Sonic the Hedgehog (8-bit video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sonic the Hedgehog
Geliştirici Ancient
Yayımcı Sega
Yönetmen Ayano Koshiro
Tasarımcı Travis Ryan
Programcı Shinobu Hayashi
Sanatçılar
  • Ayano Koshiro
  • Takefuni Yunoue
Besteci Yuzo Koshiro
Seri Sonic the Hedgehog
Platformlar Game Gear, Master System
Çıkış Game Gear
28 Aralık 1991
Master System
1991
Tür Platform
Mod Tek oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Sonic the Hedgehog (Japoncaソニック・ザ・ヘッジホッグ Sonikku za Hejjihoggu), 1991 yılında Ancient tarafından geliştirilen ve Sega tarafından yayınlanan bir side-scrolling platform video oyunudur. Oyun, Genesis'in selefine benzemekle birlikte 8-bitlik sistemlere uyacak şekilde karmaşıklığı azaltılmış olup[1] 1991 yılında Game Gear ve Master System için piyasaya sürüldü.

Oyunun öncül ve hikâyesi Genesis oyunuyla aynıdır. Antropomorfik kirpi Sonic olarak, oyuncu Dr. Eggman tarafından robotlara dönüştürülmek istenen hapsedilmiş hayvanları kurtarmak için seviyeler boyunca yarışmaktadir.[2] Sonic, engellerden kaçınırken yüzük toplar, ancak 8 bitlik sürüm daha fazla araştırmaya odaklandığından biraz daha yavaş ilerler. Green Hill Zone gibi bazı düzey temalar Genesis oyunundan ödünç alınırken, diğerleri orijinaldir. Ayrıca Masato Nakamura'nın Genesis oyunu ve yeni malzeme için parçalarının yeniden düzenlenmiş versiyonlarından oluşan Koshiro'dan farklı bir oyun müziği bulunuyor.

Sonic the Hedgehog, eleştirmenler tarafından seviye çeşitliliği, görselleri, oynanışı ve sesi ile övüldü.[3] Bazı eleştiriler düşük zorluk derecesine ve kısa uzunluğuna yönelik olmasına rağmen, çoğu orijinali kadar iyi olduğuna inanıyordu. Oyun yazarları geriye dönük olarak en iyi Game Gear ve Master System oyunlarından biri olarak kabul ettiler. Oyun 1992'de Sonic the Hedgehog 2 oyunundan başlayarak birkaç devam oyunu ortaya çıkardı. Aynı zamanda Ancient'nin ilk oyunu ve geliştirdiği tek Sonic oyunuydu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Thomas, Lucas M (4 Ağustos 2008). "Sonic the Hedgehog (Master System Version) Review". IGN. 28 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2020. 
  2. ^ Angel, Earth (Aralık 1991). "Sega Master ProReview: Sonic the Hedgehog" (PDF). GamePro, 29. s. 110. 12 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 28 Ocak 2020. 
  3. ^ "Sega Review: Sonic the Hedgehog" (PDF). Mean Machines, 15. Aralık 1991. ss. 136–138. 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 28 Ocak 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]