve James, Karanlık Sanatlara olan büyük ilgisinden dolayı hor gördükleri Snape'e zorbalık yapmak için sık sık yoluna çıktılar. Ayrıca, daha sonra bir kurt adam olduğunu keşfettikleri başka bir öğrenci olan Remus Lupin ile en iyi arkadaş oldular. Lupin'i desteklemek için Sirius, James ve başka bir arkadaşları olan Peter Pettigrew, gizlice Animagus oldu ve bu da onların dönüşümleri sırasında Lupin'e güvenle eşlik etmelerine ve onu kontrol altında tutmalarına neden oldu. Animagus'da ustalaştıktan sonra Sirius'un formu, Padfoot lakabının türetildiği kocaman bir siyah köpek şeklini aldı.

Sirius on altı yaşında evi terk etti ve James ve ailesine sığındı. Öfkeli annesi soyağacından adını yaktı. Sirius'un amcası Alphard ona büyük bir miras bıraktı ve bu durum Sirius'un annesinin Alphard'ın da adını yakmasına neden oldu. Amcasının cömert mirasıyla maddi olarak bağımsız yaşadı. Sirius, okuldan ayrıldıktan sonra Voldemort'a karşı savaştı ve sonunda Zümrüdüanka Yoldaşlığı'na katıldı. James'le yakın arkadaş kaldı ve sonunda James ve Lily Evans'ın (daha sonra Lily Potter) düğününe en iyi dost olarak katıldı. Oğulları Harry doğduğunda, Lily ve James, Sirius'u Harry'nin vaftiz babasını seçtiler.

Trajik bir şekilde, Sirius Black, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Bellatrix Lestrange tarafından öldürüldü. Dumbledore bunu "uzun ve mutlu bir ilişkinin acımasız bir sonu" olarak adlandırıyor.[2]

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda Sirius, büyücü hapishanesi Azkaban'dan Harry'yi öldürmek için kaçan, Potter ailesine ihanet ettiğine inanılan ve Harry'e karşı yoğun bir nefret besleyen tehlikeli bir katil ve Lord Voldemort'un destekçisi olarak tasvir edilir. Ancak kitabın sonraki bölümlerinde, aslında masum olduğunu ve gerçek hain ve katil Peter Pettigrew'den intikam almak için Azkaban'dan kaçtığını belirtmiştir.

Potter'lar, oğullarının Voldemort'un hedefi olduğunun farkına vardıklarında, Albus Dumbledore onlara, bir sırrın başka bir kişinin ("Gizli Bekçi") içinde gizlenmesine izin veren oldukça karmaşık bir büyü olan Fidelius Büyüsü'nü kullanarak saklanmalarını önerdi. Sirius'a diğer tüm arkadaşlarından çok güvenen Lily ve James, onun Gizli Bekçisi olmasını istediler. Ancak Sirius, Voldemort'un onun Potterların Gizli Bekçisi olduğunu öğreneceğinden ve onun hedefi olacağından endişeliydi; bu yüzden Potterları, Pettigrew'u Koruyucuları olması konusunda ikna etti çünkü Voldemort'un Pettigrew gibi "zayıf, yeteneksiz birinden" şüpheleneceğine inanmıyordu. Sonunda Lily ve James, Pettigrew tarafından ihanete uğradı ve Voldemort tarafından öldürüldüler.

Sirius, intikam için Pettigrew'un izini sürdü. Sirius Pettigrew'i buldu ancak Pettigrew onu kandırmayı başardı: Sirius ile bir şehir caddesinde karşı karşıya geldiğinde, numaradan ölmüş gibi yaparak (kanıt olarak arkasında kopmuş bir parmağını bıraktı) bir patlama yarattı ve bu patlama sonucu on iki Muggle'ı öldürdü. Sirius, Pettigrew ve muggle'ları öldürdüğü gerekçesiyle ve Voldemort'a hizmet etmekle suçlanarak tutuklandı. Sonraki on iki yılını arkadaşlarının ölümlerini düşünerek ve Pettigrew'un ihanetini takıntı haline getirerek hapishanede geçirdi. Sirius, diğer Azkaban mahkumlarının aksine (hapis cezaları sırasında sık sık deliren), masum olduğunu bildiği için akıl sağlığını koruyabildiğini belirtmiştir.

Harry Potter ve Ateş Kadehi[değiştir | kaynağı değiştir]

Azkaban Tutsağı olaylarının ardından Sirius, Sihir Bakanlığı'nın yetki alanının dışına, Avrupa'dan tropikal bir yere kaçmıştır. Orada, Azkaban'daki yaralarını yavaş yavaş sarar ve sağlığına kavuşur. Harry ile sadece baykuş aracılığıyla iletişim kurabilse de, Harry'ye mantıklı öğütler vermiştir. Harry, Sirius'un yardımlarına güvenmeye başlar. Sirius, Harry ona yarasının onu tekrar incitmeye başladığını söylediğinde (Voldemort'un varlığının bir işareti) ve Quidditch Dünya Kupası'nda Ölüm Yiyen faaliyetlerine ilişkin olayları duyunca İngiltere'ye geri döner.

Bu kitapta Sirius'un Harry üzerinde çok az etkisi vardır; varlığı, Üçbüyücü Turnuvası'ndaki felaketi engelleyemez, ancak Harry'ye çoğunlukla Üçbüyücü Görevlerini nasıl tamamlayacağı konusunda tavsiyelerde bulunur. Daha sonra Dumbledore tarafından Hogwarts'a çağrılır ve Harry'nin Voldemort'un yeniden doğuşunu anlatmasını dinler. Daha sonra Lupin, Arabella Figg, Mundungus Fletcher ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın diğer bazı üyelerini uyarma görevi verilir. Sirius, gitmesini istemeyen Harry'ye, yakında tekrar görüşecekleri konusunda güvence verir.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sirius, Grimmauld Meydanı 12 Numara olan eski aile evine sığınır. Son Black olarak Sirius, bu mülkü sahiplenir ve bakıma muhtaç olmasına rağmen, Düzen karargahı olarak kullanılmasına izin verir. Devam eden savaş nedeniyle, Sirius burada hapsolur. Hapsedilmesi depresyona neden olur ve sık sık içine kapanır ve düşmanca davranmaya başlar - özellikle de Snape'in Tarikat içindeki önemi giderek artan rolü onu iyice sinirlendirir. Harry'yi Hogwarts'a götürmek için evden kısa bir süre ayrıldığında, Draco ve Lucius Malfoy tarafından tanınır ve bu durum daha fazla tehdit ve uyarıya neden olur.

Harry ve Sirius, şömineler aracılığıyla iletişim kurmaya başlar. Romanın ortalarına doğru, aralarında Sirius'un nefret edilen kuzeni Bellatrix'in de bulunduğu çok sayıda Ölüm Yiyen, Azkaban'dan kaçar. Voldemort'un geri döndüğünü ve Ruh Emicilerin ona katıldığını kabul etmeyi reddeden Bakanlık, Sirius'un mahkumların kaçmasına yardım ettiğini ve onlara liderlik ettiğini belirterek suçu Sirius'a yüklemeye çalışır.

Sirius, kitap boyunca Harry'ye bir baba figürü gibi davranır. Eğlenceyi seven, cesur ve umursamaz olan Harry'yi Umbridge'e ve reformlarına karşı çıkması için cesaretlendirir ve Harry'nin öğrenciler için gizli savunma eğitim grubu olan Dumbledore'un Ordusu'nu oluşturmasını şiddetle önerir. Ayrıca Harry'ye yüksek düzeyde güven ve saygı aşılayan Sirius, Harry'nin Voldemort hakkındaki sorularını istekle yanıtlar. Lupin ve Molly Weasley, Sirius'un vaftiz oğluna Harry'nin babası James'miş gibi davrandığını ve bunun uygunsuz olduğunu belirterek, Sirius'un Harry etrafındaki davranışını onaylamadıklarını ifade ederler.

Kitabın ilerleyen kısımlarında Zümrüdüanka Yoldaşlığı ve Ölüm Yiyenler karşı karşıya gelir. Bellatrix ile çılgın bir düello sırasında Sirius, ona zarar vermediği için onunla alay eder. Ancak Bellatrix, Sirius'u bir lanetle öldürür. Öfkesinin üstesinden gelen Harry, Bellatrix'ten intikam almaya çalışır, başarısız olur, daha sonra çatışma Voldemort'un gelişiyle kesintiye uğrar. Voldemort ve Dumbledore arasındaki kısa bir düellodan sonra Voldemort kaçarak Sihir Bakanı ve diğer Bakanlık yetkilileri tarafından fark edilir. Sonuç olarak Bakanlık, Dumbledore'a bu kez inanır.

Harry, Grimmauld Meydanı'ndaki evden, ev cini Kreacher ve Hipogrif Buckbeak dahil olmak üzere Sirius'un tüm eşyalarını miras alır.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Miller, Staci (18 Nisan 2020). "10 Things We Never Understood About Sirius Black". Screenrant (İngilizce). 25 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2020. 
  2. ^ "Things you may not have noticed about Sirius Black". Wizarding World (İngilizce). 6 Kasım 2017. 29 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]