Kirpi Shadow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kirpi Shadow
Oyun serisiSonic the Hedgehog
İlk gözüktüğü oyunSonic Adventure 2
Orijinal adıShadow the Hedgehog
Yaratıcı(lar)Sonic Team

Kazuyuki Hoshino Shiro Maekawa Takashi Iizuka

Yuji Uekawa
Karakter tasarımcı(lar)Yuji Uekawa
Seslendirici(ler) (İngilizce)David Humphrey (2001-2004)

Ryan Drummond (kısa bir süreliğine, Sonic Adventure 2) Jason Griffith (2005-2010)

Kirk Thornton (2010-devam ediyor)
Seslendirici(ler) (Japonca)Kouji Yusa
Aynı zamanda şu ad(lar)la bilinir:Üstün Yaşam Formu

Üstün Kirpi Sahte Kirpi Siyah Rüzgâr Shadow Projesi Siyah Kirpi Siyah Leke Sahtekar(Sonic tarafından) Hain(Black Doom tarafından)

Android(Eggman tarafından)
Canlı cinsiKirpi / Black Arms
CinsiyetErkek
Boy100 cm
Kilo35 kg
Doğum yeriSpace Colony ARK
YaşEzeli (50+yıl önce yaratıldı)
Deri rengiAçık Portakal
Kürk rengiBeyaz, Siyah, Kan Kırmızısı
Göz rengiKırmızı
Temel yetenekÇok hızlı paten yapabilme, Dayanıklılık, Chaos Control, Silah kullanabilme, Hedefe giden saldırı, Dönme saldırısı, Dönme zıplayışı, ışık hızı itişi, Karanlık kasırga, Üçgenleme zıplayış, Dönme tekmesi, Atomik vuruş(Sonic ile), Odak çatışması(Omega ile), Yaşlanmama, ölümsüzlük,araç sürme tecrübesi, Chaos Spear, Chaos Blast, Chaos Boost.
En çok bilinen transformasyonlarSuper Shadow
Zıplayınca oluşan ışık küresinin rengiAltın sarısı
Güç cinsiHız
TarafıAnti-Hero

Kirpi Shadow, Sonic the Hedgehog serisinden kurgusal bir karakterdir. Serinin ana karakteri olan Kirpi Sonic'in ezeli rakibi olan Shadow, Gerald Robotnik tarafından Black Doom'un DNA'sı kullanılarak "Nihai Yaşam Formu" olarak yaratılan antromorfik bir Kirpi-Black Arms melezidir. Yaratılış amacı, insanlık için bir tehdit olarak görülmeye başlayana kadar, özellikle Gerald'ın torunu Maria Robotnik için, tedavi edilemeyen ölümcül hastalıklara tedavi geliştirmenin yollarını açmaktı.

Güçlü bir amaç duygusuna sahip olan Shadow; keskin zekalı, her zaman tetikte ve hedeflerini her ne olursa olsun gerçekleştirme konusunda isteklidir[1]. Temelde Sonic'in karanlık hali olan Shadow, hem hız hem de beceri açısından onunla eşleşebilir ve Kaos Kontrolü tek bir Kaos Zümrüdü ile kullanabilir. Genellikle yalnız çalışmayı tercih etse de, gerektiğinde Sonic ve arkadaşlarıyla işbirliği de yapar.

Hikâyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesör Gerald, Black Doom ile tanışmadan önce Space Colony ARK adı verilen araştırma merkezinde, torunu Maria'nın ölümcül hastalığına çare olacak Nihai Yaşam Formu'nu yaratmak için birçok girişimde bulundu. Ancak ne yazık ki, bütün girişimleri hüsran ile sonuçlandı. Her 50 yılda bir dünyanın yakınından geçen Black Comet ile temasa geçen Gerald Black Doom ile tanıştı ve kendisinden yardım istedi. Black Doom, Gerald'ın teklifini kabul etti ve karşılığında ondan yedi Kaos Zümrüdü'nü istedi. Anlaşma taraflarca kabul edildi ve Black Doom DNA'sını Gerald ile paylaştı. Elindeki örneklerle aldığını DNA'yı birleştiren Gerald, Shadow Projesi'ni başarıyla tamamladı ve böylece Kirpi Shadow yaratıldı.

