Sonic the Hedgehog CD

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sonic the Hedgehog CD
Sonicthehedgehogcd.jpeg
Sonic the Hedgehog CD nin kapağı
Geliştirici Sonic Team Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı

Sega

SoftKey (PC versiyon)
Yönetmen Naoto Ohshima
Yapımcı

Sonic Team

Blit Software ve

Christian Whitehead (2011 versiyon)
Sanatçı Kazuyuki Hoshino
Besteci

Japonya/Avrupa versiyonu

Naofumi Hataya

Masafumi Ogata

Kuzey Amerika versiyonu

Spencer Nilsen

David J. Young

Mark "Sterling" Crew
Seri Sonic the Hedgehog serisi
Motor

Sonic Boom (Windows 9x ver.)

Retro Engine (2011 ver.)
Platform Mega CD/Sega CD
Çıkış 23 Eylül 1993
Tür Platform
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Sonic the Hedgehog CD, Sonic Team tarafından yapılan Sega tarafından satılan platform oyunu. Başlangıçta 1993 yılında Sega / Mega-CD için satışa sunuldu. O zamandan beri 1996 yılında Microsoft Windows 9x yeniden yayımlandı.Ondan sonra 2005 yılında PlayStation 2 ve GameCube için Sonic Gems Collection oyununun bir parçası oldu.Geliştirildikten sonra 14 Kasım 2012 tarihinde Windows Phone için, 19 Ocak 2012 tarihinde PC için, Aralık 2011 yılında Xbox Live Arcade, PlayStation Network, iOS ve Android için ve 1 Ağustos 2013'te Ouya için satışa sunuldu.

Oyunun hikâyesinde Sonic bir zamanlar huzurlu ama sonradan mekanikleşmiş bir gezegende durmaktadır.Doctor Eggman,Sonic'in özelliklerini kullanarak bir düşman yapar ve gezegenin zamanını ilerletir.Onun kopyası Metal Sonic Amy Rose'u yakalar.Sonic zamanda yolculuk yaparak Amy Rose'u kurtarmak ve Dr.Eggman'ın planlarını batırmak zorunda.Oyun satışa sunulduktan sonra iyi eleştiriler toplamıştır.

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonic the Hedgehog CD oyunundaki ana karakter Sonic'tir.Oyundaki hedef Sonic'in 7 zaman taşını toplamasını sağlamak ve Sonic'in düşmanı Dr.Robotnik'i yenmektir.Sonic yol boyunca kalkan,hız,yenilmezlik gibi güçleri kullanabilir ve düşmanların saldırılarından korunmak için yüzük toplayabilir.Sonic oyunda yeni güçler kazanmıştır.Yeni güçlerinden biri The Super Peel Out,Spin Dash'tan daha hızlıdır.Oyunda 7 etap, etaplarda 3 bölümlüdür.2 ana bölüm, 1 patron bölümdür.Bu oyundaki her patronun ayrı bir gücü vardır.Oyunda Amy Rose Metal Sonic tarafından kaçırılmaktadır.Sonic Amy Rose'u oyunun 6.etabında kurtarır.