İçeriğe atla

John William Draper

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John William Draper

John William Draper (d. 5 Mayıs 1811, St Helens, Merseyside, İngiltere - ö. 4 Ocak 1882, Westchester County, New York, ABD), Amerikalı bilim insanı, filozof, hekim, tarihçi, kimyager ve fotoğrafçı. New York Üniversitesi Tıp Okulu'nun (New York University Medical School) kurucularındandır. 1876 ile 1877 yılları arasında Amerikan Kimya Topluluğu'nun (American Chemical Society) ilk başkanı olarak görev yapmıştır.

Fotokimya dalında önemli araştırmalara imza atmış olan Draper, Louis Daguerre'nin işlemlerine yaptığı katkılar ve geliştirmeler (1839) sonucu portre fotoğrafçılığını olanaklı kılmıştır. Çeşitli eserler de yazan Draper, Kimya (1846), Doğa Felsefesi (1847), Fizyoloji (1866) üzerine ders kitapları yazmış, radyant enerji üzerine Bilimsel Hatıralar (1878) yayımlamıştır. Ayrıca astrofotoğrafçılık (astrofotoğrafi) dalının da öncüsüdür; 1840 Ay'ın çeşitli özelliklerini gösteren ilk Ay fotoğrafını çekmiştir. Daha sonra 1843'te görülebilir spektrumdaki yeni Ay özellikleri gösteren dagerreyotipiler üretti. 1850 yılında ise foto-mikrograflar yapmaktaydı ki bunların üretimiyle oğlu Henry'yi de ilişkilendirmiştir.

1842'de sadece emilen ışık ışınlarının kimyasal değişime sebep olabileceğini öne sürmüştür. Bu fikri daha önce 1817 yılında öne sürmüş fakat pek bilinmeyen bir bir başka isim de Theodor Grotthuss'tu ki daha sonra bu önerme Grotthuss-Draper kanunu adıyla anılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]