Rubeus Hagrid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rubeus Hagrid
Harry Potter karakteri
Rubeus Hagrid rolünde Robbie Coltrane
İlk görünümFelsefe Taşı
Son görünümÖlüm Yadigârları
YaratanJ. K. Rowling
CanlandıranRobbie Coltrane
BinaGryffindor
BağlılıkAlbus Dumbledore
PatronusPatronus yapılması zor bir büyü olduğundan Hagrid'in patronusu yoktur
Bilgileri
TürMelez büyücü
(Dev-insan)
CinsiyetErkek
MeslekHogwarts bekçisi
Hogwarts Sihirli Yaratıkların Bakımı öğretmeni
AileGrawp (üvey kardeşi)
Evlilik(ler)Olympe Maxime
AkrabalarıAragog (örümceği)

Rubeus Hagrid, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde bir karakterdir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter filmlerinin hepsinde olan bu karakter yarı dev yarı insandır. Harry Potter ile arkadaşlarının yakın arkadaşıdır. Ayrıca Dumbledore 'a ayrı bir yakınlığı vardır. Asa kullanması ve büyü yapması kesinlikle yasaktır. Filmde dev gibi cüssesiyle dikkat çeken bu karakter filmin bir serisinde Hogwarts'ta öğretmen olmuştur. Sahip olduğu cüssesine göre yufka yürekli olan bu karakterin sihirli yaratıklara karşı özel bir ilgisi olması öğrencilik yıllarında okuldan atılmasına sebep olmuştur. İlk evcil hayvanı, atılmasına sebep olan dev örümcek Aragog'dur. Öğrencilik yıllarındayken Voldemort, Aragog'u Sırlar Odasını açmakla suçlamıştır. Ayrıca Hagrid'in Slytherin varisi olduğunu iddia etmiştir. O olmadığı anlaşılınca geri gelip Bir süreliğine Sihirli Yaratıkların Bakımı dersi öğretmenliğini üstlenmiştir.

Yedinci kitapta Harry PotterNymphadora Tonks'un evine götürürken büyük bir cesaret örneği göstermiştir. Grawp adında dev bir üvey kardeşi vardır. Hogwarts savaşında ağır yaralar almıştır. Kendisi çok iyi bir büyücüdür. Ayrıca Olympe Maxime'ye âşıktır. Kitapta ya da filmlerde geçmese de J. K Rowling tarafından verilen bilgiye göre sonunda Maxime ile evlenmiştir, Albus ve Aragog adında 2 çocuğu olmuştur. Örümcek ve Dev dilini konuşabilmektedir. Aragog'u yıllarca ormanda saklamıştır, en yakın dostu Aragog'dur. Ayrıca at-adamların şivesinden de anlar. Çok iyi bir yaratık uzmanıdır.Nagini (Voldemort'a ait hortkuluk yılan) ile Hagrid'e zarar verememiştir.Voldemort'un ilk yıkılışından sonra, Harry'i Godric's Hollow'a bizzat götürmüş ve Dudley Ailesine teslim etmiştir. Aynı şekilde Harry'i Dudley'lerin yanından Hogwarts'a götüren ve okul ihtiyaçlarını ilk alışında o'na yardım eden de Hagrid'dir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'na üyedir.

Evcil hayvanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Aragog
  • Buckbeak
  • Fang
  • Fluffy: Üç başlı köpek biçimindedir. Bekçi ve SYB profesörü Rubeus Hagrid, onu 1990-1991 döneminin Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocası olan Profesör Quirrell'dan almıştır, fakat ondan aldığını en başta bilmemektedir. Fluffy çok salyalı bir köpektir. Boyu 7 metreye ulaşır, lâkin Harp sesi onu sürekli yatıştırır ve uykuya daldırır.
  • Norbert