Kirpi Sonic 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kirpi Sonic 2
Sonic 2 logo.png
Geliştirici Sonic Team Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Sega
Yönetmen Masaharu Yoshii
Yapımcılar Sonic Team
Sega Technical Instute
Tasarımcılar Hirokazu Yasuhara
Takahiro Anto
Yutaka Sugano
Programcı Yuji Naka Bunu Vikiveri'de düzenle
Sanatçılar Yasushi Yamaguchi
Craig Stitt
Brenda Ross
Jina Ishiwatari
Tom Payne
Rieko Kodama
Besteci Masato Nakamura
Seri Sonic the Hedgehog serisi
Platform Sega Genesis (Mega Drive) / Game Gear / Master System
Çıkış 21 Eylül 1992
Tür Platform
Mod Tek oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenle

Kirpi Sonic (orijinal adı: Sonic the Hedgehog), Sonic Team ve Sega Teknik Enstitüsü tarafından geliştirilen ve Sega Mega Drive, Genesis konsolu için Sega tarafından yayınlanan bir platform video oyunudur. Oyunda Kirpi Sonic ve onun yeni arkadaşı, Miles "Tails" Prower adında bir tilki kaos zümrütlerini Dr.Ivo Robotnik'ten geri almalı ve onu Death Egg'de yenmelidir. Oyun müziği Kirpi Sonic (1991 video oyunu)'daki gibi Masato Nakamura tarafından bestelendi.

Oyun, eleştirel ve ticari başarı elde etti. Çünkü, oyun eleştirmenleri tarafından orijinal Kirpi Sonic oyunu üzerine yapıldığı için övüldü. Oyun, Sonic serisinin 2. oyunu ve konsolunun en çok satan 2. oyunu olup 6 milyon kopya sattı. Oyunun ilk sürümünden bu yana, birçok olumlu gelişmeler sağlayıp yükleme sürümlerinde satışa sunuldu.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun iki kahramanı vardır, Sonic ve onun yardımcısı, Miles" Tails" Prower; Bir çocuk olan Tails, Sonic gibi idol olmak isteyen bir tilkidir. Oyunun hikâyesi Kirpi Sonic (1991 Video Oyunu) oyununa benzer. Dr.Ivo Robotnik 7 kaos zümrütünün gücüyle dünya egemenliğini planlıyor ve hayvanları kaçırıp robotlara çeviriyor. Sonic ve Tails, oyunda 7 kaos zümrütünü toplayıp Eggman'ın kaçırdığı hayvanları kurtarmalıdır. Oyunda seride ilk defa çıkan Süper Sonic bulunur. Bu karakteri açmak için 7 kaos zümrütünü toplamak ve 50 yüzük gerekir. Ayrıca bu oyunda seride ilk ve son kez gözüken Silver Sonic bulunur. Death Egg'deki ilk patrondur. Yere ve yukarıya doğru zıplar, zıplarken diken fırlatır ve hızlanabilir. Oyunda Sky Chase etabında Tails'in uçağı uçurulur. Wing Fortress etabında ise uçak vurulur. Death Egg'deki 2. ve son bölüm sonu canavarı Death Egg robotu çıkar. Sonic onu yendiğinde Death Egg patlar. Sonic uzaydan düşerken Tails onu uçağıyla kurtarır. Sonradan çıkan Sonic Generations oyununda Death Egg robot bölüm sonu canavarı ve Chemical Plant etabı bulunur (Nintendo 3DS versiyonu hariç). Death Egg robot, bu oyundakinden daha büyük ve güçlüdür. Sonic Generations'un Nintendo 3DS versiyonunda ise Casino Night etabı bulunur. (diğer konsollarda DLC şeklinde bulunur.)

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun oynanışı, Kirpi Sonic oyununun oynanışına benzerdir. Tek farkı 2 kere zıplama tuşuna basıldığında Tails ile uçulabilmesidir. Sonic, 100 yüzükte 1 can alır. 0 yüzüğü olup hasar alırsa 1 can eksilir. 50 yüzük toplayıp kaydetme yerine gelince yıldızlar halka oluşturur. Zıplarsa kaos zümrütü etabına girilir.