Kirpi Sonic (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kirpi Sonic
Sonic the Hedgehog
Sinema posteri
Yönetmen Jeff Fowler
Yapımcı Neal H. Moritz
Toby Ascher
Toru Nakahara
Takeshi Ito
Yazar Pat Casey
Josh Miller
Uyarlama Sega tarafından Sonic the Hedgehog
Oyuncular Ben Schwartz
James Marsden
Jim Carrey
Tika Sumpter
Müzik Tom Holkenborg
Görüntü yönetmeni Stephen F. Windon
Kurgu Stacey Schroeder
Debra Neil-Fisher
Yapım şirketi Original Film
Marza Animation Planet
Blur Studio
Sega
Dağıtıcı Paramount Pictures
Çıkış tarih(ler)i 25 Ocak 2020 (2020-01-25) (Paramount Sineması)
14 Şubat 2020 (2020-02-14) (Amerika, Türkiye)
Süre 99 dakika[1]
Ülke Amerika Birleşik Devletleri[2]
Japonya
Dil İngilizce
Bütçe 81-95 milyon dolar[3][4]
Hasılat 306.8 milyon dolar[5][6]

Kirpi Sonic (Orijinal adı:Sonic the Hedgehog),Sega'nın aynı isimli video oyunu serisine dayanan,Paramount Pictures ve Sega yapımcılığında çekilen, 2020 Amerikan-Japon ortak yapımı bilimkurgu macera filmidir. Sonic serisine dayanan yeni bir film serisinin ilk ayağı olarak planlanan filmin yönetmenliğini Jeff Fowler üstlenirken, senaryosunu Patrick Casey ve Josh Miller tarafından yazılmıştır.[7] Filmin yapımcılığını Takeshi Ito, Toru Nakahara, Toby Ascher ve Neal H.Moritz üstlenmektedir. Kirpi Sonic karakteri filmde CGI ve hareket yakalama tekniğiyle aktör Ben Schwartz canlandırılmıştır. Başrollerinde Ben Schwartz Sonic'i, Jim Carrey Dr.Robotnik'i, James Marsden Tom Wachowski ve Tika Sumpter Maddie Wachowski karakterlerini canlandırmaktadır.[8] 14 şubat 2020'de vizyona giren film,en yüksek açılış yapan video oyunu uyarlaması filmi olmuştur.Film şu anda 2020'nin en yüksek gişe yapan ikinci filmi konumundadır.28 Mayıs 2020'de Jeff Fowler'ın Pat Casey ile yönetmen ve senaryo yazarları Josh Miller'ın senaryo yazarları olduğu bir devam filmi açıklandı. Tim Miller, Hajime Satomi ve Haruki Satomi'nin de yapımcı olarak geri döneceği ve Neil H. Mortiz, Toby Ascher ve Toru Nakahara'nın devam filminin yapımcıları olacağı doğrulandı.[9] Kirpi Sonic 2'nin yönetmen koltuğuna bir kez daha Jeff Fowler oturacakken Pat Casey ve Joshua Miller filmin senaryosunu kaleme alacak.Filmin yapımcılığını ise Neal H. Moritz, Toby Ascher ve Toru Nakahara üstlenecek.[10]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde güçlerini ele geçirmek isteyenlerden kaçmak için solucandeliği ve portal açabilen sihirli yüzüklerinin yardımıyla yaşadığı gezegen olan Mobius'tan ayrılıp dünyaya ABD'ye gelen Uzaylı Kirpi Sonic'in hikayesini anlatıyor.Bebekken, güçleri için peşine düşen Ekidne kabilesinden onu koruyup dünyaya gönderen akıl hocası baykuş Uzunpençe (Longclaw), gitmeden önce bu yüzükleri ona emanet eder.Uzunpençe'nin talimatı üzerine eğer dünyada fark edilirse yine yüzükleri kullanarak ıssız bir dünya olan Mantar Gezegeni'ne gitmesi gerekir. Sonic, on yıl dünyada,Amerika, Montana'daki küçük bir kasaba olan Green Hills'de saklanarak yaşar.Green Hills’in şerifi Tom Wachowski ve veteriner olan eşi Maddie'yi izleyip onları idolü olarak görür.Ama yalnızlıktan dolayı sıkıntı çeker.Yalnızlığın yarattığı sıkıntıyla koşarken yarattığı bir enerji patlaması tüm Pasifik kıyısında 2 saatlik elektrik kesintisine neden olur.Amerikan hükümeti bu garip olayı araştırması için robot ve drone uzmanı dahi bilim adamı Dr.Robotnik ve asistanı Ajan Stone'dan yardım ister.Böylece Sonic sonunda insanlar tarafından fark edilir.[11] Bir megalomanyak olan Dr.Robotnik ise Sonic'in güçlerini kendisi için istemektedir.Onu ve güçlerini ele geçirmek isteyen Dr. Robotnik ve hükûmet yetkililerinden kaçan Sonic Tom'un garajına sığınır.Tam yüzüklerini kullanıp Mantar Gezegeni'ne kaçacakken aniden içeri girip onu fark eden Tom'u görünce paniğe kapılır ve yanlışlıkla gözüne ilişen San Fransisco yazısını görüp oraya bir portal açar ve yüzüklerini Transamerica Pyramid binasının çatısına düşürür.Tom ve Maddie, Sonic’e peşindekilerden kaçıp, yüzüklerini geri alabilmesi için yardım etmeye karar verir.[12] Bu sayede Sonic Mantar gezegenine gidebilecektir. Ama öncelikle yeni dostlarını ve dünyayı korumak için Robotnik ile yüzleşmesi gerekecektir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ek Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonic, Robotnik'e yumurta şekilli drone ve robotlarından ötürü Eggman lakabını takar. Oyunlarda ise vücut şeklinden ötürü bu isimle anılır. Benzer şekilde Sonic, Tom'a donutlarla konuştuğu için Ponçik Bey (Donutlord), Maddie'ye ise sürekli değişik pozisyonlarda esneklikle yoga yaptığı için Simit Hanım (Pretzellady) lakabını takar.