Shadow, Gerald'ın torunu Maria ile kısa bir sürede sıkı arkadaş oldu. Fakat daha sonraları İnsanlık için bir tehdit olarak görülmeye başlanınca ordu tarafından ele geçirilip etkisizleştirildi. Elli yıl sonra, Dr. Eggman tarafından dünyayı fethetme planlarına kendisini de dahil etmek üzere saklı tutulduğu Prison Island'dan kurtarıldı. Başlarda Shadow onunla birlikte çalışsa da, gizliden gizliye ordu tarafından öldürülen Maria'nın intikamını almak için dünyayı yok etmeyi hedefliyordu; ama daha sonra Gerald'ın hesap günü planlarına karşı dünyayı kurtarmaya razı oldu. Bu süreçte Shadow hafızasını kaybetti ve 50 yıl sonra dünyaya tekrar dönen Black Doom'un vaatlerine inanarak Kaos Zümrütlerini kendisine teslim etmek üzere toplamaya başladı. Atıldığı bu maceranın sonunda hafızasını geri kazanarak gerçekleri ortaya çıkarttı ve Black Doom'un planlarını bozup dünyayı bir kez daha kurtardı. Artık Shadow, Maria'nın hatırı için insanlığı koruma görevine devam etmektedir.

Dış Görünüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Shadow, siyah tüyleri olan esmer tenli bir antropomorfik kirpidir. Gözleri kırmızıdır ve göğsünde beyaz kürkü vardır. Ayrıca kafasında dördü yukarı ve diğer ikisi aşağı doğru kıvrılan altı ok, sırtında da iki diken ve küçük bir kuyruk vardır. Kafasındaki okların her birinde, gözlerinin kenarlarında, kollarında ve bacaklarında kırmızı çizgiler bulunmaktadır.Siyah manşetleri ve kırmızı dilleri olan beyaz eldivenler ve ayakkabı giymektedir. El ve ayak bileklerinde gücünü sınırlandırmaya yarayan halkalar takılıdır.

Black Arms istilasına müteakip, Shadow'un ayakkabılarının ön tarafındaki kırmızı boya çizilmiş ve gözlerinin rengi turuncuya çalmaya başlamıştır.

Sonic Riders oyununda yeşil bir güneş gözlüğü takmakla birlikte kendi ayakkabılarına benzer bir paten kullanmaktadır.

Kişilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Shadow, münzevı bir kişiliğe sahiptir. Genellikle soğukkanlı ve ciddi bir şekilde hareket eder. Hislerini iyi gizlemeyi başarsa da zaman zaman hassas tarafını da gösterebilmektedir. Başkalarıyla birlikte uzun zaman geçirdiği nadiren görülür. Çoğu zaman diğer karakterlerle arasına mesafe koyar. Genellikle açık sözlüdür ve fazla konuşmaz; ama çatışma esnasında tam olarak ne söyleyeceğini her zaman bilir. Yeri geldiğinde oldukça kaba ve küfürlü bir dil sergileyebilir. Shadow asla blöf yapmaz. Bir tehditte bulunursa, onu gerçekleştirir. Rahatsız edici bir kararlılıkla düşmanlarının peşine düşer, istediği bir şeyi başarmak için genellikle her yola başvurur. Shadow ayrıca güçlü bir kimlik duygusuna sahiptir. Bu özelliği onu başkaları tarafından kolayca manipüle edilmesini engeller.

Kendini "Nihai Yaşam Formu" olarak adlandıran Shadow, ne kadar güçlü olduğu konusunda övünmekten zinhar çekinmez. Tıpkı Sonic gibi, Shadow da son derece kibirli olabilir, genellikle rakiplerini küçümser ve güçsüzlüklerini aşağılayabilir. Kimsenin onu yenemeyeceği inancındadır ve herhangi biri ona meydan okuduğunda ona aptal gözüyle bakmaktadır. Serideki diğer karakterlerin aksine, savaşırken acımasız ve merhametsizdir ve doğal bir katil içgüdüsü sergiler.

