Friedrichshafen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Friedrichshafen
Şehir
Friedrichshafen
Almanya üzerinde Friedrichshafen
Friedrichshafen
Friedrichshafen
Eyalet Baden-Württemberg
Regierungsbezirk Tübingen
Landkreis Bodenseekreis
İdare
 • Oberbürgermeister Andreas Brand (Bağımsız)
Yüzölçümü
 • Toplam 69,94 km² (2.700 mil²)
Rakım 400 m (1.300 ft)
Nüfus
 (31 Aralık 2015)
 • Toplam 59.108
Alan kodları 07541, 07544, 07546
Plaka kodu FN

Friedrichshafen Konstanz Gölünün kuzey sahilinde bir kenttir. Konstanz'dan sonra Konstanz gölünün çevresinde ikinci büyük kenttir. Ravensburg ve Weingarten ile birlikte Friedrichshafen Baden-Württemberg eyaletinde 14 merkezden biridir.

1 Nisan 1956'dan itibaren Friedrichshafen, bir nevi ilçe merkezi (Große Kreisstadt) unvanına sahiptir. Nüfusu 31 Aralık 2015 itibarı ile 59.108 kişidir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Havacılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Dornier-Müzesi
Zeppelin NT zeplini
Friedrichshafen'in 2011'deki AERO sırasındaki fuar alanı

20. yüzyılın ilk üçte birinde zeplin yapımı önemli bir sanayiydi ve Friedrichshafen'in refahına önemli katkı yaptı. Friedrichshafen en çok Luftschiffbau Zeppelin zeplin şirketi, Dornier Flugzeugwerke uçak üreticisi, şanzıman sistemleri üreticisi ZF Friedrichshafen ve Wilhelm Maybach tarafından kurulan MTU Friedrichshafen GmbH motor üretim şirketinin yeri olarak bilinir.

Zeplin Müzesi

Konstanz doğumlu Ferdinand von Zeppelin, katı zeplin uçuşunun zor fırlatma yöntemini desteklemek için başlangıçta zeplinlerini rüzgarla hizalanabileceği, göl üzerinde yüzen bir zeplin hangarında inşa ettirmişti. Bugün Friedrichshafen'de göl kıyısına yakın büyük bir zeplin müzesi vardır.

Son yıllarda yine Friedrichshafen'deki ZLT Zeppelin Luftschifftechnik GmbH şirketi, modern teknolojiyi kullanarak Zeplin firmasınca tasarlanan küçük, yarı-katı zeplin'lerin (Zeppelin NT olarak adlandırılır) yapımcısıdır. Bu zeplinler, Konstanz Gölü üzerindeki gezi turları için rezerve edilebilir.

Airbus Defence and Space, Friedrichshafen'in dışında Immenstaad am Bodensee'de bugün “Dornier Flugzeugwerke” şirketinin halefi olarak kabul edilen bir yeri vardır. Dornier Müzesi, Friedrichshafen Havaliman'ndadır ve restore edilmiş Claude Dornier havacılık teknolojisinin yanında modern uzay teknolojisini de sergiler.

AERO Friedrichshafen, 2011'de 33,400 ve 2012'de 30,800 kişilik katılımcılı yıllık bir havacılık konferansıdır. Aero 2013, 24-27 Nisan 2013 tarihlerinde Friedrichshafen Havalimanında yapıldı.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Rolls-Royce Power Systems AG (MTU), Rolls-Royce'un sahibi olduğu Alman motor imalat şirketi de Friedrichshafen'dedir.

Sanayi ve turizmin yanı sıra AERO Friedrichshafen (havacılık teknolojisi), Interboot (su sporları), OutDoor, Motorradwelt (Motosikletler), Eurobike (bisikletler) ve Tuning World Bodensee (Araç modifikasyonu) gibi çeşitli uluslararası düzenli ticaret fuarları önemli ekonomik faktörlerdir. Friedrichshafen havaalanının yakınında, tüm bu ve daha pek çok ticaret fuarının her yıl düzenlendiği büyük bir fuar alanı (Messe Friedrichshafen) bulunur. Ayrıca, Graf-Zeppelin-Haus kültür merkezi kongreler, konferanslar, müzik ve diğer etkinlikler için popüler bir yer oldu.

Friedrichshafen, Avrupa'nın en büyük Amatör telsizcilik kongresi yeridir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "HAM RADIO | International Exhibition for Radio Amateurs". Hamradio-friedrichshafen.de. 27 Haziran 2011. 17 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2013.