Maryland Kolonisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İngiliz sömürgesi
Maryland Kolonisi
1632-1776
BaşkentAnnapolis
Yaygın dil(ler)İngilizce
HükûmetParlamenter Monarşi
Kraliyet beratıyla sahipleri 
• 1632-1675
II. Lord Baltimore
• 1751-1776
VI. Lord Baltimore
Özel vali 
• 1634-1647
Leonard Calvert
• 1769-1776
Robert Eden
Tarihçe 
• Kuruluşu
1632
• Koloninin kuruluşu
1632
4 Temmuz 1776
• Dağılışı
1776
Para birimiİngiliz sterlini

Maryland kolonisi, 1632'den 1776'a kadar önce İngiltere'nin sonra da Britanya'nın Kuzey Amerika'daki kolonilerinden biri. 1776'da Büyük Britanya'ya karşı isyan eden ve bağımsızlığını ilan eden 13 koloniden biri oldu.

Koloni başlangıçta Lord Baltimore'a(en:Baron Baltimore) ait kişisel bir mülktü. Lord, Avrupa'da din savaşları sürdüğü sırada İngiliz Katolikleri için bir cennet yaratabilme amacıyla bu koloniyi kurmuştu. Maryland başlarda İngiliz kolonilerindeki dinsel hoşgörünün öncülüğünü yaparken, Anglikanlar, Püritenler, Katolikler ve Quakerler arasında süren çatışmalar sonunda Püriten isyancılar koloninin kontrolünü ele geçirdi. Muhteşem Devrim'i izleyen yıllarda John Coode bir protestan isyanına öncülük ederek Lord Baltimore'u iktidardan indirdi. Coode'un hükûmeti sevilmedi ve hem III. William hem de bizzat Coode'un kendisi koloninin İngiltere'den atanan bir vali tarafından yönetilmesini istedi. Böylece koloniyi 1694 yılında ölene kadar Lionel Copley yönetti ve ölümünden sonra yerine Francis Nicholson geçti.[1]

Maryland kolonisi, İngiltere'ye bağlı güneyindeki Virjinya kolonisi ve Hollanda'ya bağlı kuzeyindeki Yeni Hollanda kolonisi ile başlayan erken rekabete rağmen, Virjinya'dakine benzer bir gelişme çizgisi izledi. Koloninin ilk yerleşimleri ve nüfus merkezleri, Chesapeake Körfezi'ne dökülen nehir ve diğer su yollarının etrafında oluştu. Maryland'ın ekonomisi de aynı Virjinya gibi Avrupa'ya ihraç edilen tütün tarımına dayalı olarak gelişti. Tütün ekimi için gereken ucuz isgücü ihtiyacı ve tütün fiyatları inişe geçtiğinde geliştirilen karma tarım yöntemleri, önce sözleşmeli hizmetçilik (İngilizce: indentured servitude) denilen bir çalışma şeklinin gelişmesini sağladı. Avrupa'daki yoksul aileler, Yeni Dünya'ya getirilme, yiyecek ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması karşıliğında 7-8 yıllığına Kuzey Amerika'daki kolonilere getirilerek ailecek ücretsiz olarak çalıştırılıyordu. Daha sonra da Afrikalıların köleleştirilmesi ve zorla göçettirilmesi dönemi başladı.

Koloninin ikinci döneminde, güney ve doğu kesimlerinde tütün tarımı devam etti, fakat devrim yaklaştığında kuzey ve orta Maryland giderek buğday üretim merkezleri haline geldi. Böylece iç bölgelerde Frederick gibi tarım şehirleri ve Maryland'ın başkenti olacak olan Baltimore gibi bir liman şehri oluştu. Maryland kolonisi Amerikan Devrimine aktif şekilde katıldı, New England'da kurulan Birleşik Komite (Ing: Committee of correspondence) burada da önemli bir etki yarattı ve Boston'daki çay partisinin bir benzeri Chestertown'da da yapıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John E. Findling, Frank W. Thackeray, Events that Changed America Through the Seventeenth Century, pp. 133-134.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]