Shadow'un meşhur gaddarlığı ve saldırganlığı, düşmanlarının onu asla hafife almamasına sebep olmuştur. Sonic'in ciddiye aldığı ender karakterlerden biridir. Karanlık ve vahşiyane tavrının yanı sıra, Shadow kendini beğenmiş ve inatçı olabilir. Başkalarına karşı çok duygusuz bir şekilde davranır. Ne kadar şefkatsiz olursa olsun, alacağı cevabı umursamadan kendi fikrini ortaya koyar. Shadow ayrıca hazırcevaptır. Sonic Adventure 2 oyununda, Sonic kendisine sahtekar dediğinde; Sonic'in kendisinin çakması bile olamayacağı şeklinde karşılık vermiştir. Yine aynı şekilde Shadow The Hedgehog oyununda G.U.N ile başı belada olduğu için Black Doom ile alay ettiği görülür.

Duygusuz doğasına rağmen Shadow, arkadaşlarına önem verir. Bencil değildir. Sorumluluk sahibidir, eylemlerinin sebep olduğu sonuçlardan kaçmaz. Aynı zamanda korkusuz ve cesurdur. Genellikle iyilik için savaşsa da, niyeti ve arzu ettikleri nedeniyle çoğunlukla bir Anti-Kahraman olarak kabul edilir. İstediğini ya da doğru olduğunu düşündüğü şeyi elde etmek için ne gerekiyorsa yapar. Bu tutumu onun etraflıca düşünmeden işe atlamasına ve risk almasına[2] neden olur.

Güç ve Yetenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fiziksel Yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Shadow, hem hız hem de güç açısından Sonic ile kafa kafayadır.[3][4] Knuckles kadar güçlü olmasa da, insanüstü bir güce sahiptir. Kendisinden çok büyük ve ağır nesneleri tek elle kaldırabilir. Shadow ayrıca kirpi türünün üyelerinin sahip olduğu doğuştan gelen bir yetenek olan süper hızlı koşabilme özelliğine sahiptir. Her ne kadar hızının kaynağı olarak ayakkabıları kabul edilse de[5], sahip olduğu beden gücü hız konusunda onun Sonic'e karşı küçümsenmeyecek bir rakip olmasına olanak sağlar.[6]

Shadow, son derece akrobatik, çevik ve atletiktir.[7] Yoluna çıkan her türlü engelin üstünden kolayca atlar ve atik hareketler sergiler. Tepki süresi ve hareketleri birbirine uyumludur ve karşılaştığı tehlikeye kaşla göz arasında tepki verebilmektedir.

Shadow hasara karşı inanılmaz bir direnç gösterir. İnsanüstü yaratıkların standartlarındaki ölümcül durumlarda bile hayatta kalmayı başarabilir. Bu da onu neredeyse yok edilmez kılar. Savaş sırasında yıkılmadan önce birçok ağır darbeyi kaldırabilir. Dayanıklılığının en büyük kanıtı ise uzaydan dünyaya doğru düşerken, Eggman'in robotları onu kurtarmadan önce atmosfere girdiği halde hayatta kalabilmeyi başarabilmesidir. Bundan kurtulmasına rağmen, bu yaşadığı Shadow'da ​​hafızasını kaybetmesine sebep olacak kadar fiziksel travmaya neden olmuştur. Büyük çaplı hasar aldıktan sonra bile Shadow, oldukça hızlı bir iyileşme oranı sergilemekte ve çabucak toparlanabilmektedir.

Shadow ölümsüzdür ve yaşlanmaz.[8] Hastalıklara karşı bağışıklı olduğu düşünülmektedir. Kısmen Black Arms olmasından ötürü Shadow, Black Arms Sinir Gazına karşı bağışıklıdır ve diğer Black Arms türleriyle zihinsel bağlantıya sahiptir. Bu bağlantı sayesinde türdeşlerinin varlığını sezinleyebilmektedir.

