İçeriğe atla

Britanya Kamerunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Britanya Kamerunu
British Cameroons
Britanya Kamerunu
1922
-1961
Britanya Kamerunu bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
BaşkentBuea
Yaygın dil(ler)İngilizce
Tarihçe 
• Kuruluşu
1922
20 Temmuz 1922
• Nijerya ve Kamerun arasında bölünüşü
1 Ekim 1961
• Dağılışı
1961
Para birimiBritanya Batı Afrika Sterlini
Öncüller
Ardıllar
Alman Kamerunu
Nijerya
Kamerun

Britanya Kamerunu, Afrika kıtasının batısında Büyük Britanya himayesinde 1922 ile 1961 yılları arasında kurulu olan manda bölgesi. Bölge 1922 ile 1946 yılları arasında manda bölgesi olarak idare edilmiş, 1946 yılından 1961 yılına kadar ise BM vesayet bölgesi olmuştur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

19.yüzyılın son dönemlerinde Almanya günümüzde Kamerun'un kurulu olduğu bölgeleri kendisine ait bir himaye bölgesi olduğu iddiasıyla Afrika Talanı sürecinde sahiplenmiştir.

I. Dünya Savaşı esnasında Büyük Britanya, Fransa ve Belçika orduları tarafından ilhak edilen bölge, Almanya'nın hakimiyetinden çıkmıştır.

1919 yılında gerçekleştirilen Versay Barış Antlaşması[1] çerçevesinde Kamerun resmen Milletler Cemiyeti kontrolüne verilmiş, Milletler Cemiyeti ise bu bölge üzerindeki görevini manda yönetim biçiminde gerçekleştirmesi adına Fransa ve Büyük Britanya'ya devretmiştir. Bölgenin her iki ülkeye verilmesi neticesinde Kamerun ikiye ayrılmış, Fransa bölgenin beşte dördüne sahip olarak büyük çoğunluğu kontrolü altına almıştır. II.Dünya Savaşı'ndan sonra bölge Birleşmiş Milletler tarafından cemiyet manda yönetim sistemi yerine mütevelli manda yönetimi sistemine geçirilmiştir. Bu değişiklik ile BM bölgenin kendi kendini yönetilmesini amaçlamıştır.

Fransa'nın hakimiyeti altında bulunan Kamerun'da BM'nin himaye döneminin bitmesi ile gerçekleştirilen referandum sonuçları neticesinde bölge Doğu Kamerun adı ile 1 Ocak 1960 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir.[2] Ülkenin beşte birine sahip olan Britanya'nın hakimiyeti altındaki bölgede de buna benzer bir şekilde referandum gerçekleştirilmiş, referandum sonucuna göre bölgenin kuzey kesimleri Nijerya'ya bağlanma arzusunu dile getirmiş, bölgenin güney bölgeleri ise Doğu Kamerun ile Kamerun devletini kurmak adına bu bölge ile birleşmeyi kabul etmişlerdir. 1 Kasım 1961 yılında Britanya bölgesinin de katılımı ile Kamerun devleti resmen kurulmuş ve Britanya Kamerunu'nun varlığına son verilmiştir.

Turuncu: Almanya sömürgesi, Kırmızı: 1.Dünya Savaşı sonrası Britanya Kamerunu, Mavi: 1.Dünya Savaşı sonrası Fransız Kamerunu, Yeşil: 1960 yılında itibaren bağımsız Kamerun

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Versay Barış Antlaşması tam metni (Almanca)". 16 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2017. 
  2. ^ "Fransa, Kamerun'a bağımsızlık tanıdı". 19 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]