Neville Longbottom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Neville Longbottom
Harry Potter karakteri
İlk görünümHarry Potter ve Felsefe Taşı (1997)
Son görünümHarry Potter ve Ölüm Yadigârları (2007)
YaratanJ. K. Rowling
CanlandıranMatthew Lewis
BinaGryffindor
Bilgileri
Evlilik(ler)Hannah Abbott
Doğum30 Temmuz 1980

Neville Longbottom, J. K. Rowling'in yazdığı Harry Potter kitap serisindeki kurgusal bir karakterdir. Ana karakter Harry Potter'ın Hogwarts'taki yılında yuvarlak yüzlü bir Gryffindor öğrencisi olarak tanımlanmaktadır. Seri boyunca Neville, Herboloji'de oldukça yetenekli olmasına rağmen, genellikle beceriksiz ve düzensiz bir karakter ve oldukça vasat bir öğrenci olarak tasvir edilir. Ancak, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Dumbledore'un Ordusu'na katıldıktan sonra karakterin kişiliği bir dönüşüm geçirir. Aldığı cesaret, büyü yeteneklerinde kendisine öz güven verir ve onu daha yetkin bir büyücüye dönüştürür. Daha sonra Neville, Harry, Ron ve Hermione'nin Hortkuluklar'ı aradığı sırada Dumbledore'un Ordusu'nun lideri olur. Neville, Lord Voldemort'un düşüşünde etkili bir role sahiptir ve sonunda son Hortkuluk'u yok ederek Harry'nin Karanlık Lord'u sonsuza dek yenmesine yardımcı olur. Neville, serinin film uyarlamalarında Matthew Lewis tarafından canlandırılmıştır.

Karakterin yaratılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk dört kitapta ikincil bir karakter olmasına rağmen, Neville genellikle komik ve biraz şaşkın bir rolde görünür. Dizi boyunca Harry'nin en güçlü destekçilerinden biridir ve Ron, Hermione, Ginny ve Luna ile de yakın arkadaş olur. Rowling'in belirttiği gibi, beşinci Harry Potter kitabı, o kitapta oynadığı daha büyük rol nedeniyle "Neville için gerçek bir dönüm noktasıydı".[1] Neville, son iki kitapta ve Lord Voldemort'a karşı mücadelede önemli bir rol oynadı ve Gryffindor'un Kılıcı ile son Hortkuluk Nagini'yi yok etti. Neville için ihtiyaç anında ortaya çıkan Kılıç, Neville'in gerçek bir Gryffindor olduğu gerekçesiyleydi, çünkü başından beri eve yerleştirilmesinden her zaman şüphe duyuyordu ve neden Hufflepuff'a dahil olmadığını merak ediyordu.[2][3]

Rowling bir röportajda "İçimde çok fazla Neville var - bu asla yeterince iyi olamama hissi ... Ben daha gençken bunu fazlasıyla hissettim" dedi.[4] Bu nedenle Neville'in Harry Potter ve Felsefe Taşı'nda cesurca bir şey yapmasını istedi; burada Neville, romanın zirvesine doğru "en yakın arkadaşlarına - onun yanında olan insanlara" karşı çıkmak için gerçek bir cesaret gösterdi.

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk dört kitaptaki görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Neville Longbottom, ilk olarak Felsefe Taşı'nda, Hogwarts Ekspresi'ndeki ilk yolculuğundan önce ortaya çıktı; burada, kurbağa hayvanı Trevor'ı arayan, büyükannesinin eşlik ettiği biri olarak göründü. Harry, Ron ve Hermione ile arkadaş olur ve üçlünün ilk maceralarından bazılarına katılır. Neville, Hogwarts'taki ilk yılında önemli bir katkıda bulunuyor: Üçlünün kuralları çiğnediklerini ve muhtemelen Gryffindor evine daha fazla zarar verdiklerini görünce onlara karşı çıkmaya çalışarak Albus Dumbledore'un saygısını kazanır. Bu hareket için Dumbledore, özellikle yıl sonu akşam yemeğinde, arkadaşlarına karşı koymak için gösterdiği cesarete dikkat çekiyor ve Gryffindor evinin Slytherin'i yenmesi için gereken son 10 puanı ona veriyor.

