Harry Potter'daki iksirler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İksir

Bu, İngiliz yazar J.K. Rowling'in yazdığı Harry Potter serisinde kullanılan iksirlerin bir listesidir. Listedeki iksirlerin büyük çoğunluğu Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulunun İksirler dersinde gösterilmiştir. Bu kurgusal ders, birinci ila beşinci kitaplarda Severus Snape, altıncı ve yedinci kitaplarda ise Horace Slughorn tarafından verilmiştir.

İksirlerler listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amortentia[değiştir | kaynağı değiştir]

Amortentia, içen kişide iksiri verene karşı güçlü bir takıntı ve delicesine bir aşkın oluşmasına sebep olur. İksir ya birine içmesi için zorla verilir ya da gizli bir şekilde içirilir. Etkileri tüketilmek için bekledikçe kuvvetlenir, Harry Potter ve Melez Prens'te Ron'un yanlışlıkla Harry'ye verilmek için içine yoğun aşk iksiri katılmış bir kutu Cauldron çikolatası yediğinde görüldüğü gibi. İksirin nektarı içecek olan kişiye özeldir, her kim içecekse onu hareketlendiren bir kokuya sahiptir. Tüm afrodizyakların en güçlüsüdür. Ayrıca kendine has buhar kıvrımlarından ve sedef parıltısından da tanınabilir.

Yaşayan Ölünün Yudumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşayan Ölünün Yudumu, adından da anlaşılabileceği gibi, içeni sanki ölüymüş gibi göründüğü derin bir uyku konumuna sokan bir iksirdir. Harry'nin Snape ile yaptığı ilk İksir dersinde hocasının bahsettiği gibi dövülmüş çirişotu kökünün kaynatılmış peline katılmasıyla yapılır. Melez Prens'te Harry, Melez Prens'in (aslında Snape'in) kitabındaki sonradan yazılmış olan tavsiyeye uyarak bu iksiri hazırlamada birinci olur. Sonrasında küçük bir şişe Felix Felicis iksiri ile ödüllendirilir.

Barış Yudumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Barış Yudumu endişeyi azaltmak ve heyecanı yatıştırmak için kullanılan bir iksirdir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Snape, Harry ve sınıf arkadaşlarına bu iksiri yaptırır. Yapması çok zor bir iksirdir; malzemeler kesin bir sırayla katılmalı, mutlak bir zaman boyunca karıştırılmalı ve en son malzeme katılmadan önce iksirin kaynatıldığı ateşin ısısı belirli bir seviyeye düşürülmelidir.

Felix Felicis[değiştir | kaynağı değiştir]

Felix Felicis ya da şans iksiri, içen kimseye sıra dışı bir şans sunar ve bu şansın süresi ne kadar içildiğine göre değişir. Latincede felix, felicis "mutlu" anlamına gelir.[1] Etimolojik olarak şanslının şansı, yüce şans veya şansın şansı olarak çevrilebilir. İsmi ilk olarak Harry Potter ve Melez Prens kitabında geçmiştir. Aynı kitapta Harry Potter, derste Melez Prens'in İksir Kitabını kullanarak edindiği başarı sayesinde Profesör Slughorn tarafından bu iksirle ödüllenmiş; iksiri Horace Slughorn'dan Voldemort'un hortkulukları olduğunu açığa çıkaran anıyı almak için ve Ginny, Ron ve Hermione'nin Ölüm Yiyenler ve Draco'dan kurtulması için kullanmıştır.[HP6][2]

Felix Felicis'in kullanımı tüm spor müsabakalarında yasaklanmıştır ve çok miktarda içilmesi zararlıdır. Sıvı halinde iken altın renklidir, fakat Harry Potter ve Melez Prens filminde şeffaf olarak görünmüştür. Horace Slughorn'a göre aşırı kendine güvene bağlı etkilerin yanı sıra baş dönmesi ve aşırı isteklilik gibi yan etkiler de görülebilir. Melez Prens'te Harry Ron'a, Quidditch maçında başarılı olabilmesi için sanki iksirden vermiş gibi yapmıştır ve Ron plasebo etkisiyle başarılı olmuştur. Harry iksiri Slughorn'dan Voldemort ve Hortkuluklar hakkındaki anılarını almak için kullanmış, geri kalanını da Ölüm Yiyenler Hogwarts'ı basıp Dumbledore'u öldürdüklerinde Ron, Hermione, Ginny, Neville ve Luna Lovegood arasında paylaştırmıştır.[3]

Çok Özlü İksir[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok Özlü İksir, içenin bir saat süreyle bir başkası gibi görünmesini sağlayan bir iksirdir. Bu iksir, dönüşmek istenen kişinin saç telinin yanı sıra başka malzemelerin de katılmasıyla yapılır. Tadı ve görünüşü kişiden kişiye değişir. İlk olarak seride, Sırlar Odası'nda Harry ve Ron'un Crabbe ve Goyle'a dönüşerek Draco'yu sorgulayabilmeleri için kullanılmıştır; Hermione ise kedi kılı almıştır ve bir kediye dönüşmüştür. Ateş Kadehi'nde ise Barty Crouch Jr, Moody kılığına girmek için kullanmıştır. Melez Prens'te ise Crabbe ve Goyle, Draco içerdeyken İhtiyaç Odasını korurken genç kız kılığına girmek için kullanmışlardır. Ölüm Yadigarları'nda Harry, Bill Weasley ve Fleur Delacour'un düğününde "Barny Weasley" olarak görünmek için kullanmıştır. Ayrıca Harry, Ron ve Hermione, Sihir Bakanlığı yetkilileri kılığına girerek Bakanlığa sızmak için kullanmışlardır. Godric's Hollow'da Harry ve Hermione yaşlı bir Muggle çifti kılığına girip keşif yaparken ve Gringotts'ta Bellatrix Lestrange'ın banka dairesine girerken Hermione'nin onun kılığına girmesi için de kullanılmıştır.

Veritaserum[değiştir | kaynağı değiştir]

Veritaserum, ayrıca Doğruluk İksiri ve Doğruluk Sıvısı olarak da bilinir, yalnızca üç damlası herhangi bir kişiyi bir sorunun doğru cevabını söyletmeye yarayan iksirdir; bir örneği Ateş Kadehi'nde Barty Crouch Jr.'ın üzerindeki kullanımıdır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Umbridge, Dumbledor'un Ordusu'na bağlılığı bulunan öğrencileri sorgulamak üzere kullanmayı denemiş, aslında ona verilen iksir Snape tarafından tesir etmeyecek şekilde hazırlanmış ve Harry de sanki onu içmiş gibi yapmıştır. Melez Prens'te Harry, Slughorn'dan Voldemort ile ilgili anılarını almak için kullanmayı düşünmüş, ki sonrasında daha iyi bir yol bulmuştur, Ölüm Yadigarları'nda ise Rita Bathilda Bagshot'tan Dumbledore'un çocukluğu ile ilgili anılarını almak için kullanmıştır. Rowling bir hayran sitesinde şunu belirtmiştir ki iksir Zihinbend ile yanıltılabilir ve büyücü mahkemelerinde genellikle kullanılmaz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Latin definition for: felix, felicis". Latdict. 7 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2016. 
  2. ^ "Potions". Pottermore. 15 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2016. 
  3. ^ "Felix Felicis". Harry Potter Wiki. 16 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2016.