Among Others

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Among Others
YazarJo Walton
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
TürFantezi
Yayım18 Ocak 2011
YayımcıTor Books
Sayfa302
ISBN978-0-7653-2153-4

Among Others, Galli-Kanadalı yazar Jo Walton'ın 2011'de yayımlanan fantastik romanı. Tor Books'tan çıkan yapıt[1] En İyi Roman Hugo Ödülü, En İyi Roman Nebula Ödülü ve British Fantasy Award'ı kazanmıştır.[2]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapıt 15 yaşındaki Morwenna adlı bir bilimkurgu hayranı çocuğun 1979 ve 1980 yıllarına ait günlüklerinden oluşmaktadır. Morwenna, ikiz kardeşi Morgana'nın ölümüyle sonuçlanan bir kazaya tanıklık etmiş; aile üyeleri ve çevresindeki kişiler tarafından önemsenmediğini düşünmeye başlamıştır. Kardeşinin yokluğunu her an duyumsayan Morwenna'nın bundan sonraki yaşamı koşma ve okuma tutkusuyla geçecektir.

Artık annesiyle kalamayan Morwenna Batı İngiltere'ye yerleşmiş; burada babası ve hiç tanımadığı üç kardeşiyle yaşamaya başlamıştır. Morwenna yakındaki bir yatılı okula başlamış, ancak burada zaman içinde edindiği arkadaşların çoğunu yitirmiştir. Boş zamanlarını kitap okuyarak geçirmeye başlayan Morwenna bir yandan da kitaplarda karşılaştığı olayları günlüklerine aktarmaya başlar. Okul kütüphanesinde bilimkurgu hayranı öğrencilerle de tanışan Morwenna'nın burada bir erkek arkadaşı olur.

Annesi, Morwenna'ya yüzünün görünmediği aile fotoğrafları göndermeye başlar. Teyzeleri ise onu bilindik bir genç kıza dönüştürme çabasındadır. Morwenna bu girişime karşın yaşamını kendi bildiği gibi sürdürecektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Walton, Jo (18 Ocak 2011). "Among Others". Tor.com. 9 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2018. 
  2. ^ Flood, Alison (1 Ekim 2012). "Jo Walton wins British Fantasy award for Among Others". The Guardian. 28 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2018.