Neville, Harry Potter ve Sırlar Odası'nda, safkan bir büyücü olmasına rağmen, zayıf yetenekli bir öğrenci olduğu için Slytherin'in canavarının ona "neredeyse bir Squib" olduğu için saldıracağından korkuyor. Bununla birlikte, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda, yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni Remus Lupin, Neville'in başarılı bir şekilde yaptığı bir Böcürt ile yüzleşip onu yok etmesini isteyerek Neville'in gerçek gücünü geliştirmesine yardım eden ilk kişilerden biri olur. Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde yazar, Neville'in neden büyükannesi tarafından büyütüldüğünü ilk kez açıklıyor. Sahte Alastor Moody'nin derslerinden biri sırasında Neville, Cruciatus Laneti'ni sınıfın geri kalanına tanıtır, çünkü bu, ebeveynlerini kalıcı olarak etkisiz hale getiren ve bir örümceğin üzerinde kullanılan lanetin etkilerini görünce dehşete kapılan lanettir. Hermione'yi Yule Balosuna davet etti ama reddedildi, bu yüzden Neville'e Baloda Ginny Weasley eşlik etti.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Neville'in büyülü yetenekleri, Dumbledore'un Ordusu toplantıları sırasında Harry'nin vesayeti altında dramatik bir şekilde gelişir ve ardından kendisini Harry'nin eğitim rejimine adar. Ayrıca geçmişte olduğundan çok daha fazla karakterizasyon olarak gelişir, Harry ve dolayısıyla okuyucu onu daha derin bir düzeyde anlamaya başlar, Harry'nin arkadaşları St Mungo'nun Büyülü Hastalıklar ve Yaralanmalar Hastanesi'nde Neville'in ebeveynlerinin durumunu görürler.

Kitabın kilit noktasında Neville, Harry ve Voldemort hakkında yapılan kehaneti yanlışlıkla bozduğu Gizemler Departmanı'ndaki savaşa katılır.[5] Başlangıçta kehanet, Voldemort'u yenme gücüne sahip olacak bir büyücü olan "Seçilmiş Kişi" ile ilgili olduğunu açıklıyor. Bu "Seçilmiş Kişi", "yedinci ay sona ererken" doğacak ve bu nedenle, 30 Temmuz 1980 doğumlu Neville veya 31 Temmuz doğumlu Harry'ye atıfta bulunabilir.[6]

Harry Potter ve Melez Prens[değiştir | kaynağı değiştir]

Neville, Harry Potter ve Melez Prens'te yeni bir asa alır, çünkü aslında babasına ait olan asası, bir önceki kitapta Ölüm Yiyenler ile yaptıkları mücadelede kırılmıştı. Hogwarts'a tren yolculuğu sırasında, Neville, Horace Slughorn tarafından "Slug Club" a katılmaya davet edilir, ancak Slughorn'un ilk testini, bir daha davet edilmediği için geçemez. Neville'in Herbolojide "Üstün" bir başarı elde ettiği ve Karanlık Sanatlara ve Tılsımlara Karşı Savunma alanında başarılı olduğu ve "Beklentileri aştığı" ortaya çıkar. Kendisine ve diğerlerine becerilerini geliştirmeleri için yardım ettiklerini hissettiği için Dumbledor'un Ordusu'nun toplantıları devam edecekti, ancak Harry artık "uygun bir öğretmenleri" olduğu için buna gerek olmadığını söylediği için eğitim sona erer. Draco Malfoy'un rehberliğinde bir grup Ölüm Yiyen kaleye saldırdığında Neville, Harry'nin yardım çağrısına cevap verir ve küçük yaralanmalara rağmen Ölüm Yiyenlere karşı bir kez daha savaşır. Dumbledore'un cenazesi sırasında Neville'e Luna Lovegood eşlik eder ve ona yardım eder. Harry, onlar için "büyük bir şefkat" hissetmiştir çünkü onlar Ron, Hermione ve Ginny ile birlikte Ölüm Yiyenler'e karşı mücadelede yardım eden üyelerdi.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry'nin yokluğu, Hogwarts'ın kontrolü Severus Snape'in ve Ölüm Yiyenler'den Alecto ve Amycus Carrow'un Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nın elindeyken, Neville yedinci yılını Hogwarts'ın Voldemort'un tarafından işgal edilmesine karşı direniş lideri olur. Ginny ve Luna ile birlikte Neville, Dumbledore'un Ordusunu yeniden harekete geçirir, Harry'nin yokluğunda liderlik pozisyonuna geçer ve yeni rejim altında eziyet gören öğrencilere yardım eder. Neville, Carrows'un onu dövdüğünü ve Neville okulda iken Ölüm Yiyenlerin büyükannesini hedef aldığını belirtir. Neville, kontrol etme konusunda inanılmaz bir yetenek gösterdiği İhtiyaç Odası'nda saklanır. Harry'nin Hogwarts'a dönmesinin ardından Neville, D.A.'ya mesajlar gönderir ve kısa sürede Zümrüdüanka Yoldaşlığı bir araya gelir.

