Kirpi Sonic (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kirpi Sonic
Sonic the Hedgehog
Sinema posteri
YönetmenJeff Fowler
YapımcıNeal H. Moritz
Toby Ascher
Toru Nakahara
Takeshi Ito
YazarPat Casey
Josh Miller
UyarlamaSega tarafından Sonic the Hedgehog
OyuncularBen Schwartz
James Marsden
Jim Carrey
Tika Sumpter
MüzikTom Holkenborg
Görüntü yönetmeniStephen F. Windon
KurguStacey Schroeder
Debra Neil-Fisher
Yapım şirketiOriginal Film
Marza Animation Planet
Blur Studio
Sega
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i25 Ocak 2020 (2020-01-25) (Paramount Sineması)
14 Şubat 2020 (2020-02-14) (Amerika, Türkiye,
26 Haziran 2020 (2020-06-26) (Japonya)
Süre99 dakika[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri[2]
Japonya[3]
Dilİngilizce
Bütçe81-95 milyon dolar[4][5]
Hasılat306.8 milyon dolar[6][7]
Devam filmiKirpi Sonic 2

Kirpi Sonic (orijinal adı:Sonic the Hedgehog),Sega'nın aynı isimli video oyunu serisine dayanan,Paramount Pictures ve Sega yapımcılığında çekilen, 2020 Amerikan-Japon ortak yapımı bilimkurgu macera filmidir. Sonic serisine dayanan yeni bir film serisinin ilk ayağı olarak planlanan filmin yönetmenliğini Jeff Fowler üstlenirken, senaryosunu Patrick Casey ve Josh Miller tarafından yazılmıştır.[8] Filmin yapımcılığını Takeshi Ito, Toru Nakahara, Toby Ascher ve Neal H.Moritz üstlenmektedir. Kirpi Sonic karakteri filmde CGI ve hareket yakalama tekniğiyle aktör Ben Schwartz canlandırılmıştır. Başrollerinde Ben Schwartz Sonic'i, Jim Carrey Dr.Robotnik'i, James Marsden Tom Wachowski ve Tika Sumpter Maddie Wachowski karakterlerini canlandırmaktadır.[9] 14 şubat 2020'de vizyona giren film,en yüksek açılış yapan video oyunu uyarlaması filmi olmuştur.Film şu anda 2020'nin en yüksek gişe yapan beşinci filmi konumundadır.28 Mayıs 2020'de Jeff Fowler'ın Pat Casey ile yönetmen ve senaryo yazarları Josh Miller'ın senaryo yazarları olduğu bir devam filmi açıklandı. Tim Miller, Hajime Satomi ve Haruki Satomi'nin de yapımcı olarak geri döneceği ve Neil H. Mortiz, Toby Ascher ve Toru Nakahara'nın devam filminin yapımcıları olacağı doğrulandı.[10] Kirpi Sonic 2'nin yönetmen koltuğuna bir kez daha Jeff Fowler oturması planlanırken Pat Casey ve Joshua Miller filmin senaryosunu kaleme alacak.Filmin yapımcılığını ise Neal H. Moritz, Toby Ascher,Mie Onishi ve Toru Nakahara,idari yapımcılığınıysa Hijime ve Haruki Satomi üstlenecek.[11] Filmin 8 Nisan 2022'de vizyona girmeştir.[12]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde güçlerini ele geçirmek isteyenlerden kaçmak için solucandeliği ve portal açabilen sihirli yüzüklerinin yardımıyla yaşadığı gezegen olan Mobius'tan ayrılıp dünyaya, ABD'ye gelen ergen Uzaylı Kirpi Sonic'in hikâyesini anlatıyor.Bebekken, güçleri için peşine düşen Ekidne kabilesinden onu koruyup dünyaya gönderen akıl hocası baykuş Uzunpençe (Longclaw), gitmeden önce bu yüzükleri ona emanet eder.Uzunpençe'nin talimatı üzerine eğer dünyada fark edilirse yine yüzükleri kullanarak ıssız bir dünya olan Mantar Gezegeni'ne gitmesi gerekir. Sonic, on yıl dünyada,Amerika, Montana'daki küçük bir kasaba olan Green Hills'de saklanarak yaşar.Green Hills’in şerifi Tom Wachowski ve veteriner olan eşi Maddie'yi izleyip onları idolü olarak görür.Ama yalnızlıktan dolayı sıkıntı çeker.Yalnızlığın yarattığı sıkıntıyla koşarken yarattığı bir enerji patlaması tüm Pasifik kıyısında 2 saatlik elektrik kesintisine neden olur.Amerikan hükûmeti bu garip olayı araştırması için robot ve drone uzmanı dahi bilim adamı Dr.Robotnik ve asistanı Ajan Stone'dan yardım ister.Böylece Sonic sonunda insanlar tarafından fark edilir.