İçeriğe atla

Foligno: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
k (müteffik → müttefik)
Değişiklik özeti yok
== Coğrafi konumu ==
 
Foligno Umbria bölgesinin merkez doğusunda olup "Topino Nehri"'nin [[Apeninler]]'den inip "Clitunno" akarsu sisteminin içinde bulunduğu bir geniş ovaya girdiği mevkide konumlanmıştır. Şehir bağlı olduğu il merkezi olan Perugia'nın 40 km güneydoğusunda; [[Trevi]] şehrinin 10 km kuzey-kuzey-batısında ve [[Spello]] kasabasının 6 km güneyinde bulunur. Etrafındaki arazi ve şehre bağlı bazı semt ve köyler genellikle dağlık engebeli olmakla beraber şehrin merkezi bir düzlükte kurulmuştur. Şehir bağlı bir semt olan "Curascı" köyü 1016m1016 m rakımlı bir tepe üzerindedir ve Budino köyü ise 196m196 m rakımlıdır. "Umbra Vadisi" içinde bulunan şehir "Topino Nehri" ile "Menotre Çayı"'nın birbirine katıldığı mevkidedir. Bu akarsular [[Tiren Denizi]]'ne akan [[Tiber Nehri]] havzasına dahil olurlar.
 
Fogliano şehri yüksek deprem rizikosu olan bir alandir ve tarihsel olarak şehir, en önemlileri 1832 ve 1997'de ortaya çıkan, depremlerden etkilenmekte ve hasar görmektedir.
 
Foligno'nun belediye sınırları içinde nüfusu (30.4.2010 itibarıyla) 57.917 kişidir.
19. yyyüzyıl ve 20.yy dayüzyılda Foligno'nin nüfusunun gelismesi şu gösterimde görülebilir:<ref>Kaynak: [http://it.wikipedia.org/wiki/Foligno Italyanca Wikipedia "Foligno" maddesi]</ref>
 
<small>''Kişi''</small>
Foligno'da görülebilecek turistik yerler şunlardır:
 
*''Palazzo Comunale (Belediye Sarayı)'': İlk yapımın 13. yyyüzyıl ama 16. ve 17. yüzyıllarda birkaç defa renovasyona uğramış ve ilk görümünü kaybetmiştir. Günümüzdeki Neo-Klasik mimarîı görünüşlü on cephesi ise 1835-1838 döneminde yapılmıştır. 13. yyyüzyıl yapımından çok değişmeden kalan en önemli kısmı çan kulesidir.
*''Palazzo Orfini'': ''Palazzo Comunale'''ın yanındadır. Rönesans döneminde o devir mimari üslubuna göre yapılmıştır. Bu binanın bir kısmın 1470de1470'de "Emiliano Orfi" tarafından açılan bir basım evi bulunmaktadır. Bu kısmın 1507de1507'de yapılan cephesinde bulunan bir anma levhası, bu binada 1472de1472'de [[Johannes Gutenberg]]'in bir çırağı olan "Johann Neumeister"'in [[Dante Alighieri]]'nin [[İlahî Komedya]] eserinin ilk baskısının hazırlanması anısınadır. Bu kitap İtalyanca dili ile basılan ilk kitap olmuştur.
*''Duomo'' veya ''San Feliciano Katedrali'': 1133–1201 döneminde Romanesk mimarı üslunda yapılmıştır. Fakat katedralin içerisi 18. yy/dayüzyılda yeniden yapılıp düzenlemiştir. Bu katedral [[Gian Lorenzo Bernini]]'nin Roma Vatikan'da yapmış olduğu [[Aziz Petrus Bazilikası]]'nda bulunan merkezi "Baldıchino" adlı büyük mihrapin bir kopyasının içinde bulunması ile isim yapmıştır.
*Eski konaklar:
**''Trinci Palace Sarayı'': Yapımı 1389–1407 dönemi. Günümüzde içinde bir arkeoloji müzesi; şehrin güzel sanatlar galerisi; Şövalyeler arasında atlı Çarpışmalar ve turnuvalar hakkında bir multimedya müzesi ve Şehir Müzesi bulunur. 15. yy.dayüzyılda baslarında ressam Gentile da Fabriano tarafından yapılmış fresko tablolar önemlidir. Bu binanın ön cephesi 1831-1832de1832'de bu duvarın bir depremde hasar görmesinden sonra Neo-Klasik mimarı uslupla yapılmasından ortaya çıkmıştır.
**''Ospedale Vecchio'': 1517-1520 döneminde Ronesans mimarı stilde yapılmış 11 kemerden oluşan bir cephesi bulunan büyük bir konak "Corso Cavour" Sokağındadır.
**''Palazzo Cantagilli'': 15. yapımı
**''Palazzo Morotti'': 17.yy. yüzyıl yapımı
**''Palazzo Roncalli'': 16.yy. yüzyıl yapımı
* Kiliseler:
**''S.&nbsp;Maria Infra Portas Kilisesi'': Şehirde bulunan en eski kilise. Yapıma başlanışı daha önce olmakla beraber günümüzdeki yapının çoğunluğu 11. yy.danyüzyıldan kalmadır.
**''San Giacomo Kilisesi'': Yapımı 1402.
**''S. Agöstino Kilisesi'': Yapımı 18. yyyüzyıl. Piazza Garibaldi'de. Dört Korint Stili sütunlu tuğladan yapılmış bir cephesi bulunur.
**''S. Salvatore Kilisesi'': İlk yapımı 12.yy yüzyıl. Piazza Garibaldi'de. 14. yy'danyüzyıldan kalan cephesi birbiri üstüne bir sıra bir sıra beyaz tasdan yapılmış ve çok süslüdir. Üç sivri tepeli kemerden tören giriş kapısı bulunur.
**''Suffragio Kilisesi'': Yapımı 18.yy. Grek İstavrozü planlıdir. önünde "İyonik" tarzli sütunlu bir cephesi bulunur.
**''Nunziatella Oretaryo Kilisesi'': 1489da1489'da ortaya çıkan bazı dinsel mucize anısına Rönesans mimarı stilinde mimar "Francesco di Bartolomeo da Pietrasanta" tasarımına göre yapılmıştır. İçinde çok değerli tablolar bulunur. Bunların başında ressam [[Perugino]] tarafindan 1507de1507'de bitirilmiş "İsa'nın Vaftizi" adlı tablo gelmektedir. Bu kilisede Nisan 1472'de basımı yapılmış "Dante"'nin İlahi Komedya eserinin kopyası da sergilenir.
*''Sassovivo Manastırı'': Şehir merkezinin 5&nbsp;km doğusunda bulunmaktadır. 1229da1229'da kısa çifte sütun tarafından desteklenen kemerlerden olusan bir şekilde yapılmış; özel süslerle bezenmiş, kesişlerin etrafını dolanması için üstü kapalı bir avlusu vardır.
 
== Komşu komünler ==
58.408

düzenleme