İçeriğe atla

Takımada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Mergui Takımadası

Takımada, çevresi sularla kaplı iki ya da daha fazla toprak parçasının oluşturduğu adalar topluluğudur.[1] Takımada kelimesi literatürde "üstün deniz" anlamına gelen, (GrekçeΑρхιπέλαγος) arkhon (arkhi-) ("lider") ve pelagos ("deniz") kelimelerinden gelir. Antik çağda, Takımada Ege denizi için kullanılan bir kelimeydi ve sonraları ise denizdeki adaların sayısı dikkate alınarak Ege Adaları yerine kullanılmaya başlandı.[1] Şimdilerde ise genellikle ada gruplarını isimlendirmek veya bazen de Ege'deki gibi çok sayıda dağınık ada için kullanılır.

Takımadalar genellikle açık denizlerde buluşur ve en az bir büyük ada kümesi komşusu olur.[1] Örneğin İskoçya civarında 700'den fazla ada vardır. Temel olarak takımadalardan oluşan en büyük dört devlet Japonya, Filipinler, Birleşik Krallık ve Endonezya'dır.[1] (CIA World Factbook kayıtlarındaki dünyanın en büyük takımada devletleri) [1] .

Hacim bakımından dünyanın en büyük takımadası Arktik Okyanusunda bulunan Kuzey Kanada'dır.

  1. ^ a b c d Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
Takımada Denizi, Botniya Körfezi ve Finlandiya Körfezi arasında bulunan dünyanın en çok sayıda adasına sahip takımadasıdır.