[13] Bir megalomanyak olan Dr.Robotnik ise Sonic'in güçlerini kendisi için istemektedir.Onu ve güçlerini ele geçirmek isteyen Dr. Robotnik ve hükûmet yetkililerinden kaçan Sonic Tom'un garajına sığınır.Tam yüzüklerini kullanıp Mantar Gezegeni'ne kaçacakken aniden içeri girip onu fark eden Tom'u görünce paniğe kapılır ve yanlışlıkla gözüne ilişen San Fransisco yazısını görüp oraya bir portal açar ve yüzüklerini Transamerica Pyramid binasının çatısına düşürür.Tom ve Maddie, Sonic’e peşindekilerden kaçıp, yüzüklerini geri alabilmesi için yardım etmeye karar verir.[14] Bu sayede Sonic Mantar gezegenine gidebilecektir. Ama öncelikle yeni dostlarını ve dünyayı korumak için Robotnik ile yüzleşmesi gerekecektir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonic, Robotnik'e yumurta şekilli drone ve robotlarından ötürü Eggman lakabını takar. Oyunlarda ise vücut şeklinden ötürü bu isimle anılır. Benzer şekilde Sonic, Tom'a donutlarla konuştuğu için Ponçik Bey (Donutlord), Maddie'ye ise sürekli değişik pozisyonlarda esneklikle yoga yaptığı için Simit Hanım (Pretzellady) lakabını takar.
 • Filmde Robotnik'in oyunlardaki haline dönüşümü de görülmektedir. Filmin genelinde Robotnik kel değildir, bıyıkları normal uzunluktadır ve zayıftır. Ama filmin sonunda Mantar Gezegeninde iyice çıldıran Robotnik, saçlarını kazıyınca ve bıyıkları uzayıp kabarınca oyunlardaki versiyonuna benzemiştir.Henüz şişman değildir,ama devam filmlerinde tamamen oyunlardaki görünüşüne bürünceği sanılmaktadır (Jim Carrey ikinci filmde şişman protez giysi giymeyi düşünmektedir.[15]).İkinci filmde oyunlardakine daha sadık bir şekilde görüneceği duyurulmuştur.
 • Sonic'in arkadaşı Miles Tails Prower filmin jenerik sonrası sahnesinde ortaya çıkar. Bir yüzük portalı ile Mobius'tan Green Hills'e gelen Tails, enerji ölçen bir cihazla (oyunlardaki Miles Electric) Sonic'in orada olduğunu tespit eder ve çok geç olmadan onu bulması gerektiğini söyler. Burada Tails, oyunlardaki seslendirmeni Colleen Villard tarafından seslendirilmektedir. (Serideki kadrodan filmde yer alan tek kişi Colleen Villard olmuştur.)
 • İlk başta filmin başında Tails'in Sonic'in Mobius'tan ayrılmadan önce tanıdığı bir arkadaşı olarak yer alması planlanmıştı.Ama karakter odaklı bir film çekilmek istendiği için bu fikirden vazgeçildi.Bu yüzden Tails filmin sonunda jenerik sonrası sahnede ortaya çıkmıştır. (Sonic'i arıyor olması onu tanıdığının göstergesidir.)Sonic'le karşılaşmasıysa ikinci filme bırakılmıştır.İkinci filmde ayrıca Knuckles gibi diğer arkadaşlarının da görünmesi düşünülmektedir.
 • Filmin başında Sonic ve Uzunpençe'ye saldıran Ekidne kabilesi Knuckles'ın kabilesidir.Liderleri Sonic Adventure'daki Pachacamac'tır.Devam filmlerinde Knuckles'ın onlarla bağlantılı olarak ortaya çıkacağı düşünülmektedir.