Muazzam bir irade ve kırılmaz kararlılığa sahip olan Shadow, vazifesinden vazgeçmez ve asla teslim olmaz. İrade gücü sayesinde tamamen tükense de, aşırı miktarda hasar alsa da, silahsız kalsa da ve hatta karşı taraf sayıca üstün olsa da savaşmaya devam eder. Hatta bu iradesi, zihin kontrol güçlerine bile direnebilmesine olanak sağlar.

Chaos Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Shadow, daha da güçlenebilmek için yakınındaki Kaos Zümrütlerinin enerjilerini kullanabildiği doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptir. Çok çeşitli kaos güçlerini de kullanabilmektedir. Sahip olduğu birçok Chaos gücünü herhangi bir Kaos Zümrüdüne ihtiyaç duymadan kullanabilir. Ruh haline bağlı olarak kaos enerjisini hem pozitif hem de negatif olarak kullanabilir. Chaos güçleri o kadar kudretlidir ki halkalarını çıkarttığında, çevresinde aşılmaz bir bariyer oluşturacak kadar büyük miktarda enerjiyi serbest bırakarak, ayaklı bir kontrolsüz güç dinamosuna dönüşür. Bu haldeyken gücünde ve hızında, yüzlerce Mephiles The Dark klonunun tek seferde hakkından gelecek kadar, artış meydana gelir. Fakat tüm gücünü kullanmak Shadow'un daha çabuk yorulmasına sebep olmaktadır.[9]

Shadow denince akla gelen ilk Chaos gücü, mükemmeliyet derecesinde ustalaştığı Kaos Kontrol (Chaos Control)'dür. Seride bu gücün en yetenekli kullanıcısıdır. Kaos Kontrol sayesinde, zamanı yavaşlatabilecek ve uzayı bükebilecek seviyede uzay ve zamana müdahale edebilir. Ayrıca Shadow, Kaos Kontrolü ofansif veya defansif olacak şekilde biçimlendirebilir ve hatta bu gücü kendini iyileştirmek için bile kullanabilir.

Shadow'un Chaos güçleri sahip olduğu Kaos Zümrütlerinin sayısıyla doğru orantılı olarak güçlenir. Kaos Zümrütlerinin gerçek gücünü kullanabilecek tek kişi olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca, fiziksel temas kurmadan Zümrütlerden güç çekebilir.

İlişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dostları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Profesör Gerald Robotnik (Yaratıcısı)
 • Black Doom (Biyolojik babası, Ezeli düşmanı)
 • Black Arms (Biyolojik akrabaları)

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Nötr[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüldüğü Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon Serileri ve Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonic X (Anime)
 • Sonic Boom (Anime)

Çizgi Roman[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonic the Hedgehog (Archie Yayınları, ABD)
 • Sonic X (Archie Yayınları, ABD, Sadece Sayı 40'ta)

Spin-Off[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonic Boom: Rise of Lyric
 • Sonic Boom: Shattered Crystal

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Sonic Central". web.archive.org. 5 Mart 2005. 5 Mart 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2021. 
 2. ^ "Sonic the Hedgehog Super Interactive Annual 2014". Sonic News Network (İngilizce). 3 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2021. 
 3. ^ Sonic & Sega All Star Racing (PlayStation 3) European instruction booklet, pg. 5.
 4. ^ Sonic Heroes (PlayStation 2) North America instruction booklet, pg. 8
 5. ^ Sonic Rivals 2 (PlayStation Portable) United States instruction booklet, pg. 8.
 6. ^ Shadow the Hedgehog (PlayStation 2) European instruction manual, pg. 5
 7. ^ "SONIC HEROES / チーム・キャラクター紹介". sonic.sega.jp. 12 Kasım 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2021. 
 8. ^ Devra Newberger Speregen (2016). Sonic: The Ultimate Character Guide. Scholastic. p. 31. ISBN 978-1338033243.
 9. ^ Sega (November 13, 2011). Mario & Sonic at the London 2012 Olympic Games. Nintendo Wii. Sega. Area: London Party. "Shy Guy: What does Shadow wear on his wrists and ankles? [Answer is revealed to be "Gold rings"] He's faster and stronger without the rings, but he gets worn out more quickly!"