Dara (antik kent)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dara
Dağara
Kentin Türkiye haritasındaki konumu.
Kentin Türkiye haritasındaki konumu.
Kentin Türkiye haritasındaki konumu.
Diğer adıDara Antik Şehir
KonumMardin, Türkiye
Türyerleşim
Tarihçe
Kuruluş5. yüzyıl
Kültür(ler)Geç Roma Dönemi
Sit ayrıntıları
Buluntu(lar)Kaya mezarları, kilise, saray, çarşı, zindan, tophane, su bendi kalıntıları [2]
ArkeologlarDoç. Dr. Hüseyin Metin [1]
Dara(antik kent).

Dara (antik kent); Mardin’in 30 kilometre güneydoğusunda bulunan Oğuz köyünde yer alan antik kenttir.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara, İmparator Anastasius'un (491-518) girişimleriyle 505 yılında, Doğu Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak inşa ettirdiği sanılmaktadır. 4 kilometrelik alana yayılmış sur yapıları İç kale, kentin kuzeyinde ve 50 metre yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne kurulmuştur. Mezopotamya ovası ile Tur-Abdin Dağlarının birleştiği yerde kireçtaşı ana kaya üzerinde kurulan kent Kaya içine oyulan yapılardan oluşmuş ve geniş bir alana yayılmıştır.

Dara(antik kent)-Galeri mezar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik adı Anastasiopolis olan kentin İlk kuruluşunun tarihi net bilgiler içermemektedir. Antik Dara, yüzyıllar boyunca Mezopotamya’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak kayıtlarda yer alırken, kentin Pers İmparatoru Darius ile Büyük İskender’in savaşına tanıklık ettiğini arkeolojik kalıntılar ve arşivlerde geçmekte.Persler, 363 yılında Nusaybin’i alınca Doğu’nun Efesi olarak bilinen Dara Antik kenti Roma İmparatorluğu’nun sınırı haline gelmiş. Şehir 5. yüzyılda İmparator Anastasius tarafından ileri sınır kapısı olarak tahkim edilmiş; 100 yıl sonra da Perslerin eline geçmiş. Kent, 7. yüzyılın sonlarına doğru Emeviler, daha sonra Abbasîler, 15. yüzyılda da Osmanlıların hakimiyetine girmiştir.[3]

Dara antik kent (Kaya yapıları)

Eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent içinde kilise, çarşı, zindan, tophane, mahsen ve su bendi kalıntıları halen görülebilmektedir. Ayrıca köyün etrafında tarihleri Geç Roma Dönemi’ne kadar görülen ve mezar olarak bir dönem kullanılan günümüzde ise mağara görünümünü alan alanlardan oluşmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dara Antik Kenti'nde kazı çalışmaları". 20 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Dara Antik Kenti-Mardin". Türkiye Kültür Portalı. 15 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2020. 
  3. ^ "Dara Antik Kenti-Mardin". Araştırma yazısı,Tekin Gün. Mootol,Kültür Sanat-Mart 2014. 4 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]