 • Sonic'in Mobius'ta büyüdüğü ada oyunlardaki South Island ve Green Hill Zone'a dayanmaktadır.
 • Uzunpençe Sonic'in 1993'te yayınlanan romanı Stay Sonic'teki akıl hocası baykuş Sophocles'e,1993 yapımı çizgi dizi Kirpi Sonic'teki Zaman taşlarının baykuş bekçisine,1996 yapımı anime Sonic The Hedgehog'daki Oldman Owl'a ve Archie Sonic çizgi roman serisinin ilk başlarındaki baykuş Harvey Who'ya benzemektedir.
 • Mobius'ta baykuş yüzü betimli küçük çiniler ilk oyundaki Labyrinth Zone'a bir göndermedir.
 • Sonic'in Uzunpençe'yle yaşadığı kulübeler 1993'teki çizgi dizideki Budakdeliği (Knothole) köyündeki evlere benzemektedir.
 • Filmde Robotnik'in asistanı olan Ajan Stone,Sonic'in 1993'teki çizgi dizisindeki Robotnik'in asistanı Snively'e benzemektedir.
 • Sonic'in saklandığı kasabanın adının Green Hills olması ilk oyundaki ilk bölge olan Green Hill Zone'a göndermedir.
 • Sonic'in mağarasında tenis masası olarak kullandığı tabeladaki Hill Top yazısı ikinci oyundaki Hill Top Zone'a göndermedir.
 • Sonic'in haritasında,serideki diğer gezegenler ve bölgeler görülmektedir.
 • Haritada dev bir zümrüt görülmektedir.Büyük ihtimalle Ana Zümrüt ya da Kaos Zümrütleri'nden biri olmalıdır.
 • Sonic gitmesi gereken Mantar Gezegeni,aslında 1994'te çıkan Sonic&Knuckles oyunundaki Mushroom Hill Zone'un filmdeki versiyonudur. (İkinci filmde tıpkı oyundaki gibi Robotnik'in burada Knuckles'la karşılaşması beklenmektedir.)
 • Devam filmlerinde Knuckles ve Kaos Zümrütleri'nin yer alması planlanmaktadır.Ayrıca Sonic'in Süper Sonic'e dönüşmesi de öyle.
 • Sonic'in filmdeki versiyonu ve Uzunpençe, Sonic Forces:Speed Battle ve Sonic Dash oyunlarında oynanabilir karakterler olarak yer almıştır.Robotnik'in filmdeki versiyonu da yer almıştır.
 • Dr.Robotnik'in laboratuvarında bir dolabın üzerinde Badnikler yazmaktadır.Bu oyunlardaki robot ordusundaki minyonların adıdır.Filmde Badnikler daha çok dronelar ve tank benzeri araçlar olarak yer almıştır.
 • Planlanan konseptte Dr.Robotnik'in laboratuvarına "Mean Bean Machine" adlı bir kahve makinesi yer verilerek 1993'teki "Dr.Robotnik's Mean Bean Machine" oyununa gönderme yapılması planlanıyordu.Ama sonra bundan vazgeçildi.İkinci filmdeyse Mean Bean islmli bir kahve dükkânının yer almasına karar verilmiştir
 • Sonic'in söylediği "Hızlı olmalıyım."(Gotta Go Fast) sözü Sonic X'in ABD'deki açılış şarkısına bir göndermedir.
 • Sonic'in animasyon serilerinden The Adventures of Sonic The Hedgehog'da Robot Grounder'ı ve Sonic Undergrond'da Dr.Robotnik'i seslendiren Gary Chalk filmde küçük bir rolde Pentagon'daki komutanlardan biri olarak görünmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2020. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2020. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2020. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2020. 
 11. ^ "Kirpi Sonic'in devam filmi geliyor". ntv.com.tr. 29 Mayıs 2020. 9 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2020. 
 12. ^ "'Sonic the Hedgehog 2' Gets April 2022 Release Date". TheWrap (İngilizce). 24 Temmuz 2020. 18 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2020. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2020. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2020. 
 15. ^ "Jim Carrey Wants to Wear a Fat Suit for 'Sonic the Hedgehog' Sequel". 23 Nisan 2020. 23 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2020.