Sonic the Hedgehog 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sonic the Hedgehog 3
Sonic3.jpg
Geliştirici Sonic Team Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Sega
Yönetmen Hirokazu Yasuhara
Yapımcı Yuji Naka
Tasarımcılar Hisayoshi Yoshida
Takashi Iizuka
Programcı Yuji Naka
Sanatçı Takashi Yuda
Besteciler Brad Buxer
Cirocco Jones
Michael Jackson
Sachio Ogawa
Masaru Setsumaru
Yoshiaki Kashima
Tatsuyuki Maeda
Tomonori Sawada
Masayuki Nagao
Jun Senoue
Miyoko Takaoka
Masanori Hikichi
Seri Sonic the Hedgehog Bunu Vikiveri'de düzenle
Platform Sega Genesis, Microsoft Windows, Nintendo DS,Wii (Virtual Console), Xbox Live Arcade
Tür Platform game
Modlar Single player, multiplayer

Sonic the Hedgehog 3 (ソニック・ザ・ヘッジホッグ3 Sonikku za Hejjihoggu Surī?) 1994 yılında çıkan bir Platform oyunu olan Sonic the Hedgehog, Sega Genesis tarafından yayınlanan oyunudur. Sega Teknik Enstitüsü'nde çalışan Sonic Team üyeleri tarafından ABD'de geliştirilen ve 1994 yılında tüm dünya çapında satışa sunulan ve Sega tarafından yayımlanan oyun. Sonic oyunda düşmanı olan Doctor Eggman'nı malup etmeye çalışır.

Michael Jackson'ın katılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Katılımından hiç bahsedilmemesi oyunun herhangi bir yer olsa bile STI yönetmen Roger Hector göre Michael Jackson, başlangıçta oyun için müzik oluşturmak ya da geliştirme sırasında getirildi. bu zaman da Jackson çevresindeki skandallarla kendisinden söz ettiriyordu. Onun katılımı olacağı başlığı çıkarılır ve bütün müziği dahil olmak üzere elden geçirmesi gereken şeyleri vardır. bu iddialar sonrasında Jackson'ın röportajı net olmuştu, "Sega yöneticileri ya da pazarlama personelinin bilgisi olmadan yapıldığını ve hiçbir sözleşme ya da resmi anlaşmalar şimdiye kadar yapılmış olanı yaptık." dedi. bu durumu kabul etti ve oyunun bestecilerinden birisi oldu.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sega Genesis tarafından yayımlanan Sonic the Hedgehog 3 1.02 milyon kopya sattı. daha önceki Sonic 2 oyunu Sega ile birlikte çalışmadığında 6 milyon kopya satmıştı.

Oyun halâ tüm zamanzaların en çok satan Sega Genesis oyunları içinde ilk 10'da yer almaktadır. Tüm zamanların en çok satan Sega Genesis Oyunları arasında #5 numaraya yerleşmiştir.

Miras[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonic 33 ve 34 olmak üzere Sonic the Comic adında çizgi romanı yayımlandı. daha sonra Archie comics tarafından Sonic the Hedgehog adında 13 bölümlük bir çizgi romanı daha yayımlandı.

20. yıldönümü şerefine Sonic Generations oyunu 2011 yılında yayımlandı. ve Nintendo 3DS sürümü olarak "Launch Base" ile "Big Arm" gibi özelliklere yeniden sahiptir, ayrıca "Game Over" şarkısının remix versiyonu bu sürümde yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]