Imperia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İmperia sayfasından yönlendirildi)
İmperia
Cita di Imperia
İmperia Porto Maurizio panaromasi
Imperia'nın İtalya ve Ligurya Bölgesi'nde konumu
Imperia'nın İtalya ve Ligurya Bölgesi'nde konumu
İdare
Yüzölçümü
 • Toplam 45,95 km² (1.774 mil²)
Rakım 10 m (30 ft)
Nüfus
 • Toplam 42.319
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu 0183

İmperia, kuzey-batı İtalya'nın Ligurya bölgesinde kendi adını taşıyan İmperia ilinin merkezi Ligurya Denizi sahilinde bir yerleşim merkezi ve bir Komündür. Imperia'nın yüzölçümü 1,545 km²'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu şehir İmperia Nehri'nin ağzında iki kısımdan kurulmuştur; Porto Maurizio ve Oneglia. Porto Maurizio İmperia Nehrin batısında korunaklı bir yarımadada antik Romalılar tarafından Portus Maurici adıyla kurulduğu belirtilmektedir. M.S 6. yüzyılda Bizans İdaresine geçti. Ortaçağlarda bu şehir bir dönem Benediktinlerin idaresinde "Bağımsız Şehir" olarak idare edilmiş; sonra 11. yüzyılda Torino Kontları ve sonra Klavesana'lar eline geçmiştir. 1288 civarında Genova'da bulunan Ceneviz Cumhuriyeti'ne satılmıştır. 1354'te batı Riveyara'da Ceneviz idaresinin merkezi oldu. Bundan sonra Fransa, Milano Düklüğü ve İspanya arasında el değiştirdi. Şehir bu dönemlerde Akdeniz havzasında üretip sattığı zeytinyağı ile ticareti dolayısıyla çok tanınmıştı ve şehir zenginleri şehri konaklarla donattılar. Fransız Devrimi sonlarında ve Napolyon Bonapart hükümetleri ve imparatorluğu dönemlerinde Fransa tarafından bir departman (Mont-Blanc Departmanı) olarak idare edildi. 1814'te Viyana Kongresi ile Savoya Dükleri de olan Sardinya-Piemonte Krallığı'na verildi. Bu Krallık 1870'te İtalya'yı birleştirince İtalya Krallığına bağlandı.

Oneglia ise İmperia Nehri doğusunda Castevecchio tepesinde antik Romalılar Galya'ya gelmeden Pagus Unelia olarak kuruldu. Antik Romalılara döneminde Liguri'de bir "opida" idi ve etrafında yerleşkeler kurmuştu. Modern Oneglia şimdiki ovalık konumunda M.S 935'te kuruldu. Araplar tarafından bir müddet ele geçirildi. 1100'de Katolik Albenga diakozluğunun bir parçası idi. 128-98'de Oneglia Genovalı servetli ve nüfuzlu aile olan Doria'lara eline geçti. Ünlü amiral Andrea Doria (1466-1560) bu kasabada doğup çocukluğunu bu kasabada geçirmiştir. 1576'da Doria ailesi bu kasabayı Savoy Dükü'ne sattılar. Bundan sonra İtalya'nın birleştirilmesine kadar Oneglia etrafı Ceneviz Cumhuriyeti ve bu devleti eline geçirenlerin arazileri ile sarılmış bir Savoya Dükalığı'nın arazisi olarak kaldı. Fakat Savoy Düklerinin savaşlarında devamlı hücumlara uğradı. 1614'te ve 1649'da İspanyollar; 1672'de Cenevizlilerin eline geçti; 1692'de bir Fransız donanma filosunu hücumuna hedef oldu; 1766-1756'da İspanyollar eline geçti; 1792'de Fransız donanması tarafından topa tutulup yakıldı. "Fransız Devrimi" ile 1792-1815 döneminde Fransa'nın Savoie Dükalığı eline alması nedeniyle Fransız idaresine geçti ve "Mont-Blanc Departman" olarak idare edildi. Viyana Kongresi ile bütün eski Savoya dükalığı arazileri hem Savoie Dükası hem de aynı zamanda Sardinya-Piemonte Kralı olan hanedana verildi.

Bu şehirde 1846'da o zamana göre modern stilde çok büyük bir büyük güvenlikli hapishane yapıldı. Bu hapishanenin alanı o zamanki şehri alanından büyük idi. Bütün İtalya'da bu hapishane dolayısıyla şehrin adı kötüye çıktı.

Bu hanedan uzun süren uğraşlardan sonra 1870'te İtalya'yı birleştirip İtalya Krallığı'nın Kralı oldu.

1923'te Porto Maurizio ve Öneglia şehirleri idari bakımdan birleştirildi ve tek bir Imperia komünü kuruldu. Bundan sonra idari bakımdan tek bir Imperia şehri olamasına rağmen halk tarafından hala da iki ayrı şehir olarak görülmeye devam etmektedir.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Imperia şehri Ligurya Denizi'ne kavuşan Imperia Nehrinin hemen ağzında nehrinin iki yakasında tarihsel olarak değişik isimli, Porto Maurizio ve Öneglia olarak kurulmuştur.

Porto Maurizio nehrin batı yakasında bulunan bir yarımada üzerindedir ve batı sahiline de uzantı gösterir. 13. yüzyıldan itibaren Ceneviz Cumhuriyeti'nin elinde bulunmuştur. Günümüzde şehrin bu kısmı dar ve kavisli ("carrugi" adı verilen) eski sokakları ile pitöresk bir hava sağlamakta ve çok sayıda turist çekmektedir. Genel olarak bu semt şehrin daha zengin semti olduğu kabul edilmektedir.

Oneglia (Ligurya lehçesi ile:İnéja) Impero Nehrinin doğusunda bulunan nehrin getirdiği aliviyum ovasında kurulmuştur. Oneglia günümüzde yenileştirilen limanı ile Imperia'nın daha modern ve sanayileşmiş kısmıdır. Oneglia'nın merkezi Dante Meydanındadır ve bu meydandan şehrin diğer ana yolları yayılır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediye sınırları içinde Imperia şehri nüfusu (31.08.2017 itibarıyla) 42,328 kişi olup nüfus yoğunluğu 932.75 kişi/km² olur. Imperia'nın nüfusunun 19. ve 20. yüzyıllarda nüfus sayımları verilerine göre gelişmesi şu gösterimden izlenebilir:

Kişi

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

İmperia'nın şu komünlerle sınırları bulunur: Civezza, Diano Arentino, Diano Castello, Diano Marina, Dolcedo, Pontedaşsıo, San Lorenzo al Mare, Vasia

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

İmperia şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]