Hogwarts Savaşı sırasında, saldırganları savuşturmaya yardımcı olmak için Herboloji bilgisini kullanan Neville, Harry tarafından iki kez fark edilir. Daha sonra Oliver Wood ve Colin Creevey'in cesetlerini taşımaya yardım ederken görünür. Voldemort, Harry'nin görünüşte cansız bedeni ile geri döndüğünde, Neville ona meydan okur ve (Seçmen Şapkadan aldığı) Godric Gryffindor'un kılıcı ile Nagini'nin başını keser, böylece son Hortkuluk'u yok etmiş olur ve bu durum Voldemort'u bir kez daha ölümlü yapar. Savaş kazanıldıktan sonra Neville, bir grup öğrenciyle birlikteyken gösterilir.

Sonsöz[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölüm Yadigarları'nın sonsözünde Ginny, Neville'in Hogwarts'ta Herboloji profesörü olmaya devam ettiğinden bahseder. Bir röportajda Rowling, D.A.'sını gösterdiğini de belirtti. Hayranı olan birçok öğrenciye yazı tura atıyor ve onlara maceralarını anlatıyor.[7] Rowling, Leaky Cauldron'un ev sahibi Hufflepuff sınıf arkadaşı Hannah Abbott ile evlenmiştir.[8] Çift, bir barda yaşamaktadır.[9]

Film tasviri[değiştir | kaynağı değiştir]

Neville, bugüne kadar tüm Harry Potter filmlerinde Matthew Lewis tarafından canlandırıldı. Lewis'in Neville tasviri, dişlek, iki numara büyük ayakkabılar giydiği ve kulaklarının daha fazla öne çıkmasını sağlamak için kulaklarının arkasına plastik parçalar yerleştiren bir görünüme sahiptir.[10] Lewis, beşinci filmin vizyona girmesinden önce, Neville'in karakter gelişimini şöyle düşündüğünü söyledi: "Neville karakterinin klutz imajından gerçekten sarsılmış olması şaşırtıcı. Sonunda onun bir yardımcı karakter olduğunu görmek çok güzel. işleri daha da kötüleştirmenin aksine, 5. filmi dört gözle bekliyorum, neredeyse farklı bir karakteri canlandırmak ilginç olacak." dedi. Neville ile benzer kişiliğe olup olmadığı sorulduğunda Lewis, tıpkı karakteri gibi "sakar ve korkunç derecede unutkan" olduğunu, ancak Neville ile aynı gerginliğe sahip olmadığını ve bu rolü oynamanın ilginç olduğunu söyledi.[11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "JK Rowling's World Book Day Chat". 10 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2020. 
 2. ^ "What is the significance of Neville being the other boy to whom the prophecy might have referred?". 5 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2020. 
 3. ^ "Why Neville Longbottom was always a true Gryffindor". Wizarding World (İngilizce). 3 Mayıs 2020. 15 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020. 
 4. ^ "J.K. Rowling interview transcript, The Connection (WBUR Radio)". 6 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2020. 
 5. ^ Harry Potter 5, kısım 35
 6. ^ Harry Potter 5, kısım 37
 7. ^ "J.K. Rowling Web Chat Transcript". The Leaky Cauldron. 30 Temmuz 2007. 15 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2007. 
 8. ^ Weingarten, Tara, Rowling Says Dumbledore Is Gay, 19 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 19 Ekim 2007 
 9. ^ "J. K. Rowling at Carnegie Hall Reveals Dumbledore is Gay; Neville Marries Hannah Abbott, and Much More". 3 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2020. 
 10. ^ Vaughan, Johnny; Henry, Lenny (2004). Head to Shrunken Head (DVD). Warner Bros. Pictures. 
 11. ^ "Matthew Lewis MuggleNet Chat (August 25th, 2005)". 8 Kasım 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]