Utrecht Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Utrecht Üniversitesi
FelemenkçeUniversiteit Utrecht
Harita
LatinceUniversitas Rheno-Traiectina
Universitas Ultraiectina
Kuruluş1636
TürDevlet
RektörHenk Kummeling
Akademik personel3,655[1]
Öğrenciler31,801[1]
KonumUtrecht, Hollanda
OrganizasyonlarCG, LERU EUA, IAU, Utrecht Ağı
Web sitesiResmî site

Utrecht Üniversitesi (FelemenkçeUniversiteit Utrecht), Hollanda'nin Utrecht şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir.

Üniversitenin tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda'nın göbeğinde yer alan Utrecht Üniversitesi gelenekler üzerine kurulmuş, ülkenin en büyük okuludur. Okul 1636'da kurulmuştur. Yıllar, içerisinde Hollanda'nın en fazla dalda program sunan ve Avrupa'nın en oturmuş üniversitelerinden birisi haline gelmiştir.

Üniversitenin rektörü Henk Kummeling'dir.

Utrecht Üniversitesi bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

7 fakülte, 45 Lisans programı ve 180 Master programıyla – 90 uluslararası Master programı da dahil olmak üzere – Utrecht Üniversitesi Hollanda'daki bütün okullardan daha fazla sayıda program sunar. Her sene çok sayıda yabancı öğrenci İngilizce sunulan programlara dahil olur.

Öğrenciler için seçenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite yabancı öğrencilerine kendilerini evlerinde hissedebilecekleri konaklama seçenekleri sunar. Bunun yanı sıra her konuda danışma desteği vererek vize konusunda da yardımcı olur.

Kütüphane[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin çağdaş ve zengin bir kütüphanesi vardır. Kütüphane'de ünlü Türk yazarların (Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Murathan Mungan, Nedim Gürsel gibi) pek çok eski/yeni kitabını bulmak mümkündür.[2]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Shanghai Jiap Tong University tarafından bir araya getirilen dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde Utrecht dünyada 39., Avrupa'da 6. ve Hollanda'da 1.[3] sırada yer almıştır. Harvard Üniversitesi'nin 2011 yılında hazırlanan akademik sıralamasına göre ise, Utrecht Üniversitesi dünya üniversiteleri sıralamasında 48. sırada bulunmaktadır.[4] Harvard Üniversitesi'nin bu listesine göre dünya sıralamasında ilk 50 içerisinde yer alan tek Hollanda Üniversitesi'dir. Bu sıralamalar okulun aldığı Nobel ödüller, ve akademik kadrosunun akademik arenada aldığı başarıların yansımasıdır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Annual Report". 31 Mayıs 2020. 17 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2011. 
  3. ^ "Utrecht heeft beste universiteit van het land". 8 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2011. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]