İçeriğe atla

Seborga Prensliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seborga Prensliği
Principato di Seborga
Prinçipato de Seborca
Seborga Prensliği bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Slogan
Sub Umbra Sedi
Millî marş
Anthem: "La Speranza"
Seborga Prensliği haritadaki konumu
BaşkentSeborga (şehir devleti)
Resmî dil(ler)İtalyanca
Tanınan bölgesel dil(ler)Liguryaca
Etnik gruplar
İtalyanlar
HükûmetPrenslik
• Prens
Giorgio I, Principe di Seborga
• Prens
Marcello Menegatto
• Prenses
Nina Menegatto
Tarihçe 
• Seborga Prensliği Darbe Girişimi
4 Ocak 2016 - 10:16
Yüzölçümü
• Toplam
14 km2
Nüfus
• Ocak 2022 sayımı
279
• Yoğunluk
4000/km2
Para birimiLuigino, Euro
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
• Yaz (YSU)
UTC+02.00
Trafik akışıSağ
Telefon kodu(+39) 0184
Seborga Prensliģi'nin Ligurya Bölgesi içinde konumu

Seborga Prensliği, (İtalyanca: Principato di Seborga, Liguryaca: Prinçipato de Seborca) 14 kilometrekare yüzölçümü olan ve kuzeybatı İtalya'daki Ligurya bölgesindeki Imperia ili içinde, İtalya-Fransa sınırına yakın bir bölgede bulunan bağımsız küçük bir mikroulus statüsü olduğu iddia edilen bir prensliktir. Bu sınır yakınında bulunan mikrodevlet olan Monako Prensliğine uzaklığı 35 kilometredir ve Seborga'dan gözükür.

Bu bağımsızlık iddası 1963'te Seborga şehri sakini olan Giorgio Carbone tarafından yapılmıştır. Bu iddia Vatikan Gizli Arşivlerinde bulunan bir resmi belgeye dayanmaktadır. Seborga Prensliği arazisi Orta Çağlarda Ventimiglia Kontlarına bağlı idi. 954'te bu araziler Bendiktin Tarikatı'nın Lerinli Santo Onorato manastırına bağlanmıştır. 1079'da bu manastır, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'na bağlı bir prenslik olmuştur ve manastır başkeşişi bir prens olarak bu prensliğin hükümdarı olduğu kabul edilmiştir. Başkeşiş 1729'da hükümdarı olduğu bu mikro-ülkeyi Savoy Hanedanı'na sattığı sanılmaktadır ve böylece Piyamonte Krallığı ile İtalya'ya bağlığı kabul edilmektedir. Fakat 1729 yapıldığı iddia edilen toprak satışı hakkında şüpheler bulunmaktadır. Bu satışın hukuken hükümlü olabilmesi için resmi bir satış belgesinin bulunması gerekmektedir ve bu belge hiçbir arşivde bulunamamaktadır. Savoy hanedanın altında 1861'de İtalya Krallığı Birleştirilmesi Kanunu'nda da Seborga ismi geçmemektedir. 1946'da İtalya Cumhuriyeti'nin kuruluş yasalarında da Seborga Prensliği ismi geçmemektedir. Bu nedenle Seborga Prensliği hukuken bağımsız bir mikro ulus olduğu iddia edilmektedir.[1][2][3]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Mikro Uluslar Listesi

  1. ^ "Neden Bağımsızız | Principato di Seborga" (İngilizce). 7 Mart 2021. 15 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2022. 
  2. ^ "ÖNEMLI UYARILAR: PRENSLIK TARAFINDAN TANINMAYAN FAALIYETLER | Principato di Seborga" (İngilizce). 7 Mart 2021. 15 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2022. 
  3. ^ "Google Akademik Seborga Prensliği E Hükümeti". scholar.google.com.tr. 8 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2022. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]