 • Filmde Robotnik'in oyunlardaki haline dönüşümü de görülmektedir. Filmin genelinde Robotnik kel değildir, bıyıkları normal uzunluktadır ve zayıftır. Ama filmin sonunda Mantar Gezegeninde iyice çıldıran Robotnik, saçlarını kazıyınca ve bıyıkları uzayıp kabarınca oyunlardaki versiyonuna benzemiştir.Henüz şişman değildir,ama devam filmlerinde tamamen oyunlardaki görünüşüne bürünceği sanılmaktadır.(Jim Carrey ikinci filmde şişman protez giysi giymeyi düşünmektedir.[13])
 • Sonic'in arkadaşı Miles Tails Prower filmin jenerik sonrası sahnesinde ortaya çıkar. Bir yüzük portalı ile Mobius'tan Green Hills'e gelen Tails, enerji ölçen bir cihazla Sonic'in orada olduğunu tespit eder ve çok geç olmadan onu bulması gerektiğini söyler. Burada Tails, oyunlardaki seslendirmeni Colleen Villard tarafından seslendirilmektedir.
 • İlk başta filmde Tails'in Sonic'İn Mobius'tan ayrılmadan önce tanıdığı bir arkadaşı olması planlanmıştı.Ama karakter odaklı bir film çekilmek istendiği için bu fikirden vazgeçildi.Bu yüzden Tails filmin sonunda jenerik sonrası sahnede ortaya çıkmıştır.Sonic'le tanışmasıysa ikinci filme bırakılmıştır.İkinci filmde ayrıca Knuckles gibi diğer arkadaşlarının da görünmesi düşünülmektedir.
 • Filmin başında Sonic ve Uzunpençe'ye saldıran Ekidne kabilesi Knuckles'ın kabilesiyle aynı özelliklere sahiptir.Liderleri Sonic Adventure'daki Pachacamac'tır.Devam filmlerinde Knuckles'ın onlarla bağlantılı olarak ortaya çıkacağı düşünülmektedir.
 • Sonic'in Mobius'ta büyüdüğü ada oyunlardaki South Island ve Green Hill Zone'a dayanmaktadır.
 • Uzunpençe Sonic'in 1993'te yayınlanan romanı Stay Sonic'teki akıl hocası baykuş Sophocles'e,1993 yapımı çizgi dizi Kirpi Sonic'teki Zaman taşlarının baykuş bekçisine,1996 yapımı anime Sonic The Hedgehog'daki Oldman Owl'a ve Archie Sonic çizgiroman serisinin ilk başlarındaki baykuş Harvey Who'ya benzemektedir.
 • Filmde Robotnik'in asistanı olan Ajan Stone,Sonic'in 1993'teki çizgi dizisindeki Robotnik'in asistanı Snively'e benzemektedir
 • Sonic'in saklandığı kasabanın adının Green Hills olması ilk oyundaki ilk bölge olan Green Hill Zone'a göndermedir.
 • Sonic gitmesi gereken Mantar Gezegeni,aslında 1994'te çıkan Sonic&Knuckles oyunundaki Mushroom Hill Zone'un filmdeki versiyonudur.(İkinci filmde tıpkı oyundaki gibi Robotnik'in burada Knuckles'la karşılaşması beklenmektedir.)
 • Sonic'in filmdeki versiyonu ve Uzunpençe, Sonic Forces:Speed Battle ve Sonic Dash oyunlarında oynanabilir karakterler olarak yer almıştır.Robotnik'in filmdeki versiyonu da yer almıştır.
 • Dr.Robotnik'in laboratuvarında bir dolabın üzerinde Badnikler yazmaktadır.Bu oyunlardaki robot ordusundaki minyonların adıdır.Filmde Badnikler daha çok dronelar ve tank benzeri araçlar olarak yer almıştır.
 • Sonic'in söylediği "Hızlı olmalıyım."(Gotta Go Fast) sözü Sonic X'in ABD'deki açılış şarkısına bir göndermedir.
 • Sonic'in animasyon serilerinden The Adventures of Sonic The Hedgehog'da Robot Grounder'ı ve Sonic Undergrond'da Dr.Robotnik'i seslendiren Garry Chalk filmde küçük bir rolde Pentagon'daki komutanlardan biri olarak görünmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]