Heal the World Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heal the World Vakfı
Heal The World.jpg
Kuruluş 1992
Kurucu Michael Jackson
Dağılma 2002
Amaç Hayır kurumu
Konum
Resmî diller İngilizce

Heal the World Vakfı ya da Heal the World Foundation, 1992 yılında Michael Jackson tarafından kurulan bir hayır vakfı. Vakfın kurulum ilhamı aynı isimdeki şarkıdır. Jackson'un vakıfta etkin olduğu zamanlarda, Saraybosna'da ki enstütiye kötü alışkanlıklara karşı kullanılacak 46 tonluk ilaç, malzeme ve milyon dolarlarca nakit yardımı yapılmıştır. Ayrıca bir Macar çocuğun karaciğer nakli ameliyatının tüm masrafı karşılanmıştır.

2002 yılında yıllık muhasebe dosyalamasındaki başarısızlık vakfın vergi mualifiyetini kaybetmesine yol açmıştır. 2008 yılında Kaliforniya'da Michael Jackson'la ilişkisi olmayan ancak aynı ismi taşıyan farklı bir organizasyon kurulmuştur ayrıca vergiden de mualiftir.[1][2][3] Bu yeni organizasyonun zamanla Michael Jackson'ın adını kullanarak para toplaması üzerine, Jackson'ın avukatları bu kuruluşa dava açmıştır.[4]

Misyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

1992 yılında kurulan organizasyonun amacı; açlığa, evsizliğe, çocukların sömürülmesi ve istismarına, Afrika'daki salgın hastalıklara karşı maddi, manevi her türlü yardımda bulunmaktır.

Vakıf ayrıca 1988 yılında Jackson'ın Santa Ynez, Kaliforniya'da bulunan evi Neverland'de birçok kimsesiz ve yoksul çocuğu ağırlamıştır.

Dağılış[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 yılında muhasebe dosyalamasındaki başarızlığın sonunda vakfın vergi mualifiyeti kaldırılmıştır. Vakfın kayıtlarında 3.542$ net gelirin olmasına karşın 2.585$ gider raporlanmıştı. Kayıtlarda vakıf başkanı olarak Michael Jackson görünüyordu ve yanında herhangi bir yardımcı başkan veya müdür görünmüyordu.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sahte Jackson Kuruluşu mu?
  2. ^ "California Sekreterliği". 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2009. 
  3. ^ "Sekreterliği". 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2009. 
  4. ^ Sahte kuruluşa dava açıldı.
  5. ^ FoxNews