Living with Michael Jackson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Living with Michael Jackson
Michael Jackson ile Yaşamak
LwMJ.jpg
Programın DVD kapağı
Format Röportaj
Tür Belgesel
Yönetmen Julie Shaw
Sunucu Martin Bashir
Başrol Michael Jackson
Ülke Birleşik Krallık
Dili İngilizce
Yapım
Yapımcı Julie Shaw
Mekân Los Angeles
Neverland
Gösterim süresi 98 dk.
Yapım şirketi Granada Television
Yayın bilgileri
Kanal

ITV (BK)

ABC (ABD)
Ses formatı Surround

Living with Michael Jackson, Michael Jackson'ın özel hayatının 8 ay boyunca (Mayıs 2002/Ocak 2003) kaydedilmesiyle oluşan görüntüler ve İngiliz gazeteci Martin Bashir'le yaptığı röportajlarla oluşturulan bir belgeseldir. İlk kez 3 Şubat 2003 tarihinde İngiliz kanalı ITV'de, üç gün sonra ise Amerikalı kanalı ABC'de Barbara Waters'ın programında yayınlanmıştır.[1]

Martin Bashir, Jackson'a "hiçbir şeyin sınırının olmaması" şartıyla bir belgesel program teklifinde bulunur. Ayrıca Jackson'ın yakın arkadaşı Uri Geller'e de program teklifinin kabulünde aracı olması için formattan bahsederler. Daha sonra ise Uri Geller'in gazeteci Louis Theroux ile başka bir program için görüştüğü ortaya çıkar. Ancak Jackson, serbestçe her konu hakkında konuşabileceği program olan LwMJ programının teklifini kabul eder.

Program formatı olağandışıydı, Michael'ın özel hayatının görüntülenmesindeki tanıdığı aşırı serbestliğin yanı sıra travmatik çocukluk günlerini de kapsayan her konu üzerinde röportaj yapılmıştır.

Ancak program boyunca Martin Bashir tarafından Jackson'a sorulan birçok sorunun içinde ön yargı ve kişisel yorum olduğu da su götürmez bir gerçektir. Bütün röportajlar incelendiğinde Bashir'in Jackson'a sorduğu sorularda aşağılama içerdiğini söylemek bile mümkündür. Bu bağlamda belgeselin objektif olduğunu söylemek çok güçtür.

İzlenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Programın ilk yayınlandığı gün Birleşik Krallık'ta 15.000.000, Amerika'da ise iki saat içinde 38.000.000 seyirci